Uygulamayı İndirmeden iPhone ve iPad'de Shazam Nasıl Kullanılır

iOS 14.2 ve sonraki sürümlerde Apple, Kontrol Merkezi için iPhone , iPad ve iPod touch kullanıcılarına Shazam uygulamasını indirmelerine gerek kalmadan hangi müziğin çaldığını belirlemeleri için hızlı ve kolay bir yol sağlayan yeni bir Shazam Müzik Tanıma düğmesi içerir. Bu makale, nasıl çalıştığını ve nasıl etkinleştirileceğini açıklar.


Shazam'a aşina olmayanlar için, çalmakta olan müziği dinlemek üzere tasarlanmıştır ve tanımlama amacıyla bir şarkı adı ve sanatçı sağlar. Apple'ın iPhone'ları ve iPad'leri uzun süredir Shazam uygulaması aracılığıyla ve Siri'den çalan bir şarkıyı tanımlamasını isteyerek kullanılabilen Shazam entegrasyonuna sahiptir .

Yıllarca süren ‌‌Siri‌‌ entegrasyonundan sonra Apple, Shazam'ı 2018'de satın aldı ve iOS 14.2 ve sonraki sürümlerde Apple'ın mobil cihazları sistem düzeyinde şarkı tanıma işlevine sahip. Müzik Tanıma geçişini Kontrol Merkezi'ne eklemek için bu basit adımları izleyin.

‌iPhone‌ veya ‌iPad‌ cihazınızda Ayarlar uygulamasını başlatın .
Aşağı kaydırın ve Kontrol Merkezi'ne dokunun .
"Diğer Kontroller" listesine ilerleyin, ardından üstündeki "Dahil Edilen Kontroller" listesine eklemek için Müzik Tanıma'ya dokunun.
Şimdi Kontrol Merkezi'ni etkinleştirin: Ana Sayfa düğmesi olan bir ‌‌iPad‌‌ üzerinde Ana Ekran düğmesine iki kez dokunun; ‌‌iPhone‌‌ 8 veya önceki sürümlerde ekranın altından yukarıya doğru kaydırın; ve 2018 iPad Pro veya sonraki modellerinde ya da ‌‌iPhone‌‌ X veya sonraki modellerinde ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın.
Ortamınızda tanımlamak istediğiniz bir şarkı çalarken, Kontrol Merkezi'ndeki Müzik Tanıma düğmesine dokunmanız ve cihazınızın müziği dinlemesi için birkaç dakika beklemeniz yeterlidir.Müzik tanınmazsa, hiçbir şey bulamadığını belirten bir bildirim alırsınız. Ancak Müzik Tanıma, çalmakta olan şarkıyı tanımlarsa, ekranın üst kısmında size şarkı adını ve sanatçı adını sağlayan bir bildirim alırsınız.


Cihazınızda özel Shazam uygulaması yüklüyse, bildirime dokunmak sizi, yakınınızda herhangi bir konser olup olmadığı da dahil olmak üzere sanatçı hakkında daha fazla bilgi görebileceğiniz uygulamaya götürür. Shazam'ı Spotify hesabınıza veya Apple Music'e bağladıysanız , şarkıyı cihazınızda çalabilir ve kitaplığınıza ekleyebilirsiniz.To Top