Denemeniz gereken 10 PS5 gizli özelliği

PS5, bazen Ayarlar menülerinin derinliklerine gizlenmiş bir avuç kullanışlı özelliğe sahiptir.

PS5 birkaç yıldır piyasada ve bir tane alacak kadar şanslıysanız, muhtemelen onu oldukça iyi biliyorsunuzdur. Özünde, PS5 oldukça basit bir konsol. Oyunlar indirip oynayabilirsiniz; birkaç akışlı medya uygulamasını izleyebilirsiniz; ve arkadaşlarınızla çevrimiçi bağlantı kurabilirsiniz.

Ancak bilmediğiniz şey, menülere girerseniz PS5'in birçok ilginç seçenek sunmasıdır. Bu özelliklerin hiçbiri PS5'inizi kullanma şeklinizi kökten değiştirmeyecek olsa da, genel olarak deneyiminizi biraz daha rahat hale getirebilirler. Kullanışlı olabilecek 10 PS5 gizli özelliği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.


Ücretsiz oyunlar oynayın

PS5'in Fortnite, Apex Legends ve Genshin Impact gibi bir dizi popüler ücretsiz oyun sunduğu bir sır değil. Ancak, bazılarının adını bile duymamış olabileceğiniz yaklaşık 100 F2P PS5 oyunu var. Listenin tamamını görmek için PlayStation Store'a gidin ve Tüm Oynaması Ücretsiz Oyunlar kategorisini açın. Ardından, ilginizi çeken bir şey görene kadar aşağı kaydırın. Elbette çok oyunculu atıcılar var ama aynı zamanda sims, RPG'ler, spor oyunları ve daha fazlasını da bulacaksınız. Ücretsiz oldukları için riske attığınız tek şey biraz zamanınız ve zevkinize göre bir şeyler bulabilmeniz gerekir.

DualSense özelliklerini değiştirin veya devre dışı bırakın

DualSense denetleyicisi, muhtemelen PS5'in daha bölücü özelliklerinden biridir. Bazı oyuncular onu incelikli ve yenilikçi dokunuşları için sever; bazıları onun zorba ve dikkat dağıtıcı tetikleme mekanizmalarına dayanamaz. DualSense hakkındaki görüşleriniz ne olursa olsun, yoğunluğunu zevkinize göre özelleştirebilirsiniz. Erişilebilirlik veya Aksesuarlar menüsünde, Denetleyiciler seçeneğini seçebilir ve ardından hem Titreşim hem de Tetikleme Etkisi yoğunluklarını özelleştirebilirsiniz. Bu özellikler konusunda kararsızsanız, onları daha incelikli hale getirebilirsiniz; onları kesinlikle küçümserseniz, tamamen kapatabilirsiniz. DualSense'in fiziksel tasarımını değiştirmeyecek, ancak bu bir başlangıç.

Konsol oyunları pahalıdır. Etrafında başka bir yol yok. Yüksek profilli oyunlar 70 dolar civarında piyasaya çıkıyor ve yıllarca önemli bir fiyat düşüşü olmadan gidebilirler. Tasarruf etmek istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz satış için beklemektir. Yine de, PlayStation Store satışları biraz dağınık olma eğilimindedir ve istediğiniz bir oyunu takip etmek zorunda kalmak can sıkıcıdır. Bunun yerine, PlayStation Store'da fiyatın hemen yanındaki küçük kalp logosunu seçerek oyunu İstek Listenize ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, oyunun fiyatı düştüğünde bildirim alırsınız ve o zaman alabilirsiniz.Oyun varsayılanlarınızı ayarlayın

Bu listedeki tüm PS5 ipuçlarından teorik olarak bu size en çok zaman kazandırabilir. Kaydedilen Veriler ve Oyun/Uygulama Ayarları alt menüsüne göz atarsanız, Oyun Ön Ayarları adlı bir bölüm bulacaksınız. Burada, her yeni oyuna başladığınızda kullanmak istediğiniz varsayılan seçenekleri seçebilirsiniz. Bunlar, zorluk ayarlarını, performans veya çözünürlük modlarını, hem birinci hem de üçüncü şahıs görünümleri için ters çevrilmiş kontrolleri ve altyazı isteyip istemediğinizi içerir. Her oyun seçimlerinizi mükemmel bir şekilde tanımayacaktır, bu nedenle Sony'nin çalışmasını iki kez kontrol etmeniz gerekecek. Ancak her oyunda ne tür bir zorluk, kare hızı ve ses ayarlarından hoşlandığınızı önceden biliyorsanız, bu sizi meşgul etmekten kurtaracaktır.

3D sesi kulaklık olmadan dinleyin

Bu özellik biraz deneysel ama denemekle kaybedeceğiniz bir şey yok. PS5'in PS4'e göre büyük bir avantajı, kulaklık takarken oyunları teorik olarak daha sürükleyici hale getiren 3D ses içermesidir. Bununla birlikte PS5, TV hoparlörleri için Ses Çıkışı altındaki Ses menüsünde etkinleştirebileceğiniz bir 3D ses ayarı da sunar. Sadece geçişi çevirin ve PS5 sizden sistemi kalibre etmenizi isteyecektir. Bunun oldukça yüksek ve rahatsız edici sesler içerdiği konusunda uyarılmalıdır, bu nedenle kulaklarınızı önceden hazırlayın. 3D ses zevkinize göre değilse, kapatmak için düğmeyi geri çevirmeniz yeterlidir.

Trophy yakalamalarında yer kaybetmeyi bırakın

Bazı nedenlerden dolayı, PS5 ne kadar önemsiz olursa olsun, her Trophy aldığınızda ekran görüntüleri ve kısa video klipler almakta ısrar ediyor. İşaretlenmeden bırakılırsa, bu düzinelerce gigabayt depolama alanı tüketebilir. Açıkçası, bir tür yayın kanalı çalıştırmadığınız sürece, kilidini açtığınız her bir Kupanın video kliplerini kaydetmek için gerçek bir neden yoktur. (Ekran görüntüleri fazla yer kaplamaz, bu yüzden bu konuda kendi takdirinizi kullanın.) Bu uygulamayı devre dışı bırakmak için Yakalamalar ve Yayın altındaki Kupalar menüsüne gidin. Buradan, Kupalar için ekran görüntüleri mi yoksa videolar mı istediğinizi özelleştirebilir ve ayrıca Kupa derecesi ve video süresi seçeneklerini özelleştirebilirsiniz.

Kontrol merkezini özelleştirin

PS5 arayüzü genellikle PS4 arayüzünden biraz daha karmaşıktır ve bu da fanların biraz şaşkına dönmesine neden olmuştur. Ancak, birkaç düğmeye basarak işleri kendiniz düzenleyebilirsiniz. Ana ekranda, DualSense denetleyicisindeki PS düğmesine basın, ardından Seçenekler düğmesine basın. Bu, ekranın altındaki kontrol merkezi şeridinde hangi özellikleri istediğinizi ve hangilerini istemediğinizi seçmenize olanak tanır. Örneğin: Muhtemelen önde ve ortada güç seçenekleri isteyeceksiniz ve kulaklıklar ve hoparlörler arasında sık sık geçiş yapıyorsanız ses seçenekleri isteyeceksiniz. Ancak çok oyunculu vb. kullanmazsanız partiler olmadan da yapabilirsiniz.

Bir fare ve klavye bağlayın

PS5, Bluetooth kulaklıkları desteklemez, ancak diğer Bluetooth çevre birimlerini destekler. Çoğu Bluetooth faresi ve klavyesi PS5 ile uyumludur; bu, Web tarayıcısını kullanmak, arkadaşlarınız için ayrıntılı mesajlar yazmak veya akış uygulamalarında belirsiz başlıkları aramak istiyorsanız çok faydalı olabilir. Her zaman istendiği gibi çalışmayan yalnızca birkaç PS4 oyunu olmasına rağmen, belirli oyunlar için bir fare ve klavye bile kullanabilirsiniz . Yine de, etrafta bir Bluetooth klavyeniz ve fareniz varsa, Aksesuarlar menüsüne bakın ve bunları bağlayıp bağlayamayacağınıza bakın. Klavye ve Fare için ayrı alt menüler vardır.

Bir bilgisayardan veya telefondan oyun indirin

PS5 oyunlarını neredeyse her yerden satın alabilirsiniz, bu nedenle onları hemen hemen her yerden indirebilmeniz de mantıklıdır. Bir Web tarayıcısı için PlayStation Uygulaması aracılığıyla bir PS5 oyunu satın alırsanız, oyunu doğrudan PS5'inize indirmeyi de seçebilirsiniz. Uygulamada satın aldığınız oyunu seçin ve ardından Konsola İndir'i seçin. Web'de profilinizi açın, Oyun Kitaplığı'nı seçin, istediğiniz oyunu bulun ve PS5'e İndir'e tıklayın. PS5'iniz dinlenme modundaysa oyunu hemen indirmeye başlamalıdır; tamamen kapatılırsa, oyunu açtığınızda indirecektir.

İşlem geçmişinizi görün

Bu biraz belirsiz, ancak PlayStation Store'da yaptığınız her satın alma işlemini, ne kadar para harcadığınızla birlikte kontrol edebilirsiniz. Bu, her gün yapmanız gereken türden bir şey değil, ancak belirli bir oyun için DLC satın alıp almadığınızı veya PS3 veya PS Vita gibi daha eski sistemler için satın aldığınız başlıkları kontrol etmenin iyi bir yolu. . Bunu yapmak için PlayStation Store'un sağ üst köşesindeki üç nokta simgesini seçin ve ardından İşlem Geçmişi'ni seçin. Buradan, bir tarih aralığı belirleyebilir, ardından boş zamanlarınızda araştırma yapabilirsiniz. 

To Top