Apple iOS 16, kilit ekranına odaklanarak burada

Apple'ın WWDC açılış konuşmasında sahneye ilk olarak iOS çıktı ve Craig Federighi ile ekibinin bize yeni güncellemeler hakkında bilgi vermesi 40 dakikadan fazla sürdü.


Şimdiye kadarki en büyüğü yeni kilit ekranı . Apple buna şimdiye kadarki en büyük güncelleme diyor. Bir fotoğraf, sabit bir duvar kağıdı veya yeni canlı duvar kağıtlarından herhangi birini ayarlamış olsanız da, tarih ve saat bölümünün görünüşünü özelleştirebileceksiniz. Her öğe, farklı yazı tipleri, renkler, bu renklerin gölgeleri ve widget'lar eklenerek derinlemesine özelleştirilebilir.

Tarih ve saatin altında hangi widget'ların görüneceğini özelleştirebileceksiniz . Kilit ekranındaki bildirimler artık daha ayrık - ekranın alt kısmını kaplayacaklar, böylece duvar kağıdı olarak yerleştirdiğiniz bir fotoğrafı engellemeyecekler. Önceden seçtiğiniz fotoğrafları karıştıracak veya isterseniz sizin için seçecek olan Photo Shuffle'ı kullanarak fotoğraflarda daha ileri gidebilirsiniz.Canlı Aktiviteler API'si, gerçek zamanlı güncellemelerle daha yoğun bildirimleri etkinleştirecek - bir spor oyununun puan tablosunu veya yemek dağıtım takibini düşünün.


Apple, her zaman açık ekran modunun geleceğinden bahsetmedi , bu yüzden özelliğin iptal edildiğini veya sonuçta iPhone 14 Pro'ya özel olacağını tahmin ediyoruz.

Odak - iOS'un fiili profilleri artık kilit ekranına kadar uzanıyor. İstediğiniz odağı doğrudan kilit ekranından seçebilecek ve hangi uygulamaların bildirim gösterebileceğini, kullanıcı arayüzünün görünümünü değiştirebileceksiniz ve kilit ekranını geçtikten sonra aynı odak ana ekranda devam edecek.


Mesajlar , iOS 16'da üç büyük güncelleme aldı. Artık bir mesajı düzenleyebilir, bir mesajı göndermeyi iptal edebilir (Apple buna Göndermeyi Geri Al olarak adlandırır) ve konuşmaları okunmadı olarak işaretleyebilirsiniz. Dikte birkaç dakikalık yayın süresi aldı. Artık çok daha iyi ve tamamen cihaz üzerinde (veri bağlantısı gerektirmez). Klavyeyle dikte etme ve yazma arasında akıcı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Otomatik emoji tanıma, otomatik noktalama ve tam Siri desteği var.


Fotoğraflardan metin kopyalamanıza izin veren Canlı Metin özelliği videoda da çalışacak.

Sırada Apple Cüzdan var . iOS 16'da uygulamalar, sizi doğrulamak için Cüzdan'a erişebilecek ve yalnızca gerekli bilgileri paylaşabileceksiniz (doğum gününüz değil, yalnızca yaşınız). Sanal anahtarları Cüzdan'dan Mesajlara veya belirli üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla paylaşabileceksiniz.


Apple Pay Later , bir satın alma işleminin altı haftaya kadar dört eşit ödemeye bölünmesine olanak tanır. Apple Pay Order Tracking, ayrıntılı makbuzları Cüzdan'a kaydeder ve sipariş izleme bilgilerini gösterir.

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı ile, altı kişiye kadar kendi kitaplıklarından fotoğraf eklemek veya bir başlangıç ​​tarihine veya fotoğraflardaki kişilere göre paylaşmak için ayrı bir iCloud kitaplığı oluşturabileceksiniz.Geliştirilmiş Apple Haritalar , Fransa, İsviçre ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere 11 ülkeye daha geliyor. Haritalar, bir yolculuğa 15 adede kadar durak eklemenize olanak tanıyan çok duraklı rotayı tanıttı. Şehir deneyimleri, Las Vegas'ın yanı sıra Miami, Chicago ve Sidney de dahil olmak üzere altı diğer şehri gösterecek. Yeni görünümde 3D taramalar, yükseklik ve toplu taşıma navigasyonu bulunacak.


Apple , gelecek yılın sonunda otomobillere çıkacak olan yeni nesil CarPlay'i sergiledi. Tamamen yeniden tasarlandı ve sürücü ekranı da dahil olmak üzere bir arabadaki mevcut tüm ekranlarda çalışacak. CarPlay, doğrudan araçtan gelecek hız, devir, yakıt ve sıcaklık seviyeleri gibi verileri gösterebilecek. Ve tüm ekranlarda tam özelleştirmeyi mümkün kılacaktır.


To Top