Google Chrome'da sekme grupları nasıl kullanılır?

Benim gibi bir sekme istifçisiyseniz, ihtiyacınız olanı bulmak için düzinelerce açık tarayıcı sekmesine bakmak için tonlarca zaman harcayacaksınız. Sekmelerinizi düzenlemek ve organize olmak için Chrome'un yerleşik sekme gruplarını nasıl kullanacağınızı gösterelim.


Google'ın Chrome web tarayıcısı, hepimizin kullandığı sekmeli tarama stilini tanımlamaya yardımcı oldu. Bir gün boyunca birçoğunuz yüzlerce değilse de düzinelerce sekme açacaksınız. Güncellemeleri sık sık kontrol etmeyi sevdiğiniz bir sayfa, o gece akşam yemeği için saklamak istediğiniz bir tarif veya ertesi gün geri almayı planladığınız işle ilgili bir dizi sekme olsun, çok hızlı bir şekilde büyük bir koleksiyon oluşturabilirsiniz.
Tabii ki, ihtiyacınız olanı işaretleyerek ve gerisini atarak bunları gözden geçirebilirsiniz. Ancak, tüm değerli sekmelerinizi kullanımı kolay gruplar halinde kategorilere ayırırken bunlara bağlı kalmanızı sağlayan daha hızlı ve basit bir yol var. Hepsinden iyisi, doğrudan Chrome'da yerleşiktir. Tarayıcı sekmeleri yığınınızı bir kez ve herkes için düzenlemek için Chrome'un sekme gruplarını nasıl kullanacağınızı gösterelim. 

Google Chrome'da sekme grupları nasıl kullanılır?

• Gerekli malzemeler:  Google Chrome tarayıcısının yeni bir sürümünü çalıştıran herhangi bir PC (Windows veya macOS) veya Chromebook

• Tahmini süre : 1-10 dakika (kaç tane sekme düzenlediğinize bağlı olarak)

Adım 1: İlk grubunuzu oluşturmaya başlayın

Başlamak için ilk sekme grubunuzu oluşturmanız gerekir. Yapması basit. Yeni gruba dahil etmek istediğiniz herhangi bir açık sekmeye gidin ve fare veya izleme dörtgeni kullanmanıza ve Windows, macOS kullanıyorsanız, sağ veya iki parmakla tıklamanız yeterlidir. veya Chrome OS. Bunu yaptıktan sonra, sekmeyi yeni gruba ekle seçeneğini arayın (yukarıdaki kırmızı kutuda vurgulanmıştır).

2. Adım: Grubunuzu adlandırın ve özelleştirin

Sekmeyi yeni gruba ekle'yi tıkladığınızda  , yukarıda görülen diyalog kutusu açılır. İlk olarak, grubunuza bir isim vermek isteyeceksiniz. Uzaktan çalışma sekmeleriniz için "İş", tatil hediye araştırmanız için "Alışveriş" veya en sevdiğiniz akış siteleri için "Eğlence" gibi içinde tutacağınız şeyleri temsil eden bir şey seçin. Bir isim seçip yazdıktan sonra, grup için bir renk de seçebilirsiniz. Bunlar, özellikle hangi grupla hangi rengi ilişkilendirdiğiniz konusunda tutarlıysanız (örneğin, İş için kırmızı ve Eğlence için mavi), çevresel görüşünüzde sekme gruplarını hızlı bir şekilde bulma ve tanımlama konusunda çok faydalıdır. 
3. Adım: Mevcut gruplara daha fazla sekme ekleyin veya yenilerini oluşturun

En az bir grup oluşturduktan sonra sekmelerinizi düzenlemeye başlayabilirsiniz. Düzenlemeye başlamaya hazır olduğunuzda, gruplamak istediğiniz sonraki sekmeyi bulun ve sağ tıklayın. Açılan bir alt menüyle birlikte sekmeyi gruba ekle adlı yeni bir seçenek göreceksiniz . Bu alt menüde, bunu mevcut gruplarınızdan herhangi birine ekleyebilir veya ilk sekme olarak onunla yeni bir grup oluşturabilirsiniz. Alternatif olarak, farenizle bir sekmeyi tutup grubun mevcut sekmeleri arasına bırakarak gruba sürükleyebilirsiniz. İstediğiniz sonraki grupları oluşturmak, tıpkı 2. Adımda açıklanan işlem gibi çalışır. 

Son adım: Sekme gruplarınızı inceleyin ve düzenleyin

Kendi kategorilerine göre gruplandırmak istediğiniz herhangi bir sekmeye sahip olduğunuzda, hemen hemen işiniz bitti. Ancak sekme gruplarından en iyi şekilde yararlanmak için bilmeniz gereken birkaç şey var:

• Daralan ve genişleyen gruplar - Açık bir gruptaki her sekmenin, sekmesinin etrafına (etkinse) veya altına (gizliyse) sarılmış o grubun renk kodlu gölgesine sahip olacağını fark edeceksiniz. Grupları yalnızca sol tıklayarak daraltabilir veya genişletebilirsiniz. Şu anda kullanmadığınız grupları daraltmak, sekme çubuğunuzda yerden tasarruf etmenin harika bir yoludur ve genişletilmiş grubunuzun ve gruplandırılmamış sekmelerinizin kolayca okunabilecek kadar büyük kalmasını sağlar. 

• Grupları taşıma - Sekme grupları, onları geçerli pencereleri içinde hareket ettirmek veya yeni bir pencereye sürüklemek amacıyla ayrı sekmelere çok benzer şekilde davranır. Grubu, mevcut pencerenizde veya mevcut başka bir Chrome penceresinde istediğiniz konuma sol tıklayarak, sürükleyip bırakarak yapabilirsiniz. Ancak, bir grubu başka bir grubun içine yerleştiremezsiniz.

• Gruplardan sekmeleri kaldırma ve grubu çözme - Zaten bir grupta bulunan bir sekmeye sağ tıkladığınızda, gruptan sekmeyi kaldır  adlı bir seçenek görürsünüz . Bu, tutmak istediğiniz ancak artık gruplandırmak istemediğiniz herhangi bir sekmenin grubunu çözmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Ayrıca bir gruba sağ tıklayıp Grubu Çöz'e tıklayarak grubun kendisini ortadan kaldırabilir, ancak içerdiği tüm sekmeleri koruyabilirsiniz.

• Sekmeleri sabitleme hakkında bir not - Chrome'da sekmeleri sabitleme seçeneği, bazılarınızın kullanmaktan hoşlanabileceği başka bir organizasyon hilesidir. Ancak, sabitlenmiş sekmeleri gruplara dahil edemeyeceğinizi bilmelisiniz. Halihazırda gruplanmış herhangi bir sekmeyi sabitlemek, onu grubundan kaldırır. Aynı şekilde, zaten sabitlenmiş bir sekmeyi gruplamak, onu kaldıracak ve seçtiğiniz gruba ekleyecektir. 


Sekme gruplarım bir kilitlenme veya yeniden başlatma sonrasında da devam edecek mi?

Her zaman değil. Chrome, bir kilitlenme yaşadığınızda ve yeniden başlatmanız gerektiğinde, gruplanmamış sekmeleri korumaya çalıştığı gibi, gruplandırılmış sekmelerinizin tümünü kaydetmeye çalışır. Elbette bunun %100 çalışacağı garanti edilmez ve yine de, açmış olabileceğiniz son derece önemli web sayfalarına sahip sekmeleri yer imlerine eklemeniz veya en azından Sabitlemeniz önerilir. 

Sekme grupları varken, sabitlenmiş sekmelerin anlamı nedir?

Bir sekmeyi sabitlemek, sekme gruplarının sunmadığı birkaç benzersiz avantajla, onu korumanın iyi ve hızlı bir yolu olmaya devam ediyor: 

• Kapat düğmesini sekmenin kendisinden kaldırarak, sekmeyi farkında olmadan yanlışlıkla kapatmayı zorlaştırır. 

• Bir sekmeyi sabitlemek, her zaman görünür kalmasını sağlar (daraltılmış bir grup içinde gizlenmeden), çok sık kullanıyorsanız tek bir tıklamayla hızlı bir şekilde erişmenizi kolaylaştırır.

• Sabitlenmiş sekmeler, Chrome'dan manuel olarak çıkıp yeniden açsanız veya tarayıcı çökse bile, tek tek kapatılana kadar her zaman devam eder. 

Sekme gruplarını ve sabitlenmiş sekmeleri, kuruluşunuzun cephaneliğinde benzer amaçlara sahip ancak farklı özelliklere sahip iki araç olarak düşünün.

Diğer tarayıcılar sekme gruplarını destekliyor mu?

Evet. Hemen hemen her büyük tarayıcıda, artık dahil edilen bir tür sekme gruplaması vardır. 

• Microsoft Edge ve Cesur - Bu tarayıcıların her ikisi de Google Chrome gibi Chromium'u temel aldığından, sekmeleri içlerinde gruplamak için kullanılan arayüz temelde aynıdır. 

• Safari - Apple'ın birinci taraf tarayıcısı, Chrome'dakilerle neredeyse tamamen aynı şekilde düzenlenebilen kalıcı sekme gruplarını destekler. 

• Opera - Opera, Chrome'un sekme grupları gibi sekmelerinizi organize eden Opera Çalışma Alanları adlı benzer bir özelliğe sahiptir.

• Firefox - Firefox'ta şu anda yerleşik bir sekme gruplama işlevi yoktur, ancak sekmeleri tarayıcıya gruplama yeteneği ekleyen üçüncü taraf eklentiler mevcuttur.
To Top