Google, 1 Kasım'dan itibaren Eski Uygulamaları Google Pay Store'dan Kaldırmaya Başlayacak: Bu Neden Önemli?

Google Play Store, daha yeni işletim sistemi sürümlerinde desteklenmeseler bile eski oyunları ve uygulamaları korumasıyla bilinir. Şirket şimdi bunu değiştiriyor ve en son Android sürümünden sonraki iki yıl içinde artık API seviyesini hedeflemeyen uygulamalara sahip olmayacağını söyledi. Şirket, 1 Kasım'dan itibaren Apple yolundan gideceğini ve bir süredir güncellenmeyen uygulamaları kaldıracağını bir blog yazısında duyurdu.

Google'ın blog gönderisi, 1 Kasım 2022'den itibaren şirketin, en son ana Android sürümünden sonraki iki yıl içinde bir API düzeyini hedeflemeyen uygulamaları Google Play Store'dan kaldıracağını söyledi. Uygulamaların, hedef API seviyesinden daha yüksek Android işletim sistemi sürümleri çalıştıran cihazlara sahip yeni kullanıcılar için keşfedilmesi veya yüklenmesi için uygulamaların kullanılamayacağını söyledi.

Bu, Google'ın yalnızca Android'in yeni sürümleriyle sunulan yeni özellikleri uygulamak için uygulama programlama arabirimi API'sini Android sürümüyle güncellemeye devam eden uygulamaları Google Play Store'da tutacağı anlamına gelir. Ancak bazen yeni API sürümleri kısıtlamalar gibi sorunlarla birlikte gelir; bu nedenle bazı uygulamalar Android sürümüne mümkün olduğunca uzun süre ayak uyduramaz.

Google, uygulamaların yeni bir Android sürümünü hedeflemesini zaten gerektiriyor. Şu anda Android 11'de (API seviye 30) ve bu yıl Ağustos ayında Android 12'ye (API Seviye 31) yükseltilecek. Ancak bu, hala geliştirilmekte ve güncellenmekte olan uygulamalar için geçerlidir ve eski terk edilmiş uygulamalar ve oyunlar Play Store politikalarına uydukları sürece orada tutulmuştur.

Bu, uygulamaların daha yeni Android güvenlik güncellemeleriyle birlikte gelen son izinlere ve kısıtlamalara uyum sağlamasını gerektireceğinden, California merkezli Mountain View şirketinden bir güvenlik önlemi olarak geliyor.

To Top