Hata 404 bulunamadı: Nedir, 404 sayfası bulunamadı hatası nasıl düzeltilir ve daha fazla soru yanıtlandı

Çeşitli web sitelerinde gezinirken, 'hata 404 bulunamadı' olarak bilinen çok yaygın bir hata mesajıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Belirli bir web sayfasındaki bilgilere veya içeriğe artık erişemeyeceğiniz için bu tür hatalar bazen oldukça can sıkıcı olabilir. Web sitesini yenilemeyi, tarayıcıyı yeniden başlatmayı ve hatta önbelleği temizlemeyi deneyebilirsiniz, ancak sorun devam edebilir. Aşağıda, 404 sayfası bulunamadı hatasının nasıl düzeltileceği konusunda adım adım kolay bir kılavuz bulunmaktadır. Ancak buna geçmeden önce, 404 hatasının ne olduğuna ve neden daha önce ziyaret ettiğiniz web sitelerinde gösterildiğine bir göz atalım.


404 hatası ne anlama geliyor?

404 hatası, bir web sayfasına veya web sitesine erişilemediğinde veya bulunamadığında gösterilen durum HTTP kodudur. Kod, bir web sunucusundan HTTP isteğini gönderen tarayıcıya gönderilir. Bağlantı yerine bir web sayfası/web sitesi sorunudur. Ayrıca, 404 hatası sıklıkla bireysel web siteleri tarafından özelleştirilir. Hata, web sitesinde aynı şekilde görünmeyebilir, ancak aynı anlama gelir.

Neden 404 hatası alıyorum?

Sayfayı yenileme, tarayıcının önbelleğini temizleme, URL'deki yazım hatalarını iki kez kontrol etme vb. gibi çeşitli yöntemler gerçekleştirilinceye kadar hatanın nedeni tam olarak tespit edilemez. 404 hatası almanızın olası nedenleri burada.

Web sayfası silindi – Ziyaret etmeye çalıştığınız web sayfası veya URL, web sitesi sahibi tarafından silinmiş olabilir. Ayrıca, sayfa başka bir konuma yönlendirilmemiştir ve bu nedenle 404 hatasıdır.

Web sayfası taşındı – Bu, web sayfasının içeriğinin yeni bir URL'ye taşındığı ancak yerinde yeniden yönlendirme olmadığı için kullanıcının bundan haberdar olmadığı bir sayfa silme işlemine benzer.

Yanlış yazılan URL – Tarayıcı veya web sitesi, URL doğru yazılmadığında kullanıcıya 404 hatası verebilir. Ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesinin URL'si, web sitesinin sahibi tarafından belirli bir web sayfası için oluşturulan URL'ye tam olarak benzer olmalıdır. Değilse, 404 hatasıyla sonuçlanabilir.

Sunucu hatası - Bazen web sitesinin sunucusu veya barındırması, işarete kadar performans göstermeyebilir. Bu tür senaryolarda, web sitesine veya sayfalarına, sunucular çalışır duruma gelene kadar erişilemeyebilir.

Alan adı artık yok – Alan adı, web sitesinin kalbi ve ruhudur. Silinir veya kaldırılırsa, tüm web sitesi çalışmayı durdurur ve hiçbir şekilde erişilemez. Bu olduğunda, 404 hatası oldukça belirgindir.

404 hatasını görmenin farklı yolları

Yukarıda belirtildiği gibi, her web sitesi, sonuçta aynı anlama sahip olan bir 404 hatası görüntülemenin kendi sürümüne sahip olabilir. Aşağıda, 404 hatasıyla karşılaşabileceğiniz birkaç farklı yol bulunmaktadır.

404 Bulunamadı Hatası

404 HTTP 404

404 Sayfa Bulunamadı

Hata 404 bulunamadı

HTTP 404 Bulunamadı

İstenen URL bu sunucuda bulunamadı

404 - Dosya veya dizin bulunamadı

'404 hata sayfası bulunamadı' nasıl düzeltilir

Bir kullanıcı olarak, '404 hata sayfası bulunamadı' sorununu gidermek için çeşitli eylemler ve yöntemler gerçekleştirebilir ve istediğiniz web sayfasına veya içeriğine erişebilirsiniz. Ancak sorun devam ederse site sahibini bilgilendirmek ve sorunu iletmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

URL'de yazım hatalarını kontrol edin - Ziyaret etmek istediğiniz URL'nin hatasız olarak doğru yazıldığından emin olun. Bir web sitesinin URL'si, tam olarak belirlenmiş bir konum olması gereken bir adres gibidir. Yanlış bir adresle, sonunda hiçbir yere varamazsınız. Bununla birlikte, URL'nin tüm doğru kelimeler, tireler ve eğik çizgilerle olması gerektiği gibi herhangi bir hata içermediğinden emin olmanız gerekir.

Sayfayı yenileyin – Basit bir sayfa yenileme, bir web sitesinin içeriğine erişmenizi engelleyen tüm sorunlardan kurtulabilir. Sayfa başlangıçta düzgün yüklenmemiş olabilir veya sunucu zaman aşımına uğramış olabilir. Masaüstünde, çoğu tarayıcının klavyedeki 'F5' tuşuna basarak sayfayı yenilemenizi sağlayan bir kısayolu vardır.

Arama işlevini kullanın – Erişmeye çalıştığınız URL'nin aynı web sitesinde yeni bir URL'ye taşınması durumunda, içeriği manuel olarak bulmak için çoğu web sitesinde bulunan arama işlevini kullanabilirsiniz. Belirli bir web sayfasında hatırladığınız ana anahtar kelimeleri arayın ve aradığınız içeriği yepyeni bir URL'de bulabilirsiniz.

Google'ı Kullanın - Gitmeye çalıştığınız web sayfası 404 hatası veriyorsa, içeriğin ana anahtar kelimelerini Google'da aramanız ve web sitesinin adını aramanıza eklemeniz yeterlidir. Bu şekilde tüm web sayfalarının listesini alabilir ve hatta aradığınız web sayfasını bile bulabilirsiniz.

Tarayıcı önbelleğini ve çerezleri silin – Bir web sitesi için cihazlarınızdan yalnızca birinde 404 hatası görünüyorsa, yeni bir başlangıç ​​için tarayıcınızın önbelleğini ve çerezlerini temizlemenin zamanı gelmiş olabilir.

Sayfaları yeniden yönlendir – Bir web sitesi sahibi olarak, 404 hatası gösteren tüm sayfaları, aslında bir kullanıcının aradığı içeriğe sahip yeni bir URL'ye yönlendirebilirsiniz. Bu, kullanıcı eski URL'yi yazarken veya girerken tarayıcısında yeni URL'yi otomatik olarak açacak olan 301 yönlendirmeleri uygulanarak yapılabilir. Yönlendirme, belirli bir yönlendirme kodunu yürütmek için sunucu tarafında biraz araştırma gerektirir. WordPress web siteleri için, işi yapan birçok eklenti var.

Memnun olmayan kullanıcı deneyimi - Bir kullanıcı, ziyaret etmeye çalıştığı bir sayfa 404 hatası verdiğinde rahatsız olabilir. Bu tür kullanıcılar, bir dahaki sefere akıllarına bir soru geldiğinde web sitesini ziyaret edemeyebilir ve bu da web sitesi yöneticileri için ziyaretçi kaybına neden olabilir.

SEO üzerinde olumsuz etki – Google veya Bing'de bir şey aradığınızda, listenin başında gelen web siteleri, iyi Arama Motoru Optimizasyonu'nun (SEO) bir sonucudur. Bir web sitesindeki SEO, bir web sitesinde çalışan URL'lerin sayısı olmak üzere tonlarca faktöre bağlıdır. Arama motorları düzenli olarak web sitesinin URL'lerini inceler ve herhangi bir hata olup olmadığını kontrol eder. 404 hatası veya diğer benzer durum kodlarını gösteren çok sayıda URL bulurlarsa, bu genellikle web sitesinin sıralamasını düşürür ve web sitesi artık arama sonuçlarının en üstünde görünmeyebileceğinden ziyaretçi kaybına neden olabilir. Bunun nedeni yalnızca Google veya Bing'in kullanıcılarının çalışmayan bir web sitesine gitmesini istememesidir.

Gelir kaybı – Birçok web sitesinin, web sitesinin çeşitli web sayfalarına reklam yerleştirme yoluyla kazandığını biliyor olabilirsiniz. Bu tür reklamların bulunduğu web sayfalarına 404 hatası nedeniyle erişilemiyorsa, bu yalnızca ziyaretçi kaybına değil, kullanıcının reklamlara herhangi bir gösterim veya tıklama bırakmaması nedeniyle gelir kaybına da neden olabilir.

404 hatasını önlemek için bozuk bağlantılar nasıl tespit edilir ve izlenir

Web sitesi sahibiyseniz, 404 hatasını önlemek için bozuk bağlantıları tespit edebilir ve izleyebilirsiniz.

Google Arama Konsolu

çığlık atan kurbağa

SEMrush

AHREF

Bu platformlar, kopuk bağlantıyı otomatik olarak algılayacaktır. Her web sayfasını açarak manuel olarak da yapabilirsiniz.

404'e benzer diğer bazı hatalar nelerdir?

Kullanıcının bir web sitesinin içeriğini görüntülemesini engelleyen 404'e benzer birçok hata vardır. Bu hatalara kullanıcı veya sunucu neden olabilir. Bazıları aşağıdaki gibidir.

Hata 401 – Yetkisiz

Böyle bir hata kodu, bir kullanıcının erişmeye çalıştığı web sitesinin veya web sitesinin bir bölümünün sunucu tarafından veya basit bir ifadeyle web sitesi yöneticisi tarafından yetkilendirilmesi gerektiğini belirtir.

Hata 402 – Ödeme Gerekli

402 durum kodu hatası, sayfanın kimlik doğrulaması yapmak ve dijital ödemeleri almak için ayrıldığını gösterir. Kullanıcı, başka bir sayfa üzerinden veya herhangi bir ödeme yapılmadan böyle bir hataya düşmeyebilir.

Hata 403 – Yasak

Bu durum kodu genellikle bir kullanıcı bir web sayfasında belirtilen alanlara yanlış kullanıcı adı/kimlik veya şifre girdiğinde gösterilir.

Hata 408 – İstek Zaman Aşımı

Kayıt formu, anket formu vb. kullanıcıdan veri alan web sayfalarında, kullanıcının belirtilen bilgileri göndermesine kadar belirli bir süre sınırı vardır. Zaman sınırı sona erdiğinde, 408 istek zaman aşımı hatası gösterebilir.

Hata 410 – Gitti

Bunun 404 hatasına en yakın durum kodu olduğu söylenebilir. Bu, bir ziyaretçinin talep etmeye çalıştığı içeriğin kalıcı olarak yeni bir adrese gittiğini gösterir. Öte yandan, 404 hatası, içeriğin kalıcı mı yoksa geçici olarak mı taşındığını doğrulamaz.

Hata 415 - Desteklenmeyen ortam

Bu durum kodu, kullanıcının sunucuya (bir web sitesinde) yüklediği medyanın desteklenmediğini gösterir. Böyle bir hatanın mükemmel bir örneği, .png dosyası yüklediğinizde ancak web sayfasının yalnızca .png dosya biçimlerini almayı desteklemesidir.

To Top