Windows 10 ve Windows 11'de Ekran Görüntüsü Almanın 7 Yolu

Windows 10 ve Windows 11'de ekran görüntüsü almak için yalnızca birkaç tuşa basmanız yeterlidir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

İster  Windows 11'i indiriyor olun  ( Windows 11'i ücretsiz olarak nasıl indireceğinizi öğrenin ) ister  bir süre daha Windows 10'da  kalıyor olun, ekranınızın bir kısmını veya tamamını yakalamak için ekran görüntüsü almak kolaydır. Belki çevrimiçi bir makbuz kaydetmek istersiniz ya da arkadaşlarınıza göstermek için özellikle dikkate değer bir oyun başarısını yakalamak istersiniz. Windows 10 ve 11 aynı yerleşik araçları (Snip & Sketch ve Snipping Tool) sunar ve birkaç klavye kısayolu anında ekran görüntüsü almanıza olanak tanır. 

Burada, Windows 10 ve Windows 11'de ekran görüntüsü almak için hem yerleşik Windows ekran görüntüsü araçlarını hem de diğer kısayolları nasıl kullanacağınız konusunda size yol göstereceğiz, böylece hangisini en çok beğendiğinize karar verebilirsiniz. 

Al ve Eskiz

Snip & Sketch aracına erişmek, paylaşmak ve ekran görüntülerine açıklama eklemek, eski Snipping Tool'a göre daha kolaydır. Ve şimdi masaüstünüzdeki bir pencerenin ekran görüntüsünü yakalayabilir, bu, uygulama ilk tanıtıldığında bizi yakın zamana kadar Team Snipping Tool'da tutan şaşırtıcı bir eksiklik. 

Snip & Sketch'i çağırmanın en kolay yolu,  Windows tuşu + Shift + S klavye kısayoludur . Alıntı ve Taslak aracını, Başlat düğmesinden erişilen uygulamaların alfabetik listesinde ve Ekran alıntısı olarak listelendiği bildirim panelinde de bulabilirsiniz . Veya klavye kısayolunu belleğe kaydetmezseniz arayabilirsiniz. (Sık sık ekran görüntüsü alıyorsanız, uygulamayı görev çubuğuna sabitlemenizi öneririz.)

Klavye kısayolu veya bildirim düğmesi ekranınızı karartacak ve ekranınızın üst kısmında, almak istediğiniz ekran görüntüsünü seçmenize olanak tanıyan küçük bir menü açacaktır - dikdörtgen, serbest biçim, pencere veya tam ekran. Ekran görüntünüzü aldıktan sonra panonuza kaydedilecek ve ekranınızın sağ alt köşesinde anlık olarak bir bildirim olarak görünecektir. Açıklama eklemek, kaydetmek veya paylaşmak için Snip & Sketch uygulamasında ekran görüntüsünü açmak için bildirime tıklayın. (Bildirimi kaçırırsanız, bildirim panelini açın, orada oturduğunu göreceksiniz.

Snip & Sketch'i Başlat menüsünden veya aratarak açarsanız, ekranın üst kısmındaki küçük panel yerine Snip & Sketch penceresi açılacaktır. Buradan, bir ekran yakalama başlatmak ve küçük paneli açmak için sol üstteki Yeni düğmesine tıklamanız gerekir. Bu şekilde ilerlemek fazladan bir adımdır, ancak ekran görüntüsünü geciktirmenize de olanak tanır. Bir alıntıyı 3 veya 10 saniye geciktirmek için Yeni düğmesinin yanındaki aşağı ok düğmesini tıklayın.

Ekran alıntısı aracı

Snipping aracı, Windows Vista'dan beri kullanılmaktadır. Windows birkaç yıldır Ekran Alıntısı Aracı'nın ortadan kalktığı konusunda uyardı, ancak Windows 11 de dahil olmak üzere hala işe yaramaya devam ediyor. Ekran Alıntısı Aracı Başlat menüsündeki uygulamalar listesinden kaldırıldı, ancak arama çubuğundan kolayca erişilebilir. . 

 Ekran görüntüsü işlemine başlamak için Yeni düğmesine tıklayın  . Varsayılan ekran alıntısı türü dikdörtgen bir ekran alıntısıdır, ancak serbest biçimli, tam ekran ve pencere alıntıları da alabilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracı ekran görüntülerinizi otomatik olarak kaydetmez -- çıkmadan önce bunları araca manuel olarak kaydetmeniz gerekir -- ve yakaladığınız görüntüleri otomatik olarak panoya kopyalar.

Ekran görüntüsü

Tüm ekranınızı yakalamak için Print Screen (bazen  PrtScn olarak etiketlenir ) tuşuna dokunun. Ekran görüntüsünüz dosya olarak kaydedilmeyecek, ancak panoya kopyalanacaktır. Bir resim düzenleme aracı (Microsoft Paint gibi) açmanız, ekran görüntüsünü düzenleyiciye yapıştırmanız ve dosyayı oradan kaydetmeniz gerekir. 

Ayrıca,  Ayarlar > Erişim Kolaylığı > Klavye'ye gidip Ekran Kısayolunu Yazdır altında  ekran alıntısını açmak için PrtScn düğmesini kullan seçeneğine  geçiş yaparak Alıntı ve Taslak aracını açmak için PrtScn düğmesini ayarlayabilirsiniz.

Windows tuşu + Ekranı Yazdır

Tüm ekranınızı yakalamak ve ekran görüntüsünü otomatik olarak kaydetmek için Windows tuşu + Ekranı Yazdır tuşuna dokunun . Ekranınız kısa süreliğine karararak bir ekran görüntüsü aldığınızı gösterecek ve ekran görüntüsü Resimler > Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilecektir.

Alt + Ekranı Yazdır

Etkin pencerenin hızlı bir ekran görüntüsünü almak için Alt + PrtScn klavye kısayolunu kullanın . Bu, o anda aktif olan pencerenizi yakalayacak ve ekran görüntüsünü panoya kopyalayacaktır. Çekimi kaydetmek için bir resim düzenleyicide açmanız gerekir.

Oyun Çubuğu

Oyun oynamanın ortasında olsanız da olmasanız da, ekran görüntüsü almak için Oyun çubuğunu kullanabilirsiniz.  Oyun çubuğunu çağırmak için  Windows tuşu + G tuşuna basın. Buradan, tam ekran ekran görüntüsü almak için Oyun çubuğundaki ekran görüntüsü düğmesini tıklayabilir veya  Windows tuşu + Alt + PrtScn  varsayılan klavye kısayolunu kullanabilirsiniz . Kendi Oyun çubuğu ekran görüntüsü klavye kısayolunuzu ayarlamak için  Ayarlar > Oyun > Oyun çubuğu seçeneğine gidin . Biraz yedekleme yaptıktan sonra , Oyun çubuğunu kullanarak Oyun kliplerini, ekran görüntülerini ve yayınları kaydet seçeneğine geçiş yaptığınızdan emin olarak bu ayarlar sayfasından Oyun çubuğunu etkinleştirmeniz gerekir  .

Windows Logosu + Sesi Kısma

Bir Microsoft Surface cihazını sallıyorsanız , tüm ekranınızın ekran görüntüsünü almak için fiziksel (peki, bir tür fiziksel) düğmeleri kullanabilirsiniz - başka bir telefon veya tablette ekran görüntüsü almanıza benzer. Bunu yapmak için Surface ekranınızın altındaki Windows Logosu dokunmatik düğmesini basılı tutun ve tabletin yan tarafındaki fiziksel ses kısma düğmesine basın. Ekran kısa bir süre kararacak ve ekran görüntüsü otomatik olarak Resimler > Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilecektir.

To Top