'500 Dahili Sunucu Hatası' Nedir ve Bu Haftanın Başlarında Neden Bu Kadar Çok Web Sitesi Bunu Gösteriyordu?

"500 dahili sunucu hatası" genellikle sunucuda sorun yaşandığında web sitelerinde görünür, ancak temel neden bulunamaz.
20 Haziran'da Discord, Zerodha, Canva ve daha pek çok web sitesi ve uygulama bir süreliğine kapalı kaldı ve kullanıcılara "500 Dahili Sunucu Hatası" mesajı verdi. Bunun nedeni içerik dağıtım ağı Cloudflare ile ilgili bir sorundu. Kesinti Kesinti raporlarından kısa bir süre sonra Cloudflare tarafından onaylandı ve çözüldü, 500 dahili sunucu hatası nedir ve neden ortaya çıkıyor?

500 DAHİLİ SUNUCU HATASI NEDİR

"500 dahili sunucu hatası" genellikle sunucuda sorun yaşandığında web sitelerinde görünür, ancak kök neden bulunamaz. 500 hatasının tek bir nedeni yoktur, ancak en yaygın HTTPS hatalarından biridir. 500 hatasını düzeltmek biraz zor çünkü mühendislerin sorunu çözmeden önce sorunu tanımlamasını gerektiriyor.

20 HAZİRAN'DA WEB SİTELERİNDE NELER OLDU?

Cloudflare, 20 Haziran'da Cloudflare hizmetlerini kullanan web siteleri "500 dahili sunucu hatası" almaya başladı. olay, ağındaki tüm veri planı hizmetlerini etkiledi ve web sitelerinde "500 dahili sunucu hatası" ile sonuçlandı.

Kullanıcılar kesinti bildirdikten hemen sonra Cloudflare sorunu çözdü. Şirketten yapılan açıklamaya göre ağ, sunucuların arızalanmasına neden olan "kritik bir P0 olayı" ile karşı karşıya kaldı. Bir P0 olayı, kullanıcılar belirli görevleri yaparken kesintiye neden oluyor.

CDN NEDİR?

Bir CDN veya içerik dağıtım ağı, içeriği bir kaynak sunucudan dünya çapındaki sunuculara dağıtan, bölgelere yayılmış bir sunucu ağıdır. Bir CDN, içeriği hızlı bir şekilde dağıtmak için kullanıcıya daha yakın bir sunucuda önbelleğe alınmış içeriği kullanır.

SON KESİNTİDE CDN'YE NE OLDU

Birçok kişi bazı web sitelerini ziyaret ederken "500 dahili sunucu hatası" aldığını bildirdiği için, Cloudflare'ın CDN'si şirketin web sitesinde "kritik bir P0 olayı" gösterdiğini söyledi. Şirketten yapılan açıklamaya göre ağ, sunucuların arızalanmasına neden olan "kritik bir P0 olayı" ile karşı karşıya kaldı.

500 DAHİLİ SUNUCU HATASI GÖRÜNDÜĞÜNDE NE YAPILMALI

Şimdi, ziyaret ettiğiniz bir web sitesinde bu hatayı görüyorsanız, yapacak pek bir şey yok. Sorun sunucudan kaynaklandığından, son kullanıcılar bunu genellikle çözemez. Ancak, bazen kullanıcılar, sonunda bir hata nedeniyle bu hatayı görürler. Tekrar kontrol etmek için kullanıcılar ziyaret ettikleri sayfayı yenileyebilir veya tarayıcı önbelleğini silebilir.
To Top