Apple'ı iPhone Şarj Cihazı Eksikliği Üzerine Dava Eden Müşteri 1.075 Dolar Aldı

 Karar, Apple'ın geçen yıl iPhone'ları şarj cihazı olmadan gönderdiği için 2 milyon dolar para cezasına çarptırılmasının ardından geldi.

Brezilya'da bir yargıç, Apple'a bir iPhone müşterisine akıllı telefona şarj cihazı dahil etmemesi nedeniyle tazminat olarak 1.075 dolar ödemesini söyledi.

MacRumors'un bildirdiği gibi , Goiânia 6. Hukuk Mahkemesi'nden Yargıç Vanderlei Caires Pinheiro, Tüketici Yasası'nın "kravat satışının" yasak olduğunu belirten 39. maddesine atıfta bulunuyor. Kravat satışı ile makale, bir ürünün satın alınmasının diğerinin çalışmasını gerektirdiği bir duruma atıfta bulunur. Yargıç, iPhone'u telefonla şarj etmek için gereken cihazı göndermemenin 39. maddeyi ihlal ettiğini açıkça hissetti.Adı açıklanmayan tüketiciye verilen tazminat, kabaca 1.075 dolar olan 5.000 Brezilya Reali'dir. Referans olarak, Brezilya'daki iPhone 13 1.630 dolardan başlıyor. Apple'ın karara karşı çıkmak isteyip istemediği belli değil, ancak geçmişte tüketicilerin çoğu durumda uygun bir şarj cihazına sahip olduğunu ve şarj cihazının gönderilmemesinin çevre için olumlu bir adım olduğunu savundu.

Bu, Apple'ın Brezilya'da iPhone'ları şarj cihazı olmadan gönderdiği için ilk kez inceleme altına alınışı değil. Geçen yıl Mart ayında şirket, uygulama nedeniyle 2 milyon dolar para cezasına çarptırıldı . O sırada tüketici koruma vakfı Procon, Apple'ı yanıltıcı reklam yapmak, kusurlu ürünler satmak, haksız sözleşme şartlarını sürdürmek ve halen garanti kapsamında olan bir ürünü tamir etmemekle de suçladı. Bununla birlikte, 2 milyon dolarlık bir para cezası Apple'ın Brezilya'daki yollarını değiştirmesine neden olmazsa, 1.075 dolarlık tazminat kesinlikle olmayacaktır.


To Top