Google, Arama Sonuçlarından Telefon Numaraları Dahil Kişisel Bilgileri Kaldırmanızı Sağlar; İşte Nasıl Yapılır

Google bu özelliği genişletti ve artık telefon numaraları da dahil olmak üzere kişisel bilgilerinizin kaldırılmasını talep etmenize olanak tanıyor.

Bugünkü tarihte İnternet dediğimiz şey çoğunlukla Google'dan başka bir şey değildir. Arama devi aslında güneşin altındaki her şeyi biliyor. Ne yazık ki, adlarınızı, adresinizi, iletişim numaralarınızı ve diğer ayrıntılarınızı da içerir. Şimdiye kadar Google'ın politikası, bankacılık ve kredi kartı bilgilerinizin herkese açık olmasını önlemekti. Ancak, firma nihayet bu özelliği genişletti ve artık bir düzeyde kullanıcı veri gizliliğini korumak için fiziksel adres, e-posta adresi ve telefon numaraları dahil olmak üzere kişisel bilgilerinizin kaldırılmasını talep etmenize izin veriyor.


Google'ın küresel arama politikası lideri Michelle Chang, "Kişisel iletişim bilgilerinin çevrimiçi olarak bulunması rahatsız edici olabilir - ve istenmeyen doğrudan temas ve hatta fiziksel zarar dahil olmak üzere zararlı şekillerde kullanılabilir" dedi. "Ve insanlar bize bazı durumlarda bu tür bilgileri Arama'dan kaldırmak istediklerine dair geri bildirimde bulundular" diye ekledi.

Ancak, Google, siz talep ettiğinizde bilgileri öylece kaldırmaz. Web sayfasındaki içeriği değerlendirecek ve bilgi 'genel olarak faydalı' ise kaldırmayabilir. Ayrıca hükümet web sitelerini ve resmi kaynakları da değerlendirecek ve bilgilerin orada mevcut olup olmadığını kaldırmayacaktır.

Google Arama Sonuçlarından Telefon Numaranızı Nasıl Kaldırırsınız?

Google'ın kişisel bilgilerinizi herkese açık arama sonuçlarında göstermesini istemiyorsanız. İşte izlemeniz gereken bazı basit adımlar.

Konunun destek sayfasını ziyaret edin .

Aşağı kaydırın ve 'Kaldırma İsteğini Başlat' sekmesine tıklayın.

"Ne yapmak istiyorsunuz?" altında "Google Arama'da gördüğünüz bilgileri kaldır" seçeneğini seçin.

Sonraki soruda tercihinize göre "Google'ın arama sonucunda ve bir web sitesinde" veya "Yalnızca Google'ın arama sonuçlarında" seçeneğini belirleyin.

“Hayır”ı gösteren üç seçenekten birini seçin. Bunu nasıl yaparım?”, “Hayır, tercih etmem” veya “Sitenin web sitesi sahibiyle iletişime geçtiniz mi?” sorusuna “Evet”.

Arama sonucundan ve web sitesinden hangi bilgileri kaldırmanız gerektiğini seçin:

– Kimlik numaraları ve özel belgeler gibi kişisel bilgiler

- Çıplak veya müstehcen öğeler

– Kötüye kullanım amaçlı kaldırma uygulamalarına sahip sitelerde hakkımda içerik

– Yasal nedenlerle kaldırılması gereken içerik

– Şu anda 18 yaşından küçük bir bireyin görüntüsü

İlk seçeneği seçtikten sonra, listeden iletişim bilgilerini, adresi, telefon numarasını ve daha fazlasını kaldırmanın ilk seçeneğini seçin:

– Adres, telefon numarası veya e-posta adresi gibi iletişim bilgileri

– Devlet tarafından verilmiş bir kimlik numarası

- Bir banka hesabı veya kredi kartı numarası

– El yazısı imza ve kimlik belgelerinin görüntüleri

– Kısıtlı, kişisel, tıbbi bir belge

– Gizli oturum açma bilgileri

Aşağıda gösterilen formda, "İçerik yayında mı?" altındaki kutuyu işaretleyin.

Kişisel bilgilerinizin kötü niyetli, tehdit edici veya taciz amaçlı paylaşılıp paylaşılmadığı sorulduğunda seçeneklerden “Evet” veya “Hayır”ı seçebilirsiniz.

Bitirdikten sonra, tam adınızı, formu onun adına dolduruyorsanız kişinin adını girin. Ayrıca, ikamet ettiğiniz ülkeyi, iletişim e-posta adresini, bilgilerin kaldırılmasını istediğiniz web sayfasının URL'lerini, arama sonucuna kişisel bilgilerinizi gösteren ekran görüntüsünü (isteğe bağlı), bilgilerinizi gösteren sorgu terimlerini ve diğer bilgileri ekleyin. gerekirse ek bağlam.

Son olarak, 'İmza' altındaki kutuyu işaretleyin ve ardından 'Gönder'i tıklayın.

İstek gönderildikten sonra, otomatik bir e-posta onayı alacaksınız . Bunu Google'dan bir inceleme izleyecektir. Ayrıca verilen detayların yeterli olmaması durumunda daha fazla bilgi talep edebilir. İsteğin Google'ın politikasına uyması durumunda, işlemi yapacaktır. Aksi takdirde, talebinizin neden reddedildiğine dair kısa bir açıklama yapacaktır.

Google, kişisel bilgilerinizi sonuç sayfasından kaldırmış olsa bile, kullanıcıların bu bilgileri barındıran web sitesinde gezinerek web üzerindeki bilgileri görmeye devam edebileceğini eklemekte fayda var. Bilgi ayrıca sosyal medya platformları ve diğer arama motorları aracılığıyla da görünür olacaktır.

Kullanıcı Güvenliği ve Gizliliği için Google Ekleme Araçları

Google, kullanıcı verilerinin korunmasını ikiye katlıyor gibi görünüyor. Yukarıda bahsedilen politika, firmanın 18 yaşından küçüklerin veya ebeveynlerinin resimlerini arama sonuçlarından kaldırmasına izin vermeye başlamasından sadece birkaç ay sonra geldi. Bunun için kullanıcıların yukarıda bahsedildiği gibi benzer bir süreçten geçmeleri gerekecektir.

Öte yandan Google , People Card özelliğini bu yıl Ocak ayında Hindistan'da da kullanıma sunmuştu. Google sonuçlarının en üstünde sizinle ilgili temel bilgileri gösteren sanal bir kartvizit gibidir. Kısa bir biyografi, sosyal medya profilleriniz, kısa bir pasajınızı eklemenize olanak tanır. Bu özellikle Girişimciler, İş profesyonelleri, gazeteciler, Etkileyenler, iş arayanlar ve serbest çalışanlar içindir. İşlem algoritmik sinyallere dayandığından, Google ayrıca herhangi bir yanlış bilgilendirme durumunda Kişiler kartını kaldırabilir.

Ancak, Kişi Kartını Google Arama sonuçlarından kaldırma veya düzenleme seçeneği de vardır.

To Top