Windows 11'den daha fazla bilgisayar Windows XP çalıştırıyor

 Microsoft, en son Windows 11 platformunu yoğun bir şekilde tanıtıyor olsa da , işletim sisteminin benimsenmesi büyük ölçüde bir engele çarptı. En son pazar araştırması, Windows 11'in bugün piyasadaki tüm bilgisayarların yalnızca %1,44'ünde çalıştığını ve en yeni işletim sistemini Windows XP ve Windows 7 gibi eski, eski platformların arkasına yerleştirdiğini gösteriyor.

Karşılaştırma için, varlık yöneticisi yazılım sağlayıcısı Lansweeper'ın piyasa verileri, Windows XP ve Windows 7 gibi daha eski, eski işletim sistemlerinin Windows 11'den daha büyük bir pazar payına sahip olduğunu ortaya koydu.Referans olarak Windows 7, %4,7'de ve Windows XP'nin pazar payı %1,71'de. Windows 10, işletim sistemi başlatıldığında yükseltme kolaylığı nedeniyle muhtemelen %80,34'lük bir yükleme tabanıyla benimsenmede lider konumdadır.

Tüketici tarafında, Windows 11'in yavaş alımının en büyük suçlusu, muhtemelen Windows 10 veya daha eski sürümleri çalıştıran eski sistemlerin en son işletim sistemine yükseltilmesindeki zorluktur. Microsoft, başlangıçta Windows 11'e donanım kısıtlamaları getirerek yalnızca son birkaç yıl içinde satın alınan bilgisayarların en son işletim sistemini çalıştırmaya uygun olmasını sağladı. Aslında Lansweeper'ın raporuna göre, bugün bilgisayarların yarısından fazlası Windows 11'e yükseltme yapamıyor.

Şirket pazar araştırmasında, "60.000 kuruluştan tahmini 30 milyon Windows cihazına dayanan Lansweeper verileri, ortalama olarak iş istasyonlarının yalnızca %44,4'ünün otomatik yükseltmeyi almaya uygun olduğunu, geri kalanının ise uygun olmadığını ortaya koyuyor" diye yazdı.

O zamandan beri, Microsoft konumunu hafifletti, ancak Windows 11'i çalıştırmak için uyumsuz olduğu düşünülen cihazları almak, yalnızca Windows 11 yükseltme yardımcı programını çalıştırmak ve bir kayıt defteri kesmek yerine manuel bir kurulum gerektiriyor.

Her iki seçenek de, özellikle daha gelişmiş onarımlarla rahat hissetmeyenler için Windows 11'in benimsenmesine karşı direnci artırır. Windows 10 PC'nizi Windows 11'e güncellemeye zorlasanız bile Microsoft, bir kayıt defteri hack'i aracılığıyla manuel olarak yükseltilen sistemlerin , bu bilgisayarları potansiyel olarak riske atabilecek yazılım güncellemelerini almaya uygun olacağını garanti etmez. Yükseltmenin güvenlik riski , yeni Windows kullanıcı arabirimini 11'e almanın algılanan faydalarını ortadan kaldırabilir .

Yine de, güncellemeleri, güvenlik yamaları veya kritik sistem düzeltmelerini almayan ömrünü tamamlamış işletim sistemlerini çalıştırmak da siber güvenlik riskleri oluşturur.

Mevcut yazılım mevcut işletim sistemlerinde iyi performans gösteriyorsa, işletmeler Windows 11'e yükseltmek için çok az neden bulabilirler. Tarihsel olarak, işletmeler ayrıca, yeniden tasarlanmış bir işletim sisteminin getirebileceği herhangi bir görsel çekicilik yerine platform kararlılığını ve tutarlılığını tercih ederek, yükseltme konusunda tüketicilere göre daha yavaş olmuştur.

Ancak, tüm haberler kötü haber değildir. Lansweeper'ın rakamları, Windows 11'in benimsenmesi için yavaş bir artış gösterirken, Computer World hakkında bir rapora göre, AdDuplex'in verileri çılgınca Microsoft'un en son işletim sistemi lehine değişti . AdDuplex, Windows 11'in benimsenmesinin %9'a yaklaştığını bildirdi, ancak her iki şirketin de ilgili sayılara nasıl ulaştığı ve raporlama arasında neden bu kadar büyük bir fark olduğu belirsizliğini koruyor.

Yazılım tarafında yavaş bir yükseltme döngüsüne ek olarak, Microsoft ve ortakları da bilgisayar satışlarının yavaşlaması ile mücadele ediyor. Gartner ve IDC tarafından yayınlanan son veriler , 2022'de PC'lerin ilk çeyrek satışlarının, önceki yılın aynı dönemine kıyasla Lenovo, HP, Acer ve diğerleri gibi üreticiler için düştüğünü gösteriyor.

IDC raporunda, "Bilgisayar pazarı iki yıllık çift haneli büyümenin ardından geliyor, bu nedenle ilk çeyrek düşüşü bu ivmede bir değişiklik olsa da, endüstrinin aşağı doğru bir sarmalda olduğu anlamına gelmiyor" dedi.

IDC, "Hem eğitim hem de tüketici pazarlarında bir miktar yavaşlamaya tanık olduk, ancak tüm göstergeler ticari bilgisayarlara olan talebin çok güçlü olduğunu gösteriyor" dedi. “Tüketici pazarının yakın gelecekte tekrar toparlanacağına da inanıyoruz.”

To Top