En İyi AMD Ayarları: FPS ve Performans [2022]

Bugüne kadarki en büyük iki PC GPU üreticisi var, yani intel'in GPU'ları iyi olana kadar. Biri yeşil tank Nvidia, diğeri ise kırmızı canavar AMD. Daha önce ayrıntılı bir en iyi Nvidia ayarları kılavuzu yaptık . Şimdi, performans numaralarınızı pompalamak için Radeon Kontrol Panelinde ince ayar yapabileceğiniz en iyi AMD ayarlarını ele almanın zamanı geldi.

Önce AMD Sürücülerinizi Güncelleyin

Şimdi Radeon Yazılımına dalmadan ve bazı ayarları değiştirmeye başlamadan önce, GPU sürücülerinizin güncel olduğundan emin olalım. 

AMD, neredeyse her ay önemli GPU güncellemeleri yayınlar. Bu güncellenmiş paketler, en son oyunlar için önemli düzeltmeler ve performans iyileştirmeleri içerir. Bazen AMD, oyun oynamayı ve üretkenliği geliştirmeye yönelik bir veya iki özellik ekler. Öyleyse, önce GPU sürücülerinizi güncelleyerek bu AMD ayarları kılavuzuna başlayalım. 

Masaüstünden veya Windows Arama'dan AMD Adrenalin Radeon Yazılımını açın.

Açtıktan sonra, sağ üstteki “Sürücüler ve Yazılımlar” bölümüne bakın. Altındaki “Güncellemeleri Kontrol Et” düğmesine tıklayın.

Güncelleme yaptıysanız, sizi bilgilendirecektir. Ardından, gerekli güncellemeleri indirmeye devam edebilirsiniz.

Sürücülerin indirilmesi bittiğinde, yükle düğmesine tıklayın ve bir AMD yardımcı programı sizi yükleme işlemine götürecektir.

İşiniz bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterlidir.

Artık hepiniz kilitlendiniz ve ayarlarını değiştirmek ve AMD GPU'nuzdan en iyi şekilde yararlanmak için yüklendiniz. Radeon Kontrol Paneli için en iyi AMD ayarlarını optimize etmeye başlayalım. 

2022'deki En İyi AMD Ayarları

Artık en yeni AMD sürücülerini salladığımıza göre, Radeon Kontrol Panelindeki en iyi AMD ayarlarını değiştirmeye başlamanın zamanı geldi. Küresel ayarları, oynadığınız her oyunda etkili olacak şekilde değiştireceğiz. Bununla birlikte, aynı ayarları, genel ayarlarda genel olarak zorlamak yerine, sevdiğiniz herhangi bir oyunda da uygulayabilirsiniz.

Tamam, o zaman başlayalım!

Radeon Gecikme Önleme: Etkin

Radeon Anti-Lag, Nvidia'nın Refleks veya Düşük Gecikme Moduna benzer şekilde çalışan bir AMD özelliğidir. Giriş gecikmesini azaltmak ve oyunlarda daha iyi gecikmeye sahip olmak için Gecikme Önlemeyi etkin durumda tutmalısınız. Bu özellik en iyi CSGO, DOTA veya Valorant gibi rekabetçi FPS nişancı oyunlarında çalışır. 

AMD Radeon Chill: Devre Dışı

AMD Radeon Chill, açılacak bir “Chill” ayarı değildir. Daha soğuk sıcaklıkları desteklemek için GPU çıktınızı büyük ölçüde azaltır. Daha az GPU çıkışı, daha kötü oyun performansı anlamına gelir. Yüksek sıcaklıklarla mücadele ediyorsanız, bu ayara başvurmadan önce alternatif çözümleri kontrol etmenizi öneririm.

Radeon Boost: Devre Dışı

Radeon Boost'un sesi ne kadar iyi olursa olsun, açmak isteyeceğiniz bir şey değil. Radeon Boost, FPS'nizi Nasıl "Artırır", daha yüksek FPS'yi tercih etmek için çözünürlüğünüzü dinamik olarak düşürür. Grafikler bir karmaşa haline geldiğinden ve oyundaki karakterleri zar zor seçebildiğinizden kesinlikle buna değmez. Bununla birlikte, bu ayar çok az başlıkta harika çalışıyor, bu yüzden dikkat edin.

Görüntü Netleştirme: Sizin Çağrınız

Görüntü Keskinleştirme, AMD'nin oyun içi sahnelerin dokularını keskinleştirmenizi sağlayan şık ve küçük bir aracıdır. Dokuların gevrekliğini geri kazanmasına yardımcı olduğu için TAA kenar yumuşatma kullanıyorsanız özellikle harikadır. Ancak, bazı oyunlarda bu, işlerin daha kötü görünmesine neden olabilir. Bu nedenle, oyunlarınıza netlik uygulamayı taahhüt etmeden önce kontrol edin.

Radeon Enhanced Sync: Etkinleştir

V-sync kullanmak istemiyorsanız Radeon Enhanced Sync'i etkin tutabilirsiniz. Vsync, oyununuza giriş gecikmesi getirir ve birçok durumda onu dalgalı hale getirir. Bununla birlikte, Gelişmiş senkronizasyonun kullanılması, geleneksel V-sync gibi giriş gecikmesini gerçekten artırmadan oyunlarda ekran yırtılmasını azaltacaktır.

Dikey Yenilemeyi Bekle: Her zaman kapalı

Dikey Yenilemeyi Bekle, temel olarak tüm oyunlarınızda V senkronizasyonunu açar. FPS'nizi monitörünüzün yenileme hızıyla sınırlandırır ve oyunlarda giriş gecikmesi ve gecikme sorunları ortaya çıkarır. Açmanızı tavsiye etmem. 

Gelişmiş ayarlar bölümünde aşağıdakileri uygulayın:

Kare Hızı Hedef Kontrolü: Devre Dışı

Kare Hızı Hedef Kontrolü, oyun içi FPS'nizi burada belirlediğiniz belirli bir değere sınırlar. Belirli bir oyun için FPS'yi sınırlamanız gerekmiyorsa, oyununuzun performansını gereksiz yere düşürmemek için bunu devre dışı bırakın. 

Kenar Yumuşatma: Uygulama Ayarlarını Kullan

Sürücü Düzeyinde kenar yumuşatma gerçekten buna değmez. Oyun içi seçenekler harika çalışıyor, bu nedenle Radeon Ayarlarından başka bir AA'ya gerek yok. Uygulama Ayarlarını Kullan, burada seçmek için en iyi seçenektir. 

Kenar Yumuşatma Yöntemi: Çoklu Örnekleme

Herhangi bir sürücü düzeyinde kenar yumuşatma kullanmayacak olsak da, burada Kenar Yumuşatma Yöntemini Çoklu Örnek olarak ayarlayabilirsiniz. Çoklu örnek, performans etkisini minimumda tutarken grafik kalitesini önemli ölçüde artırır. 

Morfolojik Kenar Yumuşatma: Devre Dışı

Morfolojik Kenar Yumuşatma, oyunlarda kekemeliğe ve FPS düşüşlerine neden olur. Pek çok insan bu ayarın hayranı değil ve bunun iyi bir nedeni var. Ondan uzak durun ve devre dışı bırakın.

Anizotropik Filtreleme: Devre Dışı

Hemen hemen her DX11'den sonraki oyun, Anizotropik Filtreleme ile yerel olarak ilgilenir, bu nedenle Radeon Ayarlarında etkinleştirmeye gerek yoktur.

Doku Filtreleme Kalitesi: Performans

Doku Filtreleme Kalitesi, Performans moduna ayarlanmış en iyi ayardır. Bu, görseller ve performans arasında iyi bir karışımdır ve AMD GPU güçlerinizi en iyi şekilde kullanır. 

Yüzey Formatı Optimizasyonu: Etkin

Yüzey Biçimi Optimizasyonu, oyun içi dokuları yumuşatmayı etkinleştirebilirsiniz. Ancak bazı oyunların dokularını kırabilir ve onları çamurlu hale getirebilir. Global olarak etkin durumda tutmak yerine, Radeon Panel'deki belirli oyunlar için etkinleştirmenizi öneririm. 

Mozaikleme Modu: Uygulama Ayarlarını Geçersiz Kıl

Mozaik Düzeyi ayarlarının kilidini açmak için Radeon ayarlarından Mozaik Modunu geçersiz kılmamız gerekecek. 

Maksimum Mozaik Düzeyi: Kapalı

Sürücü düzeyinde Mozaiklemeyi devre dışı bırakmak, oyunların performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Oyunlarda performansı gözle görülür şekilde daha iyi hale getirmekten her türlü sürücü düzeyinde mozaiklemeyi devre dışı bırakır.

OpenGL Üçlü Tamponlama: Devre Dışı 

Performansla ilgili herhangi bir sorundan kaçınmak için OpenGL Üçlü Arabelleğe Alma devre dışı bırakılmalıdır. Aynı zamanda V-Sync'in bir parçası olduğu için burada etkinleştirmenin bir anlamı yok.

Shader Önbelleğini Sıfırla: Sıfırlama Gerçekleştirin

Reset Shader Cache, Radeon Ayarlarında bulunan harika bir yardımcı programdır. Zamanla oluşan gölgelendirici önbelleğini temizlemeye yardımcı olur ve oyunlarda performansı artırmaya yardımcı olur. Ancak bazen eski gölgelendirici önbelleği bozularak sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, oyunların sorunsuz çalışmasını sağlamak için ara sıra sıfırlamak harika. 

Özet

Ve orada bunu millet var. Bu, Radeon kontrol panelinde en iyi AMD ayarlarını kullanmaya yönelik özel ve kesin kılavuzumuzdu. Yukarıda yapılan her ince ayar, görsellerden ödün vermeden size mümkün olan en iyi performansı sağlamaya odaklanmıştır. Bu yüzden, umarım bu, AMD GPU'nuzdan ekstra performans elde etmenize yardımcı olur. 

Sıkça Sorulan Sorular

AMD Radeon Yazılımı nasıl indirilir?

Buraya gidin. Açılır listeden GPU'nuzu seçin ve web sitesinin önerdiği GPU sürücüsünü indirin.

AMD ayarlarını değiştirirken her şeyi berbat ettim, nasıl geri dönerim?

AMD Yazılımında, ayarlara gidin ve alt menüden Sistem'i seçin. Burada Fabrika Ayarlarına Sıfırlama'yı bulacaksınız ve ardından Sıfırlama Gerçekleştir'e tıklayın. Bir uyarı mesajı görünecek, sıfırlamaya başlamak için İlerle'ye veya geri almak için İptal'e tıklayın. Bu, sorunlu olabilecek tüm ayarları sıfırlar, böylece yeni bir başlangıç ​​yapabilirsiniz.

Yukarıdaki kılavuzu izleyerek ne kadar performans artışı elde edeceğim?

Yukarıdaki en iyi AMD ayarları, yalnızca FPS sayısı açısından etkili değildir. Oyunlarınızın herhangi bir takılma veya çökme olmadan sorunsuz çalışmasını sağlarlar. Ancak GPU'nuza bağlı olarak %10-15 performans artışı gözlemleyebilirsiniz.

To Top