Klavye kısayollarını kullanarak herhangi bir tarayıcıda sekmeler arasında geçiş yapın

Sekmeler tarayıcı pencerenize eklenmeye başladığından, hepsini yönetmek biraz karmaşık hale gelebilir.

İyi haber şu ki, çoğu tarayıcıda sekmeler arasında çok hızlı geçiş yapmak için yerleşik yöntemler bulunur ve bunları kullanmak için farenize bile ihtiyacınız yoktur . Bu komutları öğrenmek için birkaç dakika ayırın ve kör edici bir hızla sekmeler arasında sıralama yapacaksınız.Sekmeler arasında tıklamadan nasıl geçiş yaparsınız?

Sır? Klavye kısayolları. Tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde yerleşik olarak, fare olmadan erişilebilmesi için birçok yerel kısayol vardır. Çoğu durumda, bu klavye kısayolları , fare kullanmaktan daha hızlı veya daha etkilidir. Mükemmel bir örnek, tarayıcınızdaki sekmeler arasında geçiş yapmaktır. Sekmeler için en iyi klavye kısayollarından bazılarının üzerinden geçelim.

Klavye ile sekmeler arasında geçiş yapmanın en kolay yolu nedir?

Kontrol + Sekme

Bu, sağdaki bir sonraki açık sekmeye ilerlemek için ekmek ve tereyağı kısayolunuzdur. Bu kısayol o kadar basit ki, neredeyse her tarayıcı bunu desteklemeli ve hangi klavye stilini kullandığınız önemli değil.

Üst Karakter + Kontrol + Sekme

Bu, soldaki sekmeye geçerek bir sekmeye geri dönme seçeneğidir. Bu iki komutla, tarayıcı penceresindeki her sekmede çok hızlı bir şekilde ileri ve geri dönebilirsiniz. PgUp/PgDn tuşlarına sahip klavyelerde, bu şekilde daha rahat hissediyorsanız sekmeler arasında geçiş yapmak için Control + PgUp/PgDn tuşlarını da kullanabilirsiniz.

Kapattığınız son sekmeyi açın

Kontrol + Üst Karakter + T

Bu, kapattığınız son sekmeye geçerek otomatik olarak tekrar açar. Bu, bir sekmeyi yanlışlıkla erken kapattıysanız ve geri almak istiyorsanız, ezberlemek için mükemmel bir komuttur.

Belirli bir sekmeye git

Kontrol + Sayı Tuşu

Bu komut çoğu tarayıcıda çalışır ve otomatik olarak seçtiğiniz sekmenin numarasına gider. Örneğin, açık beş sekmeniz olduğunu ve hemen dördüncü sekmeye gitmek istediğinizi varsayalım. Control + 4'ü seçip dördüncü sekmeye geçebilirsiniz. Bu, çalışırken veya araştırma yaparken sekmeler arasında gidip gelmenin iyi bir yoludur, ancak yalnızca sekiz sekmeye kadar çalışır. Control + 9'u kullanmak , kaç sekme açarsanız açın, genellikle penceredeki son sekmeye geçecektir.

Yinelenen bir sekme açın

Alt + Üst Karakter + D

Bu, o anda bulunduğunuz sekmenin bir kopyasını açarak, onu başka bir pencereye eklemenize veya mevcut sekmenizde daha fazla gezinirken o belirli web sayfasında kalmanıza olanak tanır. Mac klavyesinde bu komutun bunun yerine Alt + Shift + D olduğunu unutmayın .

Ek ipuçları

Çok sayıda sekme çalışması yapıyorsanız, bunları yönetmenize yardımcı olması için Chrome için Tab Manager Plus gibi bir uzantı indirmeyi düşünebilirsiniz . Safari gibi bazı tarayıcılarda sekme gruplarını yönetmek, etiketlemek ve kaydetmek için yerleşik araçlar da bulunur ve bunlar daha karmaşık taramalar için çok yardımcı olabilir.To Top