iOS 16 güncellemesi, iPhone'unuzu kullanma şeklinizde iki büyük değişiklik getirebilir

iPhone'unuzda tüm uygulamalardan ve sosyal medya platformlarından daha fazla ilgilendiğiniz bir şey varsa, o da bu uygulamaları tekrar kontrol etmeye devam etmenizi söyleyen bildirimlerdir ve iOS 16 güncellemesi bunların çalışma biçiminde büyük bir değişiklik getirebilir.

Bu, Power On bülteninde en iyi Apple sızıntısı ve analisti Mark Gurman'dan geliyor.(yeni sekmede açılır), büyük olasılıkla Haziran WWDC 2022 konferansında tanıtılacak olan iOS 16 hakkında bir tahminde bulundu.Gurman'a göre, iOS 16, muhtemelen iPhone'ların yerleşik pedometresine ve bu son yorumla birlikte Apple Health uygulamasına atıfta bulunarak, "bildirimlerde bir güncelleme ve yeni sağlık izleme özellikleri de dahil olmak üzere, pano genelinde oldukça önemli geliştirmeler" alacak.

Gurman, Apple Watch'ların da bazı sağlık iyileştirmeleri alacağını öne sürüyor, bu yüzden belki Apple Health değişiklikleri birlikte oynama şeklini değiştirecek.

Gurman'ın ayrıca "iOS arayüzünün baştan sona yeniden tasarlanmasını beklemiyorum" dediğini belirtmekte fayda var, bu nedenle bu muhtemelen iOS 14'te eklenen widget'lar kadar büyük bir değişiklik olmayacak.

Şimdi, Gurman'ın "önemli geliştirmeler" ile ne demek istediği açık değil, bu nedenle bu iki özellikteki değişiklikler kullanıcı arayüzünü (gördüğünüz bit) veya gösteriyi çalıştıran kod ve algoritmaları (görmediğiniz bitler) etkileyebilir. . 

Her iki durumda da, bunlar iOS 16'nın büyük satış noktalarıysa, Apple'ın WWDC'de her şeyi netleştirmesi muhtemeldir.

Analiz: dikkat için savaş

Netflix CEO'su Reed Hastings, bu 2017 röportajında ​​bahsedildiği gibi akış platformunun rakiplerini Amazon, Disney ve Apple olarak değil, uyku veya video oyunları olarak görüyor.(yeni sekmede açılır).

Teknoloji devleri sürekli olarak 'dikkat savaşında' savaşıyor, platformları ve uygulamaları için zaman ve paradan tasarruf etme yönteminiz olmak için rekabet ediyor. Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda, bildirimler bu savaşta piyadedir.

Bildirimler, bir uygulamadaki önemli bir olayı size hatırlatmak için tasarlanmamıştır; sizi tekrar içine çekmek ve sayısız alternatiften uzaklaştırmak için tasarlandılar. Bir Twitter mesajı veya Instagram yorumu alırsanız, hangi sosyal medya platformunu açarsınız? Kesinlikle Facebook değil.

Ancak zaman geçtikçe ve kullanıcılar teknoloji okuryazarlığı arttıkça bu piyade daha az etkili hale geliyor - aldığımız tüm bildirimlere karşı duyarsızlaşıyoruz. Benim gibiyseniz, telefonunuzu aldığınızdan daha fazla bildirimi görmezden gelirsiniz.

Bunu akılda tutarak, iOS 16'nın bildirim değişiklikleri, "görmezden geldiğiniz o sinir bozucu 'ding'" bildirimlerini önemli gelişmelerin gerçek bir yararlı hatırlatıcısına dönüştürmek için neredeyse gereklidir.

Belki de bu değişiklik görünüşlerinde olabilir, bu nedenle yanıt vermek için daha fazla yolunuz olabilir - bazı Android telefonlar, üçüncü taraf uygulamalardan gelen bildirimlere hızlı yanıtlarla yanıt vermenize izin verir, bu da uygulamaya girip yazmak için uzun zaman harcamanıza gerek kalmaz cevap.

Alternatif olarak, bu, alabileceğiniz ezici bildirim tufanını durdurmak için bazı AI akıllıları olabilir. Belki yoğun bir grup sohbetindeyseniz veya viral bir tweet'iniz veya sürekli yanıt veren bir e-posta zinciriniz varsa, iPhone kulaklarınızı kurtarmak için bu yanıtları tek bir bildirimde toplayacaktır.

Şimdilik sadece Apple, iOS 16 yükseltmelerinin hangi bildirimleri getireceğini biliyor. Ancak, her yeni değişikliğin dikkat savaşında sonuçları olabileceğinden, kullanıcılarla veya teknoloji devleriyle önceliklerinin nerede olduğunu düşünmesi gerekecek.

To Top