Instagram, Kullanıcılarının Yaşını Doğrulamak İçin Yeni Yolları Test Ediyor

Instagram Perşembe günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanlardan başlayarak kullanıcıların platformdaki yaşlarını doğrulamak için yeni seçenekleri test ettiğini söyledi.
(Reuters) - Instagram Perşembe günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanlardan başlayarak kullanıcıların platformdaki yaşlarını doğrulamak için yeni seçenekleri test ettiğini söyledi.

Meta Platforms Inc'e ait fotoğraf paylaşım hizmeti, bir kişinin yaşını doğrulamak için iki yeni yolu test ettiğini ve kimlik kanıtlarını çevrimiçi olarak yüklemelerine izin verdiğini söyledi.

Birinin genç (13-17 yaş) olup olmadığını bildiğimizde, onlara gizli hesaplara varsayılan olarak girmek, tanımadıkları yetişkinlerden istenmeyen iletişimleri önlemek ve reklamverenlerin onlara ulaşmak için sahip oldukları seçenekleri sınırlamak gibi yaşa uygun deneyimler sağlıyoruz. Meta'da veri yönetişimi direktörü Erica Finkle bir blog yazısında şunları söyledi:

Instagram, kullanıcıların gizliliğini sağlamak için çevrimiçi yaş doğrulama konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Yoti ile ortaklık kurduğunu söyledi.

Kullanıcılar, yaşlarını doğrulamak için bir video selfie yükleyebilir, ardından Yoti'nin teknolojisi, yüz özelliklerine göre yaşlarını tahmin eder. Instagram, yaş doğrulandıktan sonra hem Meta hem de Yoti resmi sileceğini söyledi.

Başka bir seçenek de, kullanıcıların, kullanıcının yaşını doğrulamak için üç ortak takipçi seçmesi ve kuponu veren kişinin en az 18 yaşında olması gerektiğidir.

Hareket, Instagram'ın geçen yıl proje için eleştiri ve muhalefet aldıktan sonra Instagram Kids'in lansmanını durdurmasının ardından geldi.

Instagram Kids, katılmak için ebeveyn izni gerektirdiği ve reklamsız, yaşa uygun içerik sağlaması gerektiği şeklinde lanse edildi, ancak ABD'li milletvekilleri ve savunma grupları, güvenlik endişelerini öne sürerek şirketi lansman planlarından vazgeçmeye çağırdı.
To Top