Netflix Yakında Daha Ucuza Olabilir, Reklam Destekli Plan: İşte Nedeni

Netflix, son kazanç çağrısında on yıldan uzun bir süredir ilk abone düşüşünü bildirdi ve şimdi bu yıl daha da fazla kaybetmeyi bekliyor.

Şirketin CEO'su Reed Hastings, Netflix'in bu yılın ilk çeyreğine ilişkin kazanç çağrısında belirttiğine göre, Netflix yakında ucuz, reklam destekli abonelik planları alabilir. Yatırımcılar ve analistlerle görüşen Hastings, Netflix'in, hizmetin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamak amacıyla, kullanıcıların abone olmasının daha ucuz olacağı reklam tabanlı izleme planlarının potansiyelini keşfetmeye açık olacağını belirtti. Hastings'in sözleri, on yıldan uzun bir süredir ilk kez Netflix'in platformundan abonelerini kaybetmesi olarak geliyor .

Netflix Yakında Bir Değişim Denizinden Geçebilir

Hastings dün analistlere verdiği demeçte , mevcut pazarın etkisi öyle ki, çalışma biçimleri ve kullanıcı deneyiminin nasıl olmasını istedikleri konusunda oldukça katı olan Netflix, şimdi şirketin düşüncesinde büyük bir değişiklik düşünüyor . “Aboneliğin basitliği” yerine “reklamın karmaşıklığını” pek tercih etmediğini kabul etse de, Netflix'in zaten hedef kitlesinde çok sayıda haneye ulaştığını fark ediyor. Bunun ötesinde büyümek için platformun yollarını bükmesi gerekiyor.

This is where the cheaper ad-supported plans come in. Hastings, however, said that these plans would be explored and studied in the market over time, and could take up to two years to materialise. It is interesting to note that Netflix mentions ad-supported plans to be “cheaper”, and not something that users can view for free in exchange of seeing ads. Services today typically only offer either free, ad-supported viewing or a completely ad-free experience in return for a subscription fee. If Netflix decides to run ads but still charge users a fee, it remains to be seen how users would react to that.

Netflix'in zaten Hindistan'daki en pahalı akış hizmetleri arasında olduğunu belirtmek önemlidir. Şirketin yalnızca mobil erişim sağlayan ve 480p gibi düşük bir çözünürlükte temel planı, yıllık 1.500 Rs'nin üzerindedir. Buna karşılık, Amazon'un Hindistan'daki ve dünyadaki en büyük rakiplerinden biri olan Prime Video, birden fazla cihaz üzerinden ve tam 4K çözünürlükte akışın yanı sıra e-ticaret ve müzik akışı avantajları da sağlayan bir paket plan için 1.499 Rs alıyor. .

Tüm bunların ileriye doğru nasıl olgunlaşacağını henüz göreceğiz. Netflix, en son kazanç raporunda, şirketin 2022'nin ilk üç ayında 2 lakh abone kaybettiğini açıkladı ve gelecek çeyreğe ilişkin tahminlerinde, 2 milyon (20 lakh) daha kaybedebileceğini söyledi - bir rakam yakında köklenmek isterdi.

To Top