Android Cihaz Verilerinizi Güvende Tutmaya Yardımcı Olacak 6 İpucu

İşte verilerinizin güvenliğini sağlamanın ve kafanızı rahatlatmanın bazı kolay yolları.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin üzerinden bir aydan fazla zaman geçti ve siber güvenlik konusundaki endişeler artmaya devam ediyor. İşgalden önce bile ABD'li yetkililer , Ukrayna Savunma Bakanlığı ve iki banka da dahil olmak üzere bazı Ukraynalı web sitelerine yönelik siber saldırılardan Rusya'yı sorumlu tuttu.


ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı , ABD'ye karşı belirli veya güvenilir bir siber tehdit olmadığını söylerken, ajans ayrıca potansiyel siber saldırıların altyapıyı hedef alma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi. CISA, herkesin her ihtimale karşı hazırlıklı olmasını tavsiye ediyor. Ve bir siber savunma hattı oluştururken mobil cihazınızın güvenliğini sağlamak iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. İşte Android kullanıcılarının telefon verilerini korumak için atabilecekleri altı adım.

İşletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun


İşletim sisteminizi güncellemek, bilinen güvenlik açıklarını yamalayabilir ve hataları düzeltebilir. En son sürüme güncelleme yapmamak, sizi ve cihazınızı, kişisel verileri kötü niyetli kişilere ifşa edebilecek kusurlara açık bırakır. Bazı insanlar, sistemdeki erken hatalarla uğraşmak zorunda kalmamak için işletim sistemlerini güncellemeyi erteleyebilir, ancak çok uzun süre beklemek sisteminize zarar verebilir. İşte en son Android işletim sistemi Android 12 hakkında bilmeniz gerekenler ...

İki faktörlü kimlik doğrulamayı açın


İki faktörlü kimlik doğrulama veya 2FA, şifrenizin çalınması durumunda Android hesabınıza ikinci bir güvenlik katmanı ekler. 2FA ile, şifrenizi girdikten sonra, başka bir cihaza giriş yapmaya çalıştığınızı doğrulamak için ikinci bir mesaj gönderilir. Oturum açma işleminize biraz daha zaman kazandırır, ancak ekstra güvenlik katmanı buna değer. 2FA'yı nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bir şifre yöneticisi kullanın


Birden fazla şifreyi ezberlemede ve her hesap için benzersiz şifreler bulmada sorun yaşıyorsanız, bir şifre yöneticisi yardımcı olabilir. Bu yardımcı programlar 2FA ile birlikte çalışabilir ve parolaları güvenli bir şekilde saklayabilir ve oturum açma sayfalarını otomatik olarak doldurabilir. Ayrıca sizi parolanızı sahte bir web sitesine girmeye yönlendiren kimlik avı dolandırıcılığına karşı da koruyabilirler. Daha fazla bilgi için, CNET'in şifre yöneticileri Bitwarden , LastPass ve 1Password hakkındaki incelemelerine göz atın .

Android'inizi şifreleyin

2015'ten itibaren Google, üreticilerin Android cihazlarını kutudan çıkar çıkmaz şifrelenebilir hale getirmelerini istedi. Cihazınız şifrelendikten sonra, cihazda depolanan tüm veriler, sahibi tarafından bilinen bir PIN kodu, parmak izi, desen veya şifre arkasında kilitlenir. Bu anahtar olmadan Google bile cihazınızın kilidini açamaz. Burada telefonunuzu nasıl şifreleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Verilerinizi Google'dan kaldırın


Android bir Google ürünüdür, dolayısıyla şifrelenmemiş cihaz verileri bir Google sunucusunda depolanabilir. Hangi verilere sahip olduğunu öğrenmek için Google ile görüşebilir ve Google'dan bu verileri silmesini isteyebilirsiniz. İşlem zaman alabilir, ancak çabaya değer - başlangıçta sistemde değilse verileriniz çalınamaz. Google'dan bilgilerinizi silmesini nasıl talep edeceğinizi burada bulabilirsiniz , ancak Google'ın isteği tamamlayacağını garanti etmediğini unutmayın.

Her şey başarısız olduğunda, telefonunuzu silin


Telefonunuzu kaybederseniz veya çalınırsa, telefonunuzu uzaktan silebilirsiniz. Android ayarları kılavuzumuz , bu adımı atmanız gerekebilir diye bir adım adım izleniyor . Bu, telefonunuzdaki tüm verilerden kurtulur, bu nedenle üzerinde saklamak istediğiniz herhangi bir şey varsa, telefonunuzu ayrı bir cihaza yedekleme alışkanlığı edinmelisiniz.

Telefonunuzun güvenliğini sağlamaya ilişkin daha fazla bilgi için, telefonunuzun gizliliğini koruyan bu sekiz uygulamaya , dijital güvenlik uzmanlarının bilmenizi istediği bilgilere ve telefonunuzun sizi izlemesini nasıl durduracağınıza göz atın .
To Top