iOS 16: Şimdiye kadar bildiğimizi düşündüğümüz her şey

Apple, 6 Haziran ile 10 Haziran arasında gerçekleşecek olan 2022 Dünya Çapında Geliştirici Konferansı'nı (WWDC) duyurdu. Şirket geleneksel olarak bu sonbaharda MacOS, iPadOS ve iOS için planlarını burada paylaşıyor. Kalıplar tutarsa, Apple iPhone'lara gelen bir sonraki büyük güncelleme olan iOS 16'yı duyuruyor olacak. Sistem uygulamalarında ve bir bütün olarak işletim sisteminde ince ayarlarla birlikte büyük bir güncelleme olması bekleniyor.


iOS 16 ne zaman geliyor?

Apple'ın iOS 16'sının 6 Haziran'da Apple'ın WWDC'sinde yer alması bekleniyor. Google'ın Mayıs ayındaki I/ O'sunda olduğu gibi , şirket geliştirici önizlemelerini ve beta sürümlerini kullanıma sunmaya başlamadan önce bir sonraki güncellemenin birçok temel özelliğini paylaşacak. iOS 16 özelliklerinin tümü test için hemen kullanıma sunulmayacak (veya iOS 14 ve 15'te gördüklerimize dayanarak iOS 16'nın piyasaya sürülmesinde bile), ancak şirketin en azından çoğunu kullanıma sunması beklenebilir.

Geliştirici önizlemeleri ve betalar Haziran ayından itibaren kurslarını yürüttükten sonra, Apple, iOS 16'nın nihai genel sürümünü Eylül veya Ekim civarında, genellikle bir sonraki iPhone modeliyle aynı zamanda yayınlayacak.

Hangi telefonların iOS 16'yı çalıştırmasını bekleyebiliriz?

Apple, Android rakiplerine kıyasla iPhone'larını daha uzun süre desteklediği biliniyor. Örneğin Pixel 3 ve 3a , düşüşünde Android 13'ü almayacak , benzer şekilde eski iPhone X ve XS ise neredeyse kesinlikle iOS 16'yı alacak.

iOS 15 şu anda iPhone 6S ve sonraki tüm iPhone'larda destekleniyor, bir söylenti Apple'ın iPhone 6S, 6S Plus ve SE'yi (2016) diziden çıkaracağını iddia ediyor. Doğruysa, iOS 16'nın iPhone 7 ve daha yeni cihazlarda çalışması beklenebilir. iPhone 7 altı yaşında olduğu için, Apple, çoğu maksimum üç yıl boyunca tam yükseltmeli telefonları destekleyen Android rakiplerinin rahat bir şekilde önünde olacaktı.

Yeni iOS 16 yazılımı, muhtemelen bu yıl Eylül veya Ekim aylarında piyasaya sürülecek olan iPhone 14 serisine önceden yüklenmiş olarak gelecek.

iOS 16 hangi özellikleri getirecek?

Bu aşamada iOS 16'nın özellikleri hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Açık kaynak olan Android'den farklı olarak, Apple'ın iOS'u kapalı kaynaklıdır ve test sırasında yaklaşan özellikleri gizli tutarken Apple'ın lehine çalışır. Buna rağmen, iOS 16 için gelen potansiyel bir özellik hakkında bazı ayrıntılar sızdırıldı.

Güvenilir Apple sızıntılarında fazla geçmişi olmayan bir kaynaktan gelen bir sızıntı, Apple'ın iOS için etkileşimli widget'lar üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı . Bu, eylemlerin uygulamalar veya bildirimler yerine widget'lar kullanılarak gerçekleştirilebildiği Android telefonlara benzer olabilir. iOS, iOS 14 ile birlikte widget'ları tanıtırken, bunlar, Android'de bulabileceğiniz zengin widget'lardan daha çok Windows 8'in canlı döşemelerine benziyordu. Daha fazla kanıt ortaya çıkana kadar bunu bir istek listesi öğesi olarak kabul edin.

iOS 16'da ne görmek istiyoruz?

Bu aşamada gerçeklerin veya söylentilerin yokluğunda, iOS 16'da ne görmek istiyoruz? iOS 7'den beri Apple, mobil işletim sistemi için aynı geniş tasarımı korudu. Belki de değişim zamanı gelmiştir? Apple, iOS'u yeniden tasarlayacak olsaydı, bunun Google'ın Android için tasarladığınız Malzemesi kadar kapsamlı bir değişiklik olması gerekmez , ancak Kısayollar ile sunduğu özelleştirme deneyimini açmak bile, bazılarının sınırlayıcı olduğunu düşündüğü iOS hissini değiştirmede uzun bir yol kat edebilir. .

İOS'un iyileştirmeye dayanabileceği başka bir şey de bildirim merkezidir. Denetlenmeyen bildirimler için bir gösterge eklemek, insanların bildirimlerden kaçınmasına yardımcı olabilir ve eyleme geçirilebilirliği geliştirmek, ileriye gidecek başka bir özelliktir.

6.7 inç olduğu söylenen yeni iPhone 14 ile Apple'ın ana iPhone serisi ilk kez 6 inç'in üzerinde olacak. Şirket, bu boyuttan yararlanmak için hala bölünmüş ekran özelliği sunmuyor. Belki de bu özelliği eklemenin zamanı gelmiştir.

Son olarak, AB mesajlaşma uygulamaları arasında çapraz uyumluluk için baskı yaparken, belki de Apple, RCS'yi iOS Mesajlar uygulamasına eklemeyi düşünebilir ve Android kullanıcıları ile gelişmiş mesajlaşmaya izin verebilir.

Haziran ayında WWDC 2022'ye kadar olan aylarda burada iOS 16 söylentileriyle güncelleme yapmaya devam edeceğiz.

To Top