11 Mayıs'tan İtibaren Android Akıllı Telefonlarda Telefon Görüşmelerini Kaydedemeyebilirsiniz: İşte Nedeni

Google yakında Android akıllı telefondaki tüm arama kaydetme uygulamalarını engelleyecek ve sizi yerleşik arama kaydedicilere güvenmeye zorlayacak.

Google, Android akıllı telefonlarda üçüncü taraf arama kaydı uygulamaları için daha fazla kısıtlama getiriyor. 11 Mayıs'tan itibaren uygulama geliştiricileri, üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla arama kaydetme özelliğini sunamayacak. Bu, yerleşik bir arama kaydedicisi olmayan bir akıllı telefon kullanıyorsanız, yalnızca birkaç hafta uzaklıktaki 11 Mayıs'tan gelen aramaları kaydetmenize izin vermeyeceği anlamına gelir.

Google bu gelişmeden resmi olarak bahsetmedi ancak geliştiricilerin perde arkasında yapılan değişiklikleri zaten bildiğine inanılıyor.

Google, arama kaydı amacıyla Erişilebilirlik API'sine erişimi kaldırıyor; bu, tüm üçüncü taraf uygulamalarının temel işlevlerini yitirdiği anlamına geliyor.

Adil olmak gerekirse, Google birkaç yıldır arama kaydına karşı önlem alıyor. Google, gizlilik ve güvenlik stratejisinin bir parçası olarak arama kaydetme özelliğinin kullanıcılar için kullanılamayacağını söylediğinde Android 10 sürümüyle başladı.

O zamandan beri Google, 11 Mayıs'tan itibaren kullanılamayacak olan Erişilebilirlik API'si aracılığıyla bu tür uygulamalar için arka kapı girişine izin verdi. Google, bu tür uygulamaların yasa dışı olarak adlandırıldığı ülkelerde arama kaydı sunarak karşılaşabileceği yasal sorunları ortadan kaldırmaya çalıştı.

Peki, farklı nedenlerle aramaları kaydetmek isteyenler ne olacak? Google, üretici tarafından akıllı telefona önceden yüklenmiş herhangi bir arama kaydedici uygulamasının sorunsuz çalışabileceğini ve çalışmak için herhangi bir özel izne ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Google'ın bu uygulama geliştiricilerini değişiklikler hakkında bilgilendirmesi ve son tarih sona ermeden ilgili uygulamalarını kaldırmalarını istemesi mümkündür.

To Top