5G Android akıllı telefon satışları: Samsung tartışmasız lider

 5G cihazları, iPhone 12 ve iPhone 13 cihaz aileleri sayesinde iPhone satışlarının büyük kısmını oluşturuyor . Ancak Android tarafında, 5G satışlarının artması için çok yer var ve yeni bir rapor pazarın mevcut durumunu ayrıntılarıyla anlatıyor.

Samsung, Android dünyasında 5G lideri

Counterpoint Research , Samsung'un Şubat 2022'de Android 5G akıllı telefon pazarına liderlik ettiğini ve dünyadaki 5G Android akıllı telefon satışlarının neredeyse dörtte birini oluşturduğunu bildirdi . Samsung'un daha ucuz akıllı telefonları tipik olarak en çok satanlar olsa da, 5G söz konusu olduğunda Güney Koreli markanın başarısı hem uygun fiyatlı hem de amiral gemisi cihazlarına eşit olarak atfedilebilir. Samsung'un en popüler 5G akıllı telefonu , Galaxy S serisinin altındaki fiyat yuvaları açısından Galaxy A52s 5G oldu. Bu model aynı zamanda gezegendeki en popüler 5G Android olur. Counterpoint, özellikle Batı Avrupa'da iyi performans gösterdiğine dikkat çekiyor. Ayrıca, arka arkaya altı ay boyunca en çok satan 10 5G Android akıllı telefondan biri olmuştu, yani Eylül ayında piyasaya sürüldükten sonra anında hit oldu.

Talep eğilimleri, Samsung'un Galaxy S22 Ultra modelinin, hem Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de Samsung'un Güney Kore'deki iç pazarındaki olumlu karşılama sayesinde, Galaxy S21 serisine kıyasla güçlü bir başlangıç ​​yaptığını gösteriyor.

Ancak her şey amiral gemisi Galaxy S22 serisi ile ilgili değildi. Ocak ayında piyasaya sürülen Samsung Galaxy S21 FE, satışların Verizon ve AT&T gibi operatörlerin teşvikleriyle sağlandığı Almanya ve ABD'deki talep sayesinde benzer bir pazar payıyla üçüncü sırada yer aldı.

Bahsetmeye değer diğer iki cihaz, genel olarak dördüncü ve onuncu en popüler 5G Android telefonlar olan ve Samsung'un bütçe sıralamasında kilit konumlarda yer alan Galaxy A32 5G ve Galaxy A22 5G'dir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, düşük fiyatlarının kilit satış noktaları olduğu anlaşılıyor. Her iki cihaz da Birleşik Krallık'ta son derece iyi performans gösterdi; Galaxy A32 5G ABD'de de popüler olduğunu kanıtlarken, Galaxy A22 5G Hindistan'da güzel bir izleyici kitlesini yakaladı.

İleriye dönük olarak, Galaxy A32 5G, daha yeni Galaxy A33 5G talebi ele geçirdiği için en çok satanlar listesinden düşmelidir. Bununla birlikte, Samsung henüz Galaxy A23'ün 5G versiyonunu piyasaya sürmediği için Galaxy A22 varyantı iyi satmaya devam etmeli.

Oppo, Honor, Xiaomi ve Vivo, 5G yarışına liderlik eden diğer markalar

Oppo, Samsung dışında, bağlantıdan bağımsız olarak Çin'de en çok satan Android akıllı telefon haline gelen orta sınıf bir akıllı telefon olan Reno 7 5G ile başarıyı yakaladı. Eski Huawei yan kuruluşu Honor, yine Çin pazarı sayesinde 5G dalgasını kullanan başka bir şirket. Honor 60, altıncı en çok satan 5G Android oldu ve Honor X30, dokuzuncu sırada yer aldı.

İlk 10'u tamamlayanlar, her ikisi de düşük kaliteli cihazlar olarak konumlandırılan Vivo S12 ve Xiaomi Redmi K40 idi. Samsung, 5G çabalarını Avrupa ve Kuzey Amerika akıllı telefon pazarlarına odaklarken, Oppo ve diğerleri, Orta Doğu ve Avrupa gibi diğer pazarlar sonradan düşünülerek Çin'de ilk lansman stratejisi izliyor gibi görünüyor. 

Genel olarak, Android akıllı telefonlar Şubat 2022'de küresel 5G satışlarının %67'sini oluştururken, kalan %33'ü Apple'ın iPhone 12 ve iPhone 13 modellerine aitti. 

To Top