AB, 7 Haziran'da ortak bir şarj cihazı standardına karar verecek

AB, microUSB günlerinden beri akıllı telefon ve diğer taşınabilir elektronik cihaz üreticilerini ortak bir şarj cihazı bağlantı noktasında standart hale getirmeye çalışıyor . Sonunda endüstrinin çoğu, bir kara koyun - Apple dışında, USB-C'ye yerleşti. Cupertino yıllardır ortak bir limana karşı tartışıyor , ancak savaş bundan birkaç gün sonra sona erebilir.


Reuters'in bildirdiğine göre, AB milletvekilleri ve AB ülkelerinin temsilcilerinin nihai kararı 7 Haziran'da (Salı) vermeleri bekleniyor . İçeridekiler, şarj için bir USB-C bağlantı noktası kullanmak için akıllı telefonların, tabletlerin ve kablosuz kulaklıkların gerekli olacağını söylüyor. Bunun cihazın kendisindeki bağlantı noktası için olduğunu unutmayın, bir adaptör sağlama konusundaki boşluk artık geçerli olmayacaktır.

Bazı kararlar henüz kesinleşmedi - bazı milletvekilleri dizüstü bilgisayarların da düzenlemelere dahil edilmesi için baskı yapıyor. Birçok dizüstü bilgisayar zaten USB-C kullanıyor, ancak hala temel bir varil fişi kullanan pek çok kişi var. Bu gereklilik bazı üreticileri etkileyecektir (ironik olarak, Apple'ı değil), bu nedenle muhalefet var.

Bir sonraki savaş kablosuz şarj üzerinden olacak – AB 2025 yılına kadar ortak bir standart için destek talep edebilir. Ancak bazı ülkeler ve AB Komisyonu “teknik nedenlerle” daha uzun bir geçiş dönemi talep ediyor. Her neyse, AB'nin aklında hangi kuralların olduğu belli değil. Bu günlerde kablosuz şarjı destekleyen çoğu telefon Qi'ye geri dönebilir (ancak daha hızlı tescilli teknoloji kullanmayı tercih eder).

Analistler, Apple'ın 2023'te çıkması planlanan iPhone'ları USB-C ile test etmeye başladığını şimdiden bildiriyor (bu yılki modeller Lightning'e bağlı kalacak). Bazı raporlar, Apple'ın, tüketicilerin eski Lightning aksesuarlarını yakında çıkacak olan USB-C ambalajlı iPhone'larla birlikte kullanmaya devam etmelerini sağlayacak bir adaptör hazırladığını iddia ediyor. Bu ayrı olarak mevcut olabilir, ancak perakende paketine dahil edilmesi pek olası değildir – örneğin iPhone 5, 30 pinli Lightning adaptörüyle gelmedi.

To Top