Apple'ın iPadOS 16'sı, M1 iPad'ler için yeni çoklu görev deneyimiyle geliyor

Apple bugün yeni nesil işletim sistemlerini duyurdu ve iOS 16 ve macOS Ventura'daki yenilikleri zaten ele aldık . Şimdi dikkatimizi, beklediğiniz gibi iOS 16 ile pek çok benzerliği olan ve aynı özelliklerin çoğunu alan iPadOS 16'ya çevirelim. Bununla birlikte, orada iPad'e özgü bazı şeyler de var ve belki de hiçbiri yeni Stage Manager çoklu görev deneyiminden daha ilginç değil.


Bu, yalnızca Apple'ın M1 yonga seti tarafından desteklenen iPad'lerde çalışır ve uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenler. Ayrıca, tek bir görünümde farklı boyutlarda çakışan pencereler oluşturmanıza, pencereleri yandan sürükleyip bırakmanıza veya gerektiğinde daha hızlı çoklu görev için uygulama grupları oluşturmak üzere dock'tan uygulamaları açmanıza olanak tanır.


Şu anda üzerinde çalıştığınız pencere ortada belirgin bir şekilde görüntülenirken, diğer açık uygulamalar ve pencereler, yeni olma sırasına göre solda düzenlenir. Stage Manager ayrıca 6K'ya kadar çözünürlüklerle tam harici ekran desteğinin kilidini açar. M1 iPad'inizi bu şekilde harici bir monitöre bağlarsanız, iPad'de dört adede kadar uygulama ve harici ekranda dört adede kadar uygulama ile aynı anda çalışabilirsiniz.


Devam edersek, iPadOS 16'da "esnek bir tuval" içeren yeni bir Serbest Biçim işbirliği uygulaması da var. Düzenler ve sayfa boyutları hakkında endişelenmeden hepsini tek bir yerde görmenize, paylaşmanıza ve ortak çalışmanıza olanak tanır ve Apple Pencil'ı tam olarak destekler. Bu, gerçek zamanlı bir işbirliği tuvalidir ve "bu yılın ilerleyen saatlerinde" insanların FaceTime'dan bir oturum başlatmasına ve Mesajlar dizisinde diğerlerinden gelen güncellemeleri görmesine olanak tanır.

Posta uygulaması artık size bir mesaj göndermeyi iptal etmeniz için bir dakika verir ve ayrıca e-postaları planlayabilirsiniz. Ek veya alıcı eklemeyi unutursanız uygulama sizi bilgilendirir, daha sonra belirli mesajları size hatırlatacak yeni bir özellik vardır ve gönderilen e-postalar hızlı takip için gelen kutunuzun en üstüne taşınır. Yeni bir arama deneyimi, yazım hatalarını düzelterek ve arama terimlerinin eş anlamlılarını kullanarak size daha iyi sonuçlar verir ve ayrıca daha zengin bir kişi ve paylaşılan içerik görünümüyle birlikte gelir.

Safari ayrıca Apple tarafından "web'de ve uygulamalarda parolaları değiştirmek için tasarlanmış daha kolay ve daha güvenli bir oturum açma yöntemi" olarak faturalandırılan parolaları da destekler. Bunlar, iPad'de saklanan ve onları oluşturduğunuz sitelere özgü benzersiz dijital anahtarlardır. Asla bir sunucuda saklanmadıkları için çalınamazlar. QR kodunu iPad'inizle tarayarak ve ardından kimlik doğrulamak için Face ID veya Touch ID'yi kullanarak parolanızla web sitelerinde veya uygulamalarda oturum açabilirsiniz.

Hava Durumu uygulaması iPadOS 16 ile iPad'e gelir ve Siri, uygulamalardan otomatik olarak kısayollar çalıştırabilir, mesaj gönderirken emoji ekleyebilir ve çevrimdışı olarak daha fazla türde istek işleyebilir. Ev uygulaması tamamen yeni bir tasarıma sahiptir ve aksesuarların farklı platformlarda sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmasına olanak tanıyan yeni bir akıllı ev bağlantı standardı olan Matter için destek ekler. Notes, el yazınızı otomatik olarak düzeltebilir ve kişisel notlarınızı iCloud parolanızla kilitleyebilirsiniz.

Son olarak, iPadOS 16, renk doğruluğu için 12.9 inç iPad Pro'nun "inceleme ve onaylama, renk derecelendirme ve birleştirme gibi iş akışlarındaki renk gereksinimlerini karşılamasını" sağlayan Referans Moduna sahiptir. Ekran Yakınlaştırma, ekranın piksel yoğunluğunu artırmanıza olanak tanır ve Sanal Bellek Değiştirme, kullanılabilir belleği 16 GB'a kadar genişletmek için depolamayı kullanır.To Top