Windows 11'e Şimdi Yükseltmek için 9 Önemli Neden

Kaygan bir yeni arayüz, daha iyi güvenlik, güncellenmiş uygulamalar ve bilgi pencere öğeleri, Windows 11'e yükseltmenin avantajlarından yalnızca birkaçıdır.


Güncel kalmak için söylenecek bir şey var. Windows 11 , yedi yıl içinde önde gelen masaüstü işletim sisteminin ilk büyük güncellemesidir. Windows 11'e yükselttiğinizde , en son teknoloji ve arayüz tasarımına sahip olursunuz . Ayrıca, yazılımın yalnızca en yeni sürümünde bulunan yeteneklere ve özelliklere de sahip olursunuz. Dahil edilen uygulamalar bile daha keskin sürümler alır! Temel sistem kodu, daha eski yazılımlara bağlı kalırsanız sizi toz içinde bırakacak ilerlemeler de sağlar.

Ancak işletim sistemlerinde büyük bir değişiklik yapmak herkes için değildir ve Windows 11 ile ilgili çekincelerimi önceki makalelerde açıkça belirtmiştim. Yine de endişelenmeyin, isterseniz Windows 10'a bağlı kalmak için 2025'e kadar vaktiniz var . Bu arada, geçişi daha erken yapmak isteyebileceğiniz bazı ikna edici nedenler var.

1. Daha Tutarlı Bir ArayüzPC kullanıcılarının artık arkadaşları onlara şık macOS ve Chrome OS kullanıcı arayüzlerini gösterdiğinde başlarını öne eğmelerine gerek yok. Windows 11, ara sıra eski okul Kontrol Paneli iletişim kutusunun yanı sıra her şey kadar kaygandır. Yuvarlatılmış pencere köşeleri, kompakt Görev Çubuğu ve dokunmaya duyarlı (üzgünüm, Apple) tasarımı gözleri yormaz. Sadece daha güzel görünüyor. Sade ve hoş yeni sistem seslerini de unutmayalım .

2. Geliştirilmiş Dahil Edilen UygulamalarWindows 11'de bulunan uygulamalar, Windows 10'daki uygulamalardan daha iyidir. Tamamen yeni bir Media Player uygulaması, video izlemeyi, müzik ve podcast'leri dinlemeyi daha iyi bir deneyim haline getirir. Windows 11 kullanıcıları ayrıca , pazarlama ve reklamcılık için videolar hazırlayan küçük işletmelere uygun, şablon tabanlı basit bir PWA video düzenleyicisi olan Clipchamp'ı (yakında kullanıma sunulacak) edinecek. Windows 11 Clock uygulaması, projelere konsantre olmanıza yardımcı olan kullanışlı yeni Focus Sessions özelliği nedeniyle özel olarak anılmayı hak ediyor . Fotoğraflar uygulaması , Clipchamp'ta bile bulunmayan bazı özelliklerle birlikte şaşırtıcı derecede yetenekli video düzenleme içerir. Not Defteri, Paint ve Hesap Makinesi uygulamalarının tümü de güncellendi.

3. Daha İyi Bir Ekran Görüntüsü Aracı


Windows 11'de ekran görüntüsü almak , birçok iyi seçenekle gelişmeye devam ediyor. Microsoft, benzer şekilde adlandırılmış ve üstün Snip & Sketch uygulamasıyla rekabet eden hantal eski Snipping Tool'u (Windows Key-Shift-S ile erişilebilir) güncelledi. Ekran Alıntısı Aracı, dikdörtgen veya serbest alanları, program pencerelerini veya tüm masaüstünü seçmenize olanak tanır. Ardından kırpma ve işaretleme için bir mini düzenleyici açar. Ekran görüntüsü aracı ayrıca bir gecikme zamanlayıcısına ve kaydetme ve paylaşma için yerleşik seçeneklere sahiptir. Bir ekran görüntüsü dosyasını panoya veya OneDrive'a kaydetmek için denenmiş ve gerçek PrtSc anahtarını kullanmaya devam edebilirsiniz.

4. Organize Bir Masaüstü İçin Yapışkan Düzenler


Windows'ta, masaüstündeki pencereleri her zaman tam istediğiniz gibi düzenleyebildiniz. Tam olarak Windows 10'da zaten harika olan yetenekleri geliştirmenin mümkün olmadığını düşündüğümde - bu, ekranın tam yarısını doldurmak için bir pencereyi yana ya da tam dörtte bir ekran alanı için bir köşeye yapıştırmanıza izin verir - Microsoft ortaya çıkıyor Snap Layouts adlı başka bir pencere düzeni hilesiyle . İmleci herhangi bir pencerenin sağ üst köşesindeki ekranı kapla simgesinin üzerine getirdiğinizde, küçük resim görünümünde birden çok düzen seçeneği elde edersiniz. Hatta daha sonra yeniden kullanmak istediğiniz bir grup uygulama için bir düzeni tek bir görev çubuğu simgesine kaydedebilirsiniz.


5. Haberlere, Hava Durumuna ve Daha Fazlasına Hızlı Erişim için Widget'lar

Windows 10, Görev Çubuğu simgesinin üzerine gelindiğinde açılan şık bir Haberler ve İlgi Alanları paneline sahiptir, ancak Windows 11'in Widget'ları daha özelleştirilebilir. Ve yakında, Windows 11 üçüncü taraf bilgi widget'larını destekleyecektir . Birinci taraf pencere öğelerinin çoğu son derece kullanışlıdır: Haberler, Hava Durumu, Spor, Trafik, Aile güvenliği, Hisse senedi fiyatları, Outlook takvimi, Yapılacaklar ve OneDrive fotoğrafları. Haber kaynağınız konulara ve kaynaklara göre özelleştirilebilir. Microsoft ayrıca Widget paneli için tam ekran modunda görüntülemenizi sağlayan yeni bir özelliğin ön izlemesini yaptı.
6. Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı İki Kat Dayanıklı


PCMag'in önde gelen güvenlik analisti Neil J. Rubenking'e göre, Windows 11 ultra güvenlidir . Bunun çoğu, Güvenilir Platform Modülü adı verilen güvenli bir işlemci gereksinimi sayesindedir. (Artırılmış güvenliğe rağmen, bu yeni gereklilik, bazı eski bilgisayarların yeni işletim sistemini çalıştıramayacağı anlamına geldiğinden, yine de birçok Windows yorumcusunun tüylerini diken diken etti.) Rubenking, Microsoft'a göre, "güvenli çekirdekli bilgisayarlar, kötü amaçlı yazılım bulaşmasına karşı iki kat daha dirençli.”

7. Geliştirilmiş Çoklu Masaüstü ve Monitör YerleştirmeWindows 11'deki yeni yerleştirme davranışları, büyük bir harici monitör kullanmayı daha verimli bir deneyim haline getiriyor. İşletim sistemi artık bağlı monitördeki pencere konumlarını hatırlıyor ve bağlantıyı kestiğinizde daha küçük ekranı uygulama pencereleriyle doldurmak yerine bunları en aza indiriyor. Birden çok Masaüstü için yeni olan, her birinde farklı duvar kağıtları kullanma yeteneği ve yeniden tasarlanmış bir masaüstü değiştirme arabirimidir.

8. PC'nizde Android Uygulamaları Çalıştırın


Android Uygulamalarını doğrudan Windows 11 PC'nizde çalıştırabilmek, Windows 11'in piyasaya sürülmesiyle gündemde olan bir konuydu. Yine de, yeteneğin bazı sınırlamaları var. Uygulamaları, en büyük Android uygulamaları kaynağı olan Google Play aracılığıyla değil, yalnızca Amazon AppStore aracılığıyla veya yandan yükleyerek yükleyebilirsiniz. PCMag'den Jason Cohen, Windows 11'de Android uygulamalarının nasıl çalıştırılacağına dair bir eğitim hazırladı . Bir Amazon Hesabına ihtiyacınız var ve desteklenen uygulamalar sınırlıdır. Benim için çok daha kullanışlı olan Phone Link , yakındaki bir Android telefondaki tüm uygulamaları görmenizi ve çalıştırmanızı sağlar.

9. Oyun Performansı ve HDR İyileştirmeleri
Windows 11 , uyumlu ekranınızda yüksek dinamik aralık (HDR) rengi kullanma konusunda iki iyileştirme alır . Windows Oyun Çubuğu aracılığıyla açıp kapatabilirsiniz ve yeni bir Otomatik HDR özelliği sizi bu zahmetten bile kurtaracaktır. Başka bir oyun geliştirmesi , oyunların çok daha hızlı oyun yükleme süreleri için CPU'yu atlayarak doğrudan video belleğine yüklenmesini sağlayan yeni DirectStorage özelliği yoluyla gelir. 
To Top