Chrome, Edge, Firefox, Opera veya Safari: Hangi Tarayıcı En İyisi?

Tarayıcı savaşları şiddetle devam ediyor, ancak bir rakip sonsuza dek gitti: Internet Explorer . Microsoft, tarayıcı pazar payında bir zamanların tartışmasız lideri olan ve etkileşimli web uygulamalarının önünü açanın 15 Haziran 2022'de destekten çıkacağını duyurdu. Yeni rakipler ve uzun süredir devam eden girişler, yeni teknolojilerin dönüşmesiyle, kolaylıklar, korumalar ve özellikler, tarayıcı yazılımı seçiminiz hiç olmadığı kadar önemlidir.

Son birkaç yıldır, tarayıcı ortamına Google hakim oldu. Diğerlerinden daha fazla web içeriği sunan aynı şirket (  comScore'a göre ), Chrome ile tarayıcı pazarının %60'ından fazlasını ( StatCounter  ve W3Counter numaralarına göre) talep ediyor. Bu, masaüstü kullanımı içindir, ancak mobilde eklerseniz, Chrome hala kraldır. Chrome o kadar baskın ki, diğer tarayıcıların çoğu artık temel Chromium işleme kodunu kullanıyor ve Firefox geriye kalan tek yukarıdan aşağıya bağımsız rakip.

En Üstte Chrome

Chrome, kullanımda lider olabilir (elbette Apple cihazları hariç), ancak her ölçü veya yetenek sayısı açısından önde değil. Firefox, Edge, Safari ve Opera'nın tümü, Google'ın tarayıcısında bulunmayan özelliklere sahiptir. Bu, Chrome'un mükemmel bir yazılım parçası olmadığı anlamına gelmez, ancak değerli alternatifler olduğunu bilmelisiniz.

Burada ABD'deki en iyi beş tarayıcıyı popülerlik sırasına göre inceliyoruz. Ne yazık ki, bu,  Brave  ve  Vivaldi'yi - yüzde birin yakınında veya altında gezinen hem birinci sınıf hem de benzersiz seçenekler - hariç tutuyor. Onlarla ilgileniyorsanız, en iyi alternatif web tarayıcıları hakkında daha fazlasını okumak isteyebilirsiniz  .

Bugünlerde bir tarayıcıda önemli olan nedir? Modern bilgisayarlar performansı daha az sorun haline getirse de, hız ve uyumluluk en önemli gereksinimler olmaya devam ediyor. Bir web tarayıcısı seçerken güvenlik ve tarama gizliliği de en önemli endişelerinizdir. Her zaman mevcut olan akıllı telefonun bu gününde, masaüstü tarayıcınız ve telefonunuz arasındaki bağlantı giderek daha önemli hale geldi. Gerçekten de, bazı tarayıcılar artık bir cihazdan diğerine bir web sayfası göndermenize izin veriyor ve tümü, yer imlerini aralarında senkronize etmenize izin veriyor.

Uyumluluk Sayıları

Web'de bir HTML6 hakkında mırıldanmalar oldu, ancak resmi yayın organları bundan bahsetmiyor. Bunun yerine, standardı geliştiren rakip W3C ve WHATWG kuruluşları bir anlaşma imzaladı ve artık HTML'nin "canlı bir standart" olduğu için sürüm numarası yok . Web biçimlendirme standardı HTML5, yeni özelliklerle gelişmeye devam etmesine rağmen, on yıllık bir çalışmanın ardından 2014'te tamamen kullanıma sunuldu.

Yine de standart uyumluluğunun kaba bir ölçüsü, tarayıcıların web standartlarının hareketli hedefiyle uyumluluğunu puanlayan HTML5test web sitesidir. Mümkün olan maksimum puan 555'tir ve desteklenen her standart için puan verilir. Chrome, 528 puanla bu testte uzun süredir liderliğini koruyor. Edge, Opera ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılar Chrome'a ​​çok yakınken, Firefox ve Safari sırasıyla 491 ve 468 ile arkada kalıyor. (Safari'nin puanı, testi son çalıştırmamdan bu yana, belki de bir M1 CPU'ya geçişin bir sonucu olarak düştü.)

To Top