Wordle: Bilmeniz Gerekenler

Wordle etrafta dolaşıyor. İşte bilmeniz gereken her şey.Wordle, dünya çapında milyonlarca kişinin dikkatini çekti, ancak Wordle nedir ?  Sosyal medyada sarı, yeşil ve gri kutular içeren tüm gönderileri gördünüz mü Evet, bu Wordle. 

Wordle nedir?

Wordle, burada çevrimiçi bulabileceğiniz günlük bir kelime oyunudur Eğlenceli, basit ve bulmaca gibi günde sadece bir kez oynanabilir. Her 24 saatte bir günün yeni bir kelimesi var ve bunun ne olduğunu bulmak size kalmış. Sitenin kendisi, kuralları açıklamak konusunda harika bir iş çıkarıyor:

Wordle, oyunculara rastgele seçilmiş beş harfli bir kelimeyi tahmin etmeleri için altı şans verir. Yukarıda gösterildiği gibi, doğru yerde doğru harf varsa, yeşil renkte görünür. Yanlış noktadaki doğru harf sarı renkte görünür. Kelimenin herhangi bir yerinde  olmayan bir harf gri renkte görünür.

Toplam altı kelime girebilirsiniz, yani harfler ve yerleşimleri hakkında ipuçları öğrenebileceğiniz beş yakıcı kelime girebilirsiniz. O zaman bu ipuçlarını kullanmak için bir şansınız olur. Veya performansı deneyebilir ve günün kelimesini üç, iki ve hatta bir seferde tahmin edebilirsiniz.

Basit şeyler, ama aynı zamanda inanılmaz derecede çekici. 

Yani bu bir kelime oyunu mu? Büyük anlaşma...

Evet, bu sadece bir kelime oyunu. Ama süper popüler: The New York Times'a göre günde 300.000'den fazla kişi oynuyor Bu popülerlik kafa karıştırıcı gelebilir, ancak herkesin bunun için kesinlikle çılgına dönmesine neden olan birkaç küçük ayrıntı var.

Her gün sadece bir bulmaca vardır:  Bu, belirli bir miktar risk yaratır. Wordle'da sadece bir atış hakkınız var. Her şeyi batırırsanız, yepyeni bir yapboz almak için yarını beklemeniz gerekir. 

Herkes aynı bulmacayı oynuyor:  Arkadaşınıza ping göndermeyi ve günün bulmacası hakkında sohbet etmeyi kolaylaştırdığı için bu çok önemli. "Bugün zordu!" "Nasıl bindin?" "Onu aldın mı?" Bu da bizi bir sonraki noktaya götürüyor...

Sonuçlarınızı paylaşmak kolaydır:  Günün bulmacasını başarılı veya başarısız bir şekilde yaptıktan sonra, günlük Wordle yolculuğunuzu paylaşmaya davetlisiniz. Resmi tweetlerseniz, şöyle görünür...


Seçtiğiniz kelimenin ve harflerin gizlendiğini unutmayın. Gösterilen tek şey, bir dizi sarı, yeşil ve gri kutuda kelimeye doğru yolculuğunuzdur.

Bu çok zorlayıcı. Kolayca alırsanız, belki ikinci veya üçüncü denemede, takipçilerinize ne kadar akıllı olduğunuzu göstermeniz ve paylaşmanız gereken bir övünme unsuru var.

Altıncı seferde dişlerinin derisinden alırsan, bu da harika bir hikaye. Ama en önemlisi, bulmacanın kendisi bozulmamış. 


Yani Wordle sadece bir kelime oyunu değil, bir sohbet başlatıcı ve sosyal medyada kendini gösterme şansı. Bu yüzden viral oluyor. 

Ipuçları ve Püf noktaları

Bir kelime oyunu uzmanıysanız, aşağıdaki ipuçlarından kaçınmak ve tamamen kendi içgüdülerinize güvenmek isteyebilirsiniz. Gri kutular görmekten bıkan herkes için, burada yararlı bulabileceğiniz bazı ipuçları var.

İlk kelimenizi seçmek: İlk kelime tartışmasız en önemlisidir. Açılış hamlenizin değerini en üst düzeye çıkarmak için üç sesli harf ve beş farklı harf içeren bir kelime seçin. Bazı örnekler: orate, medya, radyo. Nedense hep "elveda" kullanırım. Bu bir alışkanlık ve onu kırmayı reddediyorum.

Mümkün olan en iyi başlangıç ​​kelimesini bulmaya çalışan bir programcı ve oyun tasarımcısı olan Tyler Glaiel'in büyüleyici bir parçasını okumayı az önce bitirdim Görünüşe göre hepimiz Wordle'ı "roate" kelimesiyle başlatmalıyız. Dürüst olmak gerekirse, bu makalenin tamamını okuyun, harika.

Grileri yeniden kullanmaktan kaçının : Wordle panosunun altında hangi harflerin yeşil, sarı ve gri olduğunu gösteren bir klavye vardır. Gri görünen harfleri yeniden kullanmaktan kaçının. Evet, bu açık görünüyor. Ancak daha önce denediğiniz harfleri kullanmayan beş harfli sözcükleri düşünmek zaman ve çaba gerektirebilir. Bu çaba meyvesini verecek.

Harfler iki kez görünebilir: Bu, özellikle dördüncü veya beşinci kelimeyi denemek için harfleriniz bittiğinde, işleri karmaşıklaştırır. Ancak, geçmişte doğru cevaplar olan sakin, korkak ve vapur gibi kelimelerde olduğu gibi, harfler genellikle tekrar eder. 

Wordle'ı kim yaptı?

Wordle, oyunu kelime oyunları hayranı olan ortağı için yaratan ve BBC'ye asla reklamlarla dolu olmayacağını söyleyen yazılım mühendisi Josh Wardle'ın eseridir. Son derece çevrimiçi insanlar, Wardle'ı Nisan 2017'de interneti cıvıl cıvıl bir hale getiren tamamen çılgın bir ortak sanat projesi/sosyal deney olan Place'in yaratıcısı olarak hatırlayabilir.

Yer, kelimenin tam anlamıyla herkesin orada çizilenler için savaşmasına izin veren ortak bir çevrimiçi alandı. Bu devasa çevrimiçi tuvalde uzay üzerinde savaşan devasa, yayılan topluluklarla sonuçlandı. 

Sonunda şuna benziyordu: 


Wordle, Kasım ayında The New York Times'da adından söz ettirdi, ancak paylaşım öğesi eklendiğinde gerçekten ilgi gördü.


Bir Reddit gönderisinde Wardle, Wordle'ın bir kruvasan gibi hissetmesini istediğini söyledi, ara sıra keyif alınan "keyifli bir atıştırmalık". Açıkça bu yüzden günde sadece bir bulmaca var. Wardle, "Çok sık eğlendiler," diye açıkladı, "ve çekiciliklerini kaybederler," diyor.  

Kabul. 

New York Times satın alma

Ocak ayının sonunda, yaratıcı Josh Wardle  , Wordle'ı  "en düşük yedi haneli" bir rakam için New York Times'a sattı .

Wardle, "oyununun hayal ettiğimden daha büyük hale geldiğini" belirtti ve "sadece bir kişi" olduğunu ekledi.

Oyun nihayetinde New York Times abonelik bulmaca hizmetinin bir parçası olacak, ancak Wardle, Wordle'ın ücretsiz oynanmasını ve mevcut çizgilerin hareket halinde korunmasını sağladı.

Wardle, "Wordle büyüdükçe herkese harika bir deneyim sunmaya devam etmesi benim için önemli," dedi. "Bu göz önüne alındığında, Wordle'ı  ileriye götürmek için The New York Times ile bir anlaşmaya vardığımı duyurmaktan son derece memnunum  ."

Wordle, New York Times'a katıldığından beri daha da zorlaşmadı

Sadece olmadı! Haydi millet!

The New York Times'a göre: Times'ın iletişim direktörü Jordan Cohen, CNET'e bir e-postada "Oyun hakkında 
To Top