15 yıl önce bugün iPhone piyasaya sürüldü

15 yıl önce bugün, Apple'ın en yeni ürünü iPhone'u satın almak için Apple Store'ların etrafında uzun kuyruklar oluşturdu. 29 Haziran 2007'de Apple birinci nesil iPhone'u piyasaya sürdü ve dünya bir daha asla eskisi gibi olmadı. Cihaz zaten 9 Ocak'ta büyük bir tantanayla tanıtılmıştı ve Apple'ın ve tedarik zincirinin satmaya yetecek kadar telefon üretmesi beş aydan fazla sürdü.

OG iPhone mükemmel değildi ama daha önce kimsenin görmediği bir şeydi


OG iPhone mükemmel değildi. Stereo Bluetooth sunmuyordu, MMS veya kopyala-yapıştır özelliği de yoktu. AT&T'nin 3G ağında da çalışmadı. Bunun yerine, ilk iPhone AT&T'nin "2.5G" EDGE ağını kullandı. İkincisi, kullanıcıların tarayıcıyı çalıştırmasını ve aynı anda arama yapmasını engelledi. Ayrıca, hücresel ağ üzerinden çalışan YouTube videolarının saçmalık gibi görünmesini sağladı. Neyse ki, Wi-Fi üzerinden görüntülenen video keskin ve netti.

iPhone'un sahip olduğu şey inanılmaz bir dokunmatik ekran ve harika bir kullanıcı arayüzüydü. Herkes bir iPhone istiyordu ve o zamanlar Android yoktu. AT&T'de değilseniz, seçenekleriniz iPhone klonlarından birini satın almaktı (çoğu, zayıf dirençli dokunmatik ekranlı ve LG Voyager gibi bir HTML tarayıcılı özellikli telefonlardı). Motorola, Google ve Verizon, Kasım 2009'da Motorola DROID'i sunmak için bir araya gelene kadar , iPhone'un yetenekleriyle gerçekten eşleşebilecek bir telefon teslim edilmedi.

29 Haziran 2007'deki ağ haber yayınları, iPhone alıcılarının eldivenlerini bir tane almak için kendinden geçmiş olduğunu gösterdi. Cihazın sahipleri hem kıskanıldı hem de bir akıllı telefona 499 dolar harcadıkları için alay edildi. Dünya, 1.000 dolarlık telefonun yakında geleceğini bilmiyordu. Yine de, heyecan elektrik ve elle tutulurdu. Piyasaya sürülmesinden sadece 74 gün sonra Apple, iPhone'un 1 milyon adet sattığını duyurdu.

Bu günlerde, ilk 74 gün içinde 1 milyon adet satılmasıyla sonuçlanan bir iPhone lansmanı büyük bir başarısızlık olarak kabul edilir ve Golden Gate Köprüsü'nden atlayarak intihar eden birçok Apple yatırımcısını okuyordunuz. Örneğin, elimizdeki en son bilgiler, ilk 24 saat içinde 1,7 milyon ila 2 milyon iPhone 12 biriminin satın alındığını gösteriyor.

OG iPhone, 320 x 480 çözünürlüğe sahip 3.5 inç LCD ekrana sahipti. Kaputun altında 412MHz tek çekirdekli işlemci vardı. Arkasında flaşsız 2MP kamera taşıyan telefona 1400mAh pil güç veriyordu. O zamandan beri Apple , App Store'u ekledi (belki de telefon için yapılan en önemli ekleme), Siri ve Touch ID'yi tanıttı, ekran boyutunu büyüttü ve fotoğrafçılık platformunu büyük ölçüde geliştirdi.

Yakında, daha ucuz akıllı telefonlar ve daha eski iPhone modelleri, fiyatlandırmayı akıllı telefon isteyen hemen hemen herkesin bir tane satın alabileceği noktaya getirdi. Herkesin telefonlarına baktığını görmeden Manhattan sokaklarında yürüyemezdiniz.

Yine de sektördeki herkes neyin geleceğini tahmin edemezdi. Microsoft CEO'su Steve Ballmer, iPhone'a fiyatlandırma ve sanal klavye konusunda ünlü bir şekilde güldü. Cihazla ilgili ilk düşüncelerinin ne olduğu sorulduğunda, Ballmer, "Bir planla tam 500 dolar sübvanse edildi mi?" diye kıkırdadı. Yönetici ayrıca, fiziksel bir klavye sunmadığı için iPhone'un ticari müşterilere hitap etmediğini söyledi.

Ayrıca, Research In Motion (RIM) eşbaşkanları Jim Balsillie ve Mike Lazaridis de odayı doğru okuyamadı. RIM, fiziksel klavyeleri ve mobil e-posta platformlarıyla tanınan popüler BlackBerry telefonlarının arkasındaki şirketti. Alıntılarından bazıları, iPhone'un neden sonunda BlackBerry'yi geçtiğini açıklıyor.

Bazı endüstri yöneticileri iPhone'un başarısız olacağını düşündü

Jim Balsillie, Kasım 2007'de "Apple iPhone ne kadar güzel olursa olsun, kullanıcıları için gerçek bir meydan okumadır. Apple iPhone'da dokunmatik ekrana bir web anahtarı yazmayı deneyin, bu gerçek bir meydan okumadır. Ne yazdığınızı göremezsiniz," dedi. Ortağı Mike Lazaridis, Mayıs 2008'de, "En heyecan verici mobil trend, tam QWERTY klavyeler. Üzgünüm, gerçekten öyle. Bunu ben uydurmuyorum."

BlackBerry, 2008'de piyasaya sürülen Storm ile Apple'ı, fiziksel bir klavyeye basıyormuş gibi hissetmek için tasarlanmış sanal bir klavyeyle geçmeye çalıştı. Bir tasarım hatası (devam filminde düzeltildi), Storm'da yazmayı oldukça maceralı hale getirdi ve Verizon tarafından satılan hemen hemen her birim (bu yazarın ön sipariş verdiği birim dahil) yeni bir birim için geri gönderildi.

Birçoğunun asla başka bir Beatles olmayacağını söylemesi gibi, iPhone'un yaptığı gibi başka bir tüketici elektroniği ürününün yere düştüğünü asla görmeyebiliriz. Bu nedenle, halka açık ilk sürümünün 15. doğum gününde, iPhone'a Mutlu Yıllar diliyoruz ve ileride çok daha fazlasının olmasını umuyoruz.

To Top