Entegre SIM (iSIM) nedir? eSIM'den nasıl daha iyi?

On yıl önce, biri size telefonunuzun 10 dakikadan daha kısa sürede şarj olabileceğini veya ayın ayrıntılı bir fotoğrafını çekebileceğini söyleseydi, buna inanır mıydınız?

Teknolojiye olan bağlılığımıza rağmen, kesinlikle şüpheli olurduk. Oysa bugün bunlar mümkün. Akıllı telefonlarımız neredeyse her alanda muazzam bir büyüme yaşadı. Ancak, minimal evrim görülen bir şey varsa, o da SIM karttır.Vodafone ve Qualcomm kısa süre önce bir iSIM ile çalışan bir konsept kanıtı sergilediler ve bir iSIM'in gelecek akıllı telefonlarda nasıl değerli bir ürün olabileceğini gösterdiler. Bu yazıda, iSIM'in benimsenmesinin akıllı telefonların ve diğer akıllı cihazların geleceğini nasıl etkileyebileceğini tartışacağız.

Ancak, bir akıllı telefonun temel unsurlarından biri olmasına rağmen, SIM kart, diğer telefon bileşenlerinden daha az yenilik gördü. Ancak entegre SIM, daha güvenilir, güvenli ve verimli olmasıyla önemli bir atılım getiriyor.SIM kart nedir?

Bir “Abone Kimlik Modülü” veya SIM, bir abonenin hesabı veya telefon aboneliği hakkındaki bilgileri depolar. Bir SIM kart , bir telefonun baz istasyonu ile iletişim kurmasını sağlayan ilkel bir çip barındırır. Ayrıca, akıllı telefonunuzu tanımlayabilen bir Uluslararası Mobil Abone Tanımlayıcısı (IMSI) içerir.

Ek olarak, bir SIM kart, SMS mesajlarını hücresel aboneliğinizin ayrıntılarının yanı sıra depolamak için kullanılan küçük bir depolama alanına sahiptir. Ayrıca, bir SIM, baz istasyonu ile akıllı telefonunuz arasındaki bağlantıyı şifreleyebilir ve bu nedenle bir kavşaktan güvenli hale gelebilir.

Uzun süredir devam eden fiziksel SIM kart yıllar içinde küçüldü ve sonunda “gömülü SIM” veya “eSIM” ile tamamlandı. SIM kartlardaki en son gelişme, bir mobil işlemciye entegre edilmiş entegre bir SIM veya iSIM'dir.iSIM nedir? eSIM'den farkı nedir?

Entegre Evrensel Entegre Devre Kartı (iUICC) olarak da bilinen bir iSIM veya Entegre SIM, SIM kartın evriminde bir sonraki adımdır. Açık farkla en gelişmiş, verimli ve esnek cihaz tarafı ağ ekipmanıdır.

Fiziksel bir SIM kart, akıllı telefon, tablet veya başka herhangi bir akıllı cihazda özel bir yuva gerektirirken, eSIM, cihazın devre kartına lehimlenmiş özel bir çip gerektirir. Buna karşılık bir iSIM, cihazın çip üzerinde sistemi (SoC) üzerindeki Kurcalamaya karşı dayanıklı bir öğenin (TRE) içine yerleştirilmiştir. Ayrı SIM donanımına bağlı olma ihtiyacını ortadan kaldırır ve endüstri çapında güvenli bir protokol kullanılarak kablosuz olarak etkinleştirilebilir.

Tam olarak bir eSIM gibi, bir iSIM, bir tüketicinin hücresel aboneliğiyle ilgili ayrıntıları depolayan güvenli bir hazinedir. Tıpkı eSIM gibi, bir iSIM, operatörlerin fiziksel olarak bir mağazayı ziyaret etmelerine gerek kalmadan ağ profillerini önceden yüklemelerine veya bunları doğrudan kullanıcının ahizesine veya başka herhangi bir akıllı cihazına uzaktan göndermesine olanak tanır.

Bir iSIM, yüzey alanı olarak bir milimetre kareden daha küçük bir boyuta sahiptir. Bir iSIM, bir akıllı telefon gövdesi içinde fiziksel bir SIM veya eSIM kadar büyük yer kaplamadığından, bu alan diğer bileşenler için veya cihazı daha kompakt hale getirmek için serbest bırakılır.

Akıllı telefonlar dışında, bir iSIM, akıllı saatler gibi boyut kısıtlamaları olan cihazlara hücresel bağlantı sağlamada faydalı olabilir. Ek olarak, fiziksel bir SIM'in olmaması, bir iSIM'in Wi-Fi ile sınırlandırmak yerine pille çalışan sayısız IoT cihazında kullanılabileceği ve akıllı cihazın şekli veya şekli üzerindeki önemli kısıtlamaları ortadan kaldıracağı anlamına gelir. Bu, özellikle 5G çağında faydalıdır, çünkü daha fazla cihaz üreticisi, daha büyük ve daha büyük iletişim ağlarında birden fazla cihazı bağlamak için düşük güçlü geniş alan (LPWA) ağları kullanmak ister.

iSIM'in faydaları

iSIM, bir SIM kartın en gelişmiş sürümüdür. SIM teknolojilerinin yaygın biçimlerine göre aşağıdaki avantajları sunar.

Boyut

Yukarıda gördüğümüz gibi, bir iSIM'in küçük ayak izi, bir cihazın içinde yer açılmasına izin verir. Bu, daha kullanışlı bileşenler ekleyerek veya cihazın genel boyutunu küçülterek dahili alanın daha iyi optimize edilmesini sağlayabilir. IoT cihazları oluşturan işletmeler, dahili karmaşıklığı azaltabilir, hücresel bağlantı için yalıtılmış ekipman parçalarıyla ilişkili lojistik güçlükleri ortadan kaldırabilir ve iSIM gibi daha küçük ağ denetleyicilerini kullanarak üretimi optimize edebilir.

Bu daha küçük boyut, özellikle akıllı saatler veya bağımsız artırılmış gerçeklik (AR) ve gelecekte akıllı telefonları artırabilecek veya hatta tamamen değiştirebilecek sanal gerçeklik (VR) kulaklıkları gibi tüketici cihazları için faydalı olacaktır.

Güvenlik

iSIM, bir cihazın SoC'sinde güvenli ve güvenilir bir alan içinde yer alır. iSIM'in güvenliği, her cihazın gereksinimlerine göre özelleştirilebilir. Kurcalamaya dayanıklı eleman (TRE) için teknik özellikler Trust Connectivity Alliance tarafından tanınır ve iSIM güvenliği için tutarlı bir standart belirlemede çok önemli olacaktır.

TRE, SoC'nin bağımsız ve bağımsız bir donanım parçasıdır. iSIM'i fiziksel veya sanal saldırılara karşı savunmak için düşük seviyeli yazılım çalıştırır.

Qualcomm'un bir iSIM'i destekleyen ilk yonga seti, 2020'de piyasaya sürülen Snapdragon 888'dir. Snapdragon 888 , bir bilgisayarda depolanan bilgilerin güvenliğini sağlamak için entegre bir Güvenli Öğe (iSE) ile birlikte gelen bir Güvenli İşlem Birimi'ne (SPU) sahiptir. iSIM.

Düşük güç gereksinimleri

iSIM, gücü doğrudan SoC'den alır ve çalışması için ayrı bir mikroişlemci gerektirmez. Bir iSIM'in işlevselliği hala nispeten sınırlı olduğundan, önemsiz bir güç çekişine sahiptir ve SoC'nin çalışmasını etkilemez. Buna karşılık, daha güçlü bir SoC, iSIM'e daha hızlı güç vererek hücresel yanıtı iyileştirebilir.

Son yön, gigabit hızlarının yaygın olacağı ve veri bağlantısına olan bağımlılığımızın da artacağı gelecek nesil mobil ve IoT cihazlarında çok önemli olacak. LTE-M (LTE makine tipi iletişim) ve NB-IoT (dar bantlı IoT) gibi LPWA teknolojileri, şirketler 5G veya daha gelişmiş hücresel protokolleri kullanarak yüksek performans sağlayabilir.

Tüm işlemlerin bulut tabanlı bir sunucuda gerçekleştiği oyun akışı hizmetlerine benzer şekilde, akıllı telefonlar gibi daha küçük cihazların gelecekteki işleme yeteneklerinin buluta yüklenmesi ve bu bilgileri görüntülemek için barebone donanımının kullanılması da mümkündür. Minimum güç gereksinimlerine sahip bir iSIM, böyle bir durumda inanılmaz derecede faydalı olacaktır.

2G, 3G, 4G ve 5G ile uyumluluk

nuSIM gibi tescilli çözümlerin aksine , iSIM tüm endüstride tanınmaktadır ve herhangi bir operatörle kullanılabilecek standart güvenlik protokolleriyle birlikte sunulacaktır. iSIM'in özellikleri, GSM Birliği ve 3GPP, Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI), Eurosmart ve Trust Connectivity Alliance dahil olmak üzere diğer kuruluşlar tarafından standartlaştırılmıştır. iSIM ayrıca ETSI'nin SIM spesifikasyonlarının yanı sıra GSMA'nın M2M (makineden makineye) spesifikasyonlarına da uygundur .

iSIM, 2G, 3G, 4G ve 5G ağlarını destekleyebilir ve herhangi bir operatör hizmetine bağlanabilir. Ayrıca çoklu hücresel planlarla da kullanılabilir. Bir ülkeden diğerine seyahat ediyorsanız, fiziksel olarak yeni bir SIM aramaya gerek kalmadan iki farklı operatör arasında otomatik olarak geçiş yapabilirsiniz.

IoT'deki uygulamalar

Küçük boyutu ve sektördeki çok çeşitli iletişim standartlarıyla uyumluluğu ile iSIM, bağımsız ve pille çalışan IoT cihazlarını yaygınlaştırmada önemli bir basamaktır. Şu anki IoT fikrimiz, büyük sensörlere sahip büyük cihazları içeriyor olsa da, iSIM gibi teknolojiler, elektrik veya gaz sayaçları, tıbbi ekipman ve hatta araç telematiği gibi çok daha küçük form faktörlerini mümkün kılabilir. arabaya, özellikle otonom araçlarda. Otonom araçların yanı sıra dronlara telematik de uygulanabiliyor.


To Top