5G nedir? Bilmen gereken her şey

Yapımı neredeyse on yıl oldu ve 5G artık bir gerçek. Kablosuz operatörler 5G'yi birkaç yıl önce yaymaya başladı ve mobil 5G internet erişimi artık yaygın olarak mevcut. Peki 5G tam olarak nedir?

5G hakkında cevaplardan daha fazla soru var gibi görünebilir. Bazıları 5G'nin nerede olduğunu ve kendi şehirlerinde görüp görmeyeceklerini merak ederken, diğerleri hangi 5G telefonu satın almaları gerektiğiyle daha fazla ilgileniyor . Ve elbette, hangi operatörün en iyi 5G telefon planına sahip olduğu konusunda bir tartışma var .


En son mobil ağ hakkında sorularınız var, cevaplarımız var. İşte bugün 5G teknolojisi hakkında bilmeniz gereken her şey.

5G teknolojisi nedir?

5G'nin nasıl çalıştığını açıklamadan önce, muhtemelen 5G'nin ne olduğunu açıklamak iyi bir fikirdir . Bu makale boyunca ele aldığımız pek çok ayrıntı var, ancak işte hızlı bir başlangıç.

5G nedir? Basitçe söylemek gerekirse, 5G, sonunda 4G LTE bağlantınızın yerini alacak veya en azından artıracak 5. nesil mobil geniş banttır. 5G ile katlanarak daha hızlı indirme ve yükleme hızları elde edersiniz. Gecikme veya cihazların kablosuz ağlarla iletişim kurması için geçen süre de önemli ölçüde azalacaktır.

5G ağları doğası gereği daha verimlidir, kule başına daha fazla bağlantı ve kullanıcı başına daha yüksek hızları yönetir. 5G ayrıca daha geniş bir radyo frekansı (RF) aralığında çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve taşıyıcıların ağ tekliflerini genişletmeleri için ultra yüksek mmWave (milimetre dalga) bantlarında yeni olanaklar sunar. 5G, yeni frekanslarda ve sistemlerde çalışan tamamen yeni bir teknoloji olduğundan, 4G telefonlar yeni 5G ağıyla uyumlu değildir.

5G'nin evrimi: Buraya nasıl geldik

5G ağları 2019 yılında ciddi bir şekilde konuşlandırılmaya başlandı, ancak yeni nesil ağın temelleri yıllar önce atıldı. 5G standardının mimarisi 2016'da belirlendi ve bu noktada hem ağ hem de tüketici tarafından dahil olan her şirket ve kişi 5G standardına uyumlu cihazlar yapmaya başlayabilir.

Açıkçası 5G henüz toplam pazar doygunluğuna ulaşmadı, hatta henüz mobil trafiğin çoğunluğunu temsil ediyor. Ancak 4G'nin piyasaya çıkışının geçmişine baktığımızda, ne kadar süreceği konusunda bir fikir edinebiliriz. 4G (LTE) ilk olarak 2009'da ticari olarak konuşlandırıldı ve 2010'un sonuna kadar ABD'de hayata geçmedi . 4G'nin birçok ülkede gerçekten yaygınlaşması ve eski 3G ağları üzerinde baskın hale gelmesi 2013'e kadar sürdü.

Benzer bir zaman çizelgesini izleyerek, 5G'nin dünyadaki çoğu ülkede baskın ağ olması için belki de 2022'nin sonlarını, hatta 2023'ü bekliyoruz. Ve aynı nedenlerden dolayı olacaktır: 4G, 5G ile benzer teknik engellerle karşı karşıya kaldı, hem ağ hem de cihaz uçlarında gerekli olan yeni teknolojilerle yeni spektrumda çalışıyor - yine de önceki nesil ağa göre hızlarda önemli bir artış getirdi. .

5G teknolojisi nasıl çalışır?

Artık 5G teknolojisinin ne olduğunu bildiğimize göre, geleneksel 4G LTE'den farklı olduğu için nasıl çalıştığını anlamak iyi bir fikirdir. İlk olarak, 5G spektrumundan bahsedelim.

4G LTE gibi, 5G teknolojisi de çok çeşitli radyo spektrum payları üzerinde çalışır ancak mevcut ağlardan daha geniş bir aralıkta çalışabilir. Kullanılan 5G'nin en yaygın biçimi Sub-6 olarak adlandırılır ve ayrıca mmWave vardır.

Sub-6  , 6GHz'in altındaki bir frekansta çalışan 5G'yi ifade eder. 4G LTE şu anda bu düşük frekanslarda çalıştığından, tüm taşıyıcıların bir tür Sub-6 ağı vardır. Örneğin, T-Mobile, düşük bant 600MHz spektrumuna ve daha önce Sprint'e ait olan 2.5GHz'e sahiptir ve her ikisi de 5G için kullanımdadır.

Alt-6 spektrumu, 5G'nin kullanıma sunulmasında inanılmaz derecede önemlidir, çünkü bu düşük frekanslı radyo dalgaları uzun mesafeler kat edebilir ve duvarlara ve engellere nüfuz edebilir. Bu, taşıyıcıların çok sayıda yeni hücre kulesi inşa etmek zorunda kalmadan çok daha büyük ağları dağıtabileceği anlamına gelir.

Ardından , 5G bağlantılarını güçlendirmek ve saniyede birden fazla gigabit indirme hızı sağlamak için kullanılan, 30Ghz ve 300Ghz arasındaki ultra yüksek frekanslı radyo dalgalarını ifade eden mmWave (milimetre dalga) var. Taşıyıcı artık bir Sub-6 ağı da kurmuş olsa da, Verizon, 5G ağı için yalnızca mmWave'e güveniyordu. mmWave bağlantıları süper yüksek indirme hızları sunabilirken, yüksek frekanslı sinyaller uzun mesafeler kat edemez ve gerçekten engelleri aşamaz - çoğu zaman, bir pencere veya bir ağacın yaprakları bile bağlantıyı engelleyebilir.

Bu, sağlam bir mmWave ağı oluşturmak için taşıyıcıların her şehirde binlerce küçük ağ hücresine ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Esasen, mmWave ağ dağıtımı genellikle her binanın neredeyse her köşesinde küçük ağlar oluşturmak zorunda kalır. Ne gereği var? Eh, mmWave aynı anda inanılmaz miktarda veriyi ve inanılmaz sayıda kullanıcıyı işleyebilir. Bu, yoğun nüfuslu şehirlerin yanı sıra stadyumlar ve arenalar gibi yerler için daha iyi hale getirir. mmWave ayrıca diğer 3G, 4G ve Sub-6 5G ağları tarafından kalabalık olmayan tamamen yeni spektrum kullanıyor - bu nedenle kaynak kullanımında bir değiş tokuş yok.

Tüm büyük taşıyıcılar mmWave ağları kullanıyor, ancak bugüne kadar bu süper hızlı bağlantılar büyük şehirlerdeki bir avuç şehir merkeziyle sınırlı. mmWave ağlarının daha sağlam hale gelmesi bekleniyor, ancak bunun gerçekte ne kadar sürdüğünü yalnızca zaman gösterecek. O zamana kadar, Sub-6, insanların büyük bir çoğunluğuna 5G'yi çoğu zaman sunacak.

5G ne kadar hızlı? 5G Hızları İçin Bir Kılavuz

5G'nin 4G'den daha hızlı olduğu açık ama ne kadar? 3GPP tarafından geliştirilen telekomünikasyon teknolojileri standartları biraz karmaşıktır, ancak 5G'nin ne kadar hızlı olduğuna dair genel bir özet :

En yüksek veri hızı: 5G, önemli ölçüde daha yüksek veri hızları sunacak. En yüksek veri hızları, mobil baz istasyonu başına 20Gbps aşağı bağlantı ve 10Gbps yukarı bağlantıya ulaşabilir. Dikkat edin, 5G ile yaşayacağınız hız bu değil (özel bir bağlantınız yoksa) — bu, hücredeki tüm kullanıcılar tarafından paylaşılan hızdır ve o zaman bile yüksektir.

Gerçek dünya 5G hızı: En yüksek veri hızları oldukça etkileyici görünse de, gerçek hızlar aynı olmayacak. Spesifikasyon, 100 Mbps'lik kullanıcı indirme hızları ve 50 Mbps'lik yükleme hızları gerektirir.

Gecikme: Gecikme, verilerin bir noktadan diğerine geçmesi için geçen süre, ideal koşullarda 4 milisaniyede ve en yüksek hızı gerektiren kullanım durumlarında 1 milisaniyede olmalıdır. Kendi kendine giden araba çarpışma sistemlerini düşünün.

Verimlilik:  Telsiz arayüzleri, kullanım sırasında enerji açısından verimli olmalı ve kullanılmadığında düşük enerji moduna geçmelidir. İdeal olarak, bir telsiz artık kullanılmadığında 10 milisaniye içinde düşük enerji durumuna geçebilmelidir.

Spektral verimlilik:  Spektral verimlilik, "maksimum miktarda verinin en az iletim hatasıyla iletilebilmesi için spektrum veya bant genişliğinin optimize edilmiş kullanımıdır." 5G'nin LTE'ye göre biraz daha iyi bir spektral verimliliğe sahip olması, 30 bit/Hz aşağı bağlantı ve 15 bit/Hz yukarı bağlantıda gelmesi bekleniyor.

Hareketlilik:  5G ile baz istasyonları 0'dan 310 mph'ye hareketi desteklemelidir. Bu, baz istasyonunun bir dizi anten hareketi boyunca çalışması gerektiği anlamına gelir - yüksek hızlı bir trende bile. LTE ağlarında kolayca yapılsa da, bu tür mobilite yeni mmWave ağlarında zor olabilir.

Bağlantı yoğunluğu: Bağlantı yoğunluğu açısından 5G, 4G LTE'den çok daha fazla bağlı cihazı destekleyebilmelidir. Standart durumlar 5G, kilometrekare başına 1 milyon bağlı cihazı destekleyebilmelidir. Bu, Nesnelerin İnterneti'ne (IoT) güç sağlayacak çok sayıda bağlı cihazı hesaba katan çok büyük bir sayı.

Gerçek dünyada, gerçek 5G hızları büyük ölçüde değişecektir. Sonuç olarak, Sub-6 ağları saniyede yüzlerce gigabitlik hızlar sunabilmelidir, ancak şimdilik bağlantılar 50 Mbps'den 400 Mbps'ye kadar herhangi bir yerde olabilir.

Gerçek dünyadaki mmWave hızlarını belirlemek biraz daha zordur, çünkü mmWave gerçek dünyada nadiren bulunur. Kendinizi bir mmWave ağında bulursanız, 4Gbps'ye kadar hızlara ulaşabilirsiniz. Bu, en hızlı 4G LTE ağlarından çok daha hızlıdır, ancak yine de, bu bağlantılar seyrektir ve bunların yaygın olarak kullanılabilirliği çok uzaktadır.

Birçok alanda 5G internet, 4G LTE'den daha yavaş veya bazen daha yavaştır. Taşıyıcılar mevcut 4G ağlarını ve yeni 5G ağlarını aynı anda desteklemek için bir yığın radyo dalgası kullanmaya çalıştıklarından, bu genellikle sınırlı spektrum kullanılabilirliğinden kaynaklanır  . Daha fazla cihaz 5G'ye taşındıkça ve taşıyıcılar tahsisi değiştirmeye başladıkça bu 5G hızları artmalıdır. Bağlantınızı test etmek için bu 5G uygulamalarını kullanabilirsiniz .

5G kapsama alanı şu anda nerede kullanılabilir?

Peki, mahallenizde 5G altyapısına ne zaman sahip olmayı beklemelisiniz? Nispeten kalabalık bir bölgede yaşıyorsanız, büyük taşıyıcılardan en az biri - ve muhtemelen hepsi - zaten 5G sunuyor. T-Mobile, AT&T ve Verizon, Sub-6 5G kullanarak "ülke çapında" ağlarını kullanıma sundu.

Tüm büyük ABD taşıyıcıları, 5G ağları kurmak için hararetle çalışıyor, ancak tüm ülke genelinde dağıtım yine de birkaç yıl alacak.

Ayrıca, her 5G taşıyıcısının farklı bir 5G dağıtım stratejisine sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Bu, 5G deneyiminizin operatörünüze bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceği anlamına gelir. Her bir operatörün dağıtım planlarıyla ilgili şu anda sahip olduğumuz tüm ayrıntılar burada.

Verizon

Verizon 5G ağı , büyük ölçüde Verizon'un 5G dağıtımı için Sub-6 üzerinde çalışmaya başlamadan önce mmWave'i oluşturmak için yıllarını harcaması nedeniyle AT&T ve T-Mobile'ın benzerlerinden daha küçüktür. Bu aynı zamanda Verizon'un çok sayıda mmWave küçük hücre sunduğu anlamına gelir - ancak yine de yaygın olan anlamlı ve güvenilir bir mmWave ağı sağlamak için yeterli değildir.

AT&T

AT&T, ABD'de her türlü 5G kablosuz teknolojisini sunan ilk şirket olarak koşuyordu, ancak Verizon gibi, ilk günlerde büyük ölçüde mmWave'e güveniyordu - ve bu nedenle yakın zamanda başlatılan ülke çapındaki ağı, T-Mobile'ınkinden biraz daha küçük. . Yine de, "ülke çapında" kabul edilecek kadar büyük ve taşıyıcı, AT&T 5G ağını zamanla genişletecek.

AT&T'nin gerçekten her zaman 5G'de olduğunuzu düşünmenizi istediğini not etmek önemlidir . 5G uyumlu bir telefonunuz yoksa, yine de "5GE" kullandığınızı söyleyen küçük bir simge alabilirsiniz, ancak bu aslında 5G değildir - bu sadece AT&T'nin 4G için yeni pazarlama adıdır.

T mobil

T-Mobile, 5G'nin piyasaya sürülmesi için büyük ölçüde Sub-6'ya güvenerek diğer taşıyıcılardan daha ölçülü bir yaklaşım benimsedi. Sonuç? T-Mobile 5G ağı şu anda en büyüğüdür . Taşıyıcı, 5G'yi dağıtmak için mevcut 4G kulelerini kullanıyor, bu nedenle kapsama alanı çoğu alanda neredeyse aynı. T-Mobile, belirli şehirlerdeki az sayıda mahallede mmWave'i de başlattı, ancak henüz 5G hizmetlerinin geliştirme aşamalarında.

Şu anda mevcut olan en iyi 5G telefonlar

5G kuşkusuz birbirimizle etkileşim ve medyayı tüketme şeklimizi değiştirecek olsa da, bu değişim bir gecede olmayacak. 5G'nin ABD genelinde umursamanız gereken bir şekilde sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlaması birkaç yıl alacak. Bu nedenle, 5G'ye sahip olduğu için bir telefon almanızı önermiyoruz  . Bunun yerine, bir telefonu başka nedenlerle seviyorsanız ve 5G'yi destekliyorsa, bu ek bir bonus olacaktır. Gelecekteki çoğu yeni telefon muhtemelen 5G'yi destekleyecektir.

5G'yi evde internet için kullanabilir misiniz?

İnanılmaz hızlar ve düşük gecikme süresi ile 5G, ev kablosuz ağı için iyi bir potansiyel yedek gibi görünüyor. Özellikle hızlı kablolu internetin zor olduğu ve diğer tek alternatifin genellikle uydu internet olduğu kırsal alanlarda. Yetenek kesinlikle orada olsa da, 5G ev interneti henüz harika bir alternatif değil.

Verizon 5G ev interneti

Verizon, 5G ev interneti sunar , ancak yalnızca mmWave kapsama alanına dayandığından kullanılabilirlik inanılmaz derecede sınırlıdır. Evinizin baktığı yön, hangi pencerelere sahip olduğunuz ve hatta pencerenizin dışındaki hangi bitki örtüsü hızları etkileyebilir. Yine  de bir sinyaliniz olduğunda, Verizon 300 mbps'lik "tipik" hızlardan alıntı yapar. Sorun şu ki, Verizon mmWave kapsama alanına sahip herkes muhtemelen aynı zamanda iyi kablolu internete sahip yoğun bir kentsel alandadır.

AT&T 5G ev interneti

AT&T henüz tüketicilere 5G ev interneti sunmuyor, ancak geçmişte geleneksel olarak 4G ev interneti çözümleri sunmuştu ve sonunda 5G için de aynısını yapması bekleniyor. Eylül 2020'de , bu yönde bir adım atan ilk tüketici odaklı 5G mobil erişim noktasını piyasaya sürdü.

T-Mobile 5G ev interneti

Artık T-Mobile ülke çapında güçlü bir ağ sunduğuna göre, evde 5G internet hizmetini başlattı . Teklif rekabetçi: Ayda 60 ABD doları (otomatik ödeme ile) size 100 Mbps'ye kadar hızlarda sınırsız internet sağlar. Bu, Sub-6 ağına  dayandığından ve 4G LTE'ye geri dönebildiğinden, gerçek dünya hızlarının 50Mbps gibi daha fazla olmasını beklerdik . Bu, iyi bir kablo veya fiber tabanlı internete parası için bir şans vermiyor, ancak kırsal alanlarda iyi kablolu internet seçeneklerine sahip olmayan insanlar için iyi bir seçim olabilir.

5G'nin Potansiyel Faydaları

Sadece mobil iletişimin ötesinde heyecanlanacak birçok 5G kullanım durumu var. Kısa vadede, video ve uygulama indirmek veya oyun oynamak gibi şeyler için hızınızı artırmanız muhtemeldir. Uzun vadede, 4G'nin yaptığı gibi, tüm yeni endüstrileri doğurabilir. İşte 5G bağlantısı için gelecekte beklenen bazı kullanım durumları.

Ev genişbantını iyileştirin

5G yaygın olarak mobil erişim olarak düşünülse de, evdeki geniş bant ve kablosuz bağlantı üzerinde de önemli bir etkisi olabilir. Taşıyıcılar, kablo veya fiber yerine 5G bağlantılarına dayanan ev internet hizmetleri sunmaya başlıyor ve Verizon zaten bir 5G Ev hizmeti sunmaya başladı. Bu daha yaygın hale gelirse, ev interneti bağlantıları sağlamak için kablolu teknolojilere dayanan Comcast ve Charter gibi şirketler üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Otonom Araçlar

Otonom araçların ABD genelinde 5G'nin yaygınlaştırılmasıyla aynı oranda artmasını bekleyin. Gelecekte, aracınız  yoldaki diğer araçlarla iletişim kuracak , onlara yol koşulları hakkında bilgi sağlayacak ve sürücülere ve otomobil üreticilerine performans bilgileri sunacak. Bir araba hızla önden fren yaparsa, sizinki hemen ve önleyici olarak fren yaparak bir çarpışmayı önleyebilir. Bu tür bir araçtan araca iletişim sonuçta binlerce hayat kurtarabilir ve yol kullanım verimliliğini artırabilir.

Kamu güvenliği ve altyapı

Sonunda 5G, şehirlerin ve diğer belediyelerin daha verimli çalışmasına izin verecek. Kamu hizmeti şirketleri, kullanımı uzaktan kolayca takip edebilecek, sensörler, kanalizasyon taşması veya sokak lambaları söndüğünde bayındırlık işleri departmanlarını bilgilendirebilecek ve belediyeler, gözetleme kameralarını hızlı ve ucuz bir şekilde kurabilecek .

Uzaktan cihaz kontrolü

5G oldukça düşük gecikme süresine sahip olduğundan, ağır makinelerin uzaktan kontrolü gerçek olacak. Birincil amaç tehlikeli ortamlardaki riski azaltmak olsa da, aynı zamanda özel becerilere sahip teknisyenlerin dünyanın herhangi bir yerinden makineleri kontrol etmelerine olanak tanıyacaktır.

Sağlık hizmeti

5G'nin ultra güvenilir ve düşük gecikmeli iletişim (URLLC) bileşeni, sağlık hizmetlerini temelden değiştirebilir. URLLC, 5G gecikmesini 4G'den daha da azalttığından, yeni olanaklar dünyası açılır. Önümüzdeki yıllarda artırılmış gerçeklik , hassas cerrahi ve hatta uzaktan cerrahi yoluyla teletıp, uzaktan iyileşme ve fizik tedavide gelişmeler görmeyi bekleyin .

Devasa Makine Tipi İletişimleri hatırlıyor musunuz? MTC ayrıca sağlık hizmetlerinde de önemli bir rol oynayacak. Hastaneler hastaları izlemek için devasa sensör ağları oluşturabilir, doktorlar uyumu izlemek için akıllı haplar reçete edebilir ve hatta sigortacılar uygun tedavileri ve süreçleri belirlemek için aboneleri izleyebilir.

IoT

5G'nin en heyecan verici ve en önemli yönlerinden biri, Nesnelerin İnterneti üzerindeki etkisidir. Şu anda birbiriyle iletişim kurabilen sensörlerimiz olsa da, bunlar çok fazla kaynak gerektirme eğilimindedir ve 4G veri kapasitesini hızla tüketmektedir.

5G hızları ve önemli ölçüde daha yüksek kapasite sınırları ile IoT, sensörler ve akıllı cihazlar arasındaki iletişimle desteklenecek (yine MTC). Piyasadaki mevcut akıllı cihazlarla karşılaştırıldığında, MTC cihazları daha az kaynak gerektirecektir, çünkü bu cihazların büyük bir kısmı tek bir baz istasyonuna bağlanarak onları çok daha verimli hale getirir.

5G kuleleri neye benziyor?

Şehrinizdeki 5G kulelerinin nerede olduğunu merak ediyor olabilirsiniz ve bu duruma göre değişir. Çoğunlukla, şu anda 5G kuleleri 4G kuleleri gibi görünüyor - çünkü bunlar 4G kuleleri. T-Mobile, Verizon ve AT&T'nin sunduğu tüm ülke çapında kapsama alanı, biraz ince ayarlı 4G kuleleri üzerine inşa edilmiştir, bu nedenle geleneksel bir baz istasyonu görüyorsanız ve bölgenizde 5G kapsama alanı varsa, bölgenizdeki 5G ağını desteklemeye yardımcı olabilir. Bu 4G hücre kulelerini yeniden kullanabilmeleri, üç taşıyıcının da kısa bir süre içinde ülke çapında tam ağları nasıl kullanıma sunabildiklerini kısmen gösteriyor.

Taşıyıcılar orta bant ve yüksek bant (mmWave) spektrumunu yaymaya başladığında, ancak bu değişebilir. MmWave frekansları, ülke çapındaki ağların güvendiği Sub-6 frekansları kadar uzağa gidemez - ve bu nedenle, bir şehirde mmWave kapsamı elde etmek için şehrin çevresinde yüzlerce, hatta binlerce küçük hücre olması gerekir. Bunlar bir binanın yan tarafında veya bazen kendi küçük direğine asılan küçük beyaz düğümlerdir. Bazen çevrelerine uyum sağlamak için farklı bir renge boyanırlar, ancak genellikle beyaz kalırlar.

Bu küçük baz istasyonlarının ve bağlantı noktalarının yakın gelecekte şehirlerde, özellikle de yoğun nüfuslu şehirlerde ortaya çıkması muhtemeldir. Bununla birlikte, mmWave kapsamının bu bölgelerdeki pek çok kişiye ulaşmayacağı gerçeği göz önüne alındığında, bunları kırsal alanlarda görmemiz biraz daha az olasıdır. Bununla birlikte, bu alanların çoğu, henüz sahip değillerse, yine de Sub-6 5G kapsamına girecek.

5G güvenli mi?

Kısacası hayır, 5G sağlığınız için tehlikeli değil . Radyo dalgalarının güvenliğiyle ilgili endişeler yıllardır var, ancak 5G komplo teorilerine rağmen, bunların insan sağlığı için gerçekten kötü olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamadık . 5G'nin radyo dalgaları, bu noktada on yıllardır birlikte yaşadığımızdan önemli ölçüde farklı değil.

Kablosuz iletişim için kullandığımız dalga türlerinin insan sağlığı için kötü olduğuna dair henüz kanıt bulamadık. İki tür radyo dalgası vardır: İyonlaştırıcı ve iyonlaştırıcı olmayan. İyonlaştırıcı dalgalar insan sağlığı için tehlikeli olabilir . Örneğin, mikrodalgalarda kullanılan radyo dalgaları türleridir. Bu dalgalar son derece yüksek frekanslı dalgalardır ve DNA'nıza zarar verebilirler.

Ancak 5G, iyonlaşmaya yakın radyo dalgalarını kullanmaz  . Üstelik 5G'de kullanılan dalgaların çoğu daha önce birçok farklı şey için kullanılıyordu. Bazıları 4G, bazıları televizyon yayınları ve diğer iletişim için kullanılmıştır. Diğer bir deyişle, 5G radyo dalgaları tehlikeli olsaydı , bu diğer kablosuz teknolojilerin de sağlık sorunlarına yol açtığını önceden bulurduk. Ve milimetre dalgaları (mmWave) gibi teknolojilerde daha önce kullanılmayan dalgalar üzerinde çalışıldı ve şu ana kadar herhangi bir sağlık tehdidi oluşturduklarına dair hiçbir şey yok.

To Top