Flashback: bazı çılgın telefonların üç hatta dört SIM kart yuvası vardı

Telefonunuzda kaç SIM yuvası var? Bazı bölgelerde çift SIM modelleri oldukça popülerdir, ancak son yıllarda eSIM (gömülü SIM), harici bir kart için ikincil yuvanın yerini almaya başlamıştır.


Birçok taşıyıcı düşük maliyetli dolaşım sunar veya hiç dolaşım yoktur (örneğin AB içinde), bu nedenle yerel bir taşıyıcıdan ekstra kart açma seçeneğine sahip olmak daha az önemli hale gelmiştir. Ama şimdi, on yıl önce, bazı üreticiler cebinizde kaç tane telefon hattına ihtiyacınız olabileceğinden emin değillerdi.

Bir? İki? Dört mü? En yalnız sayıyla başlayalım. Daha önceki bir taksitte açıkladığımız gibi , ilk GSM telefonlarında SIM kartlar vardı – ankesörlü telefonlarda kullanmış olabileceğiniz türden tam boyutlu olanlar. İkili görev yaptılar. İlk olarak, arama için kime fatura kesileceğini operatör ağına söylediler. İkincisi, en eski telefonların telefon numaraları veya metin mesajları için hafızası olmadığı için depolama görevi gördüler.

Bu nedenle, en az bir SIM'e duyulan ihtiyaç oldukça açıktır (ancak bir CDMA bölgesinde büyüdüyseniz aynı fikirde olmayabilirsiniz). İki SIM'e ne dersin? 2000 yılında, dünyanın ilk çift SIM'li telefonu olan Benefon Twin tanıtıldı. Aslında “ikiz” aslında çift bant bağlantıya sahip telefona atıfta bulundu, aslında ilgilendiğimiz Benefon Twin Dual SIM.

Finlandiyalı operatör VLP, kullanışlılığıyla övündü: “Tek bir telefonda iki SIM kart kullanmak, müşterilerimize Citikka aboneliğimizin ekonomilerini ve GSM hizmetlerinin küresel kapsamını birleştirmek için akıllı ve kullanışlı bir yol sağlayacaktır. Citikka Q, özellikle Citikka ağımızın hizmet alanı dışına sık sık taşınan kullanıcılar içindir,” dedi VLP genel müdürü Bay Erik Sjoberg. “Bildiğimiz kadarıyla, Benefon Twin Dual SIM, iki hatlı kullanıcıların telefon yönetimini büyük ölçüde kolaylaştıran, işletim sistemi ve iki SIM kart yeri olan piyasadaki ilk GSM telefonu.

Bay Jorma Nieminen , "Yalnızca bölgesel Cityphone hizmetlerinin müşterileri için değil, herhangi bir nedenle iki ayrı cep telefonu aboneliği kullanan tüm kullanıcılar için eşit derecede kayda değer bir katma değer sağlıyor" diye ekledi.

Gigabyte Gsmart G1317 Rola'nın çift SIM'e sahip ilk Android olduğunu söyleyebiliriz . 2010 yılının sonlarında duyurulmuştur, Nisan 2011'de piyasaya sürülmüştür. ViewSonic'in Şubat 2011'de ViewSonic V350'yi piyasaya sürdüğünde “ilk” olduğunu da unutmayın, ancak bu model yeniden tasarlandı ve piyasaya sürülmesi Haziran ayına ertelendi .

Bulabildiğimiz ilk üçlü SIM telefon 2010'da geldi, Intex IN 5030 E Tri.do. Bu dikkate değer bir telefon için dikkate değer bir isimdir - GSM+GSM+CDMA bağlantısını destekler ve Airtel, Idea for GSM ve Tata Indicom'un SIM kartlarını aynı anda kullanabilir (o zamanlar Hindistan'da üç büyük operatör).

LG , 2012'de bir özellikli telefon olan ilk üçlü SIM ahizesini tanıttı . Bu, LG A290'dı . Bir yıl sonra LG ve MediaTek, dünyanın ilk 3G Android akıllı telefonunu oluşturmak için bir işbirliği duyurdu.

Bir poster, HateU, “Üçlü SIM? Benimle dalga mı geçiyorsun! Dörtlü SIM istiyorum! Yoksa 4 SIM kartıma 2 farklı telefon almak zorunda kalıyorum. Yazık sana LG!"

Dilek kabul edildi – 2010'un sonlarından itibaren Flying F160, dünyanın ilk Dörtlü SIM'li telefonu olduğunu iddia etti. Hatta microSD kart için özel bir yuvası bile vardı. Ama hikayenin tamamı bu değil.

Aynı zamanda, başka bir telefon ortaya çıktı – OTECH F1. Ayrıca birinci olduğunu iddia etti, ancak ikisinin de birinci olmaması için hiçbir sebep yok. Aslında, donanımlarına bakıldığında, bunun Flying veya OTECH telefonu olarak etiketlenmiş bir beyaz kutu cihazı olduğu oldukça açık.

Dörtlü SIM telefon arayanların seçim yapmakta zorlanmasından kısa bir süre sonra – T&T adlı bir şirket , her biri yalnızca 30 dolardan oluşan dört model piyasaya sürdü. Bunlar elbette temel özellikli telefonlardı ve tasarım ilhamını BlackBerry, Motorola ve Nokia'dan aldıklarını gizlemediler.

LG, 2013'te LG C299 ve LG A395 olmak üzere birkaç Dörtlü SIM telefon da piyasaya sürdü . Ancak veritabanımızda dört fiziksel SIM kart sığabilecek çok fazla telefon yok. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bugünlerde çok fazla ihtiyaç yok, hatta üçe bile. eSIM'in rahatlığı göz önüne alındığında, belki de iki fiziksel SIM için bile değil.

Hiç üçlü veya dörtlü SIM telefonunuz oldu mu? Bu tür cihazlara, özellikle de eSIM tarafından ele alınamayan bir kullanım durumuna hala ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?

To Top