Apple Oyunda Sony, Microsoft ve Nintendo Kombinesinden Daha Fazlasını Üretti

Teknoloji devi oyun yapmasa da sektörden çok gelir elde etti.


Muhtemelen şu anda gezegendeki en karlı endüstri oyun endüstrisidir. Bir yılda müzik ve televizyon endüstrilerinin toplamından daha fazla para kazanıyor. Böyle umut verici bir pazar, birçok teknoloji devinin oyun oynamaya yatırım yapmasının ana nedenlerinden biridir.
Microsoft, Sony ve Nintendo şu anda oyun dünyasının en büyük üç devidir. Bu üç şirket, sektördeki en çok parayı kazanıyor ve en yüksek standartlardaki oyunları piyasaya sürüyor. Herkes bu şirketlerin piyasaya sürdüğü konsollardan haberdar ve kârlarının büyük bir kısmını onlar sağlıyor.

Xbox, PlayStation ve Nintendo Switch tüm dünyada bilinen isimlerdir. Oyun dünyasının bu devleri için rakip bulmak zor. Ancak yeni bir rapor, bir teknoloji şirketinin aslında uzun süredir bu üç gelir arasında yer aldığını gösteriyor.

İşe ve iş trendine odaklanan bir web sitesi olan Visual Capitalist tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, Apple oyundan Microsoft, Nintendo ve Sony'nin toplamından daha fazla para kazanıyor . Apple'ın herhangi bir oyun çıkarmadan üç büyük şirketten daha fazla para kazanmasına herkesin şok olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Teknoloji devi, 2020 yılında 13,5 milyar dolarlık oyun geliri elde etti. Öte yandan, Activision Blizzard ( Call of Duty serisinin sahibi) ile birlikte üç büyük şirket, 2020'de sadece 6,5 milyar dolarlık oyun geliri elde etti. Apple'ın konsol veya oyun yapmaması nedeniyle kârda bu kadar büyük bir boşluk olması şaşırtıcı.

Peki, ortaya çıkan soru, teknoloji şirketi oyunlardan nasıl bu kadar gelir elde ediyor? Venture Capitalist'e göre Apple için bu oyun gelirinin ana nedeni geliştiricilerden aldığı ücret. Şirket, geliştiricilerden tüm uygulama içi satın almaların, aboneliklerin ve diğer geçerli ücretlerin  %30'unu alacak .

Bu ağır ücret nedeniyle Apple, birçok özel oyun şirketinden daha fazla para kazandı. Mobil cihazlar için oyun yapan her şirket, onları satın alınabilir hale getirmek için onları App Store'a koymalıdır. Ardından teknoloji devi, Genshin Impact gibi popüler oyunlara harcanan paranın % 30'unu orijinal geliştiricilerden alıyor. 

Bu nedenle, kim oyun yaparsa yapsın, Apple her zaman gelirden pay alacaktır. Şirketler, oyunculardan üçüncü taraf web sitelerinden bir şeyler satın almalarını isteyerek bu ödeme yöntemini atlamaya çalıştı. Fortnite , Epic Games'in oyun içinde kendi sistemini yapması ve Apple'ın bundan pek hoşlanmaması nedeniyle App Store'dan yasaklandı .

Apple benzer davaların çoğunu kazanmış olsa da, Epic Games bu durumdan bir kazanç elde etti. Şirketler artık oyuncuları diğer ödeme yöntemlerine yönlendirebilir ve Apple bu konuda hiçbir şey yapamaz. Ayrıca, Rekabet ve Piyasa Otoritesi'nin (CMA) şirketin yaklaşımlarını “rekabet karşıtı” olarak nitelendirmesine rağmen, Birleşik Krallık gibi ülkelerde de Apple'ın vitrin politikalarına karşı soruşturmalar başlatıldı .
To Top