iOS 16 Developer Beta'yı iPhone ve iPad'inize İndirebilirsiniz. İşte Nasıl

 Apple'ın en son yazılım güncellemesi şu anda indirilebilir, ancak birkaç uyarı var.
Apple , Pazartesi günü WWDC 2022'nin açılış konuşmasında iOS 16'yı duyurdu ve yeniden tasarlanmış bir kilit ekranı , metin mesajlarını geri alma veya düzenleme yeteneği , Haritalar'daki iyileştirmeler ve daha fazlasını gösterdi. Güncelleme Eylül ayına kadar genel olarak yayınlanmayacak olsa da, şu anda iOS 16'ya geçmenin bir yolu var.

Apple Geliştirici Programının ücretli bir üyesi olduğunuz sürece, bu yıl içinde genel beta veya genel sürüm yayınlanmadan önce iOS 16 da dahil olmak üzere beta yazılımını indirebilir ve yükleyebilirsiniz.

iOS 16 indirme ve yükleme işleminin yapılması oldukça kolaydır, ancak bu ön sürüm genel kullanım için tasarlanmamıştır, özellikle iOS 16, tüm geliştirici beta sürümlerinde olduğu gibi başlangıçta tamamlanmamış özelliklerle gelebilir. Bu geliştirici beta sürümleri, geliştiricilerin uygulamalarını güncel tutmalarına yardımcı olurken aynı zamanda yeni özelliklere oluşturulurken erken erişim sağlamaları için tasarlanmıştır.

Bunların hepsi, iOS 16'nın bu sürümünü gerçekten kontrol etmek istiyorsanız, muhtemelen bunu ana cihazınıza yüklememeniz gerektiğini açıklığa kavuşturmak içindir, ancak bunun yerine belki de iOS 16 ile çalışacak kadar yeni bir yedek iPhone ( iPhone 8 veya daha sonra ). Bu adımları atmak istiyorsanız, iOS 15'in kararlı bir sürümüne geri dönmeniz gerektiğinde yapmanız gerekenleri de bu hikayede göstereceğiz. 

iOS 16'yı indirmeden önce bilmeniz gerekenler

iOS 16 erken yayın öncesi bir sürüm olduğundan, yazılım hatalar ve diğer sorunlarla dolup taşacaktır.

Yine, iOS 16'yı indirmeyi düşünüyorsanız, varsa yedek veya ikincil bir telefonda yapın . iOS 16 beta önizlemesinin sorunları telefonunuzu sakatlayabilir ve kullanımını zorlaştırabilir, telefon görüşmelerini veya metin mesajlarını devre dışı bırakabilir veya aşırı derecede gecikmeli hale getirebilir. Ancak, yalnızca ana telefonunuz veya tabletiniz varsa, iOS 16'ya güncelleme yapmadan önce cihazınızı iOS 15'e yedeklediğinizden emin olun . Bu şekilde, yeni işletim sisteminde çok fazla sorun varsa iOS 15'e dönme seçeneğiniz olur.

Ayrıca, iOS 16'yı çalıştırmak için bir iPhone 8 veya daha yenisine sahip olmanız gerekir . Bir sonraki mobil yazılım güncellemesi iPhone SE (2016), iPhone 6S, ‌iPhone‌ 6S Plus, ‌iPhone‌ 7 ve ‌iPhone‌ 7 Plus'a uygulanmayacaktır. 

Henüz yapmadıysanız, Apple Geliştirici Programına kaydolun

iOS 16'yı iPhone veya iPad'inize yüklemenin ilk adımı, Apple Geliştirici Programına kaydolmaktır (zaten üyeyseniz bu adımı atlayın). iPhone veya iPad kullanıyorsanız, şu şekilde kaydolabilirsiniz:

1 . Apple Developer uygulamasını App Store'dan indirin .

Uygulamayı başlatın, Hesap'a gidin ve Şimdi Kaydol'a dokunun .

3 . Apple Kimliği kimlik bilgilerinizle giriş yapın.

4 . Çeşitli avantajları ve talimatları okuyun, kişisel bilgilerinizi girin ve kimliğinizi doğrulamak için kimliğinizi tarayın.

5 . Bu bilgiler gönderildikten sonra, varlığınızı (çoğu insan için bireysel) seçmeli ve program lisans sözleşmesini kabul etmelisiniz.

6 . Son olarak, yılda 99 $ (yaklaşık 80 £ veya 140 AU $) olan Apple Developer üyelik ücretini (Apple Pay ile) ödeyin.

Ödemeyi başarıyla yaptıktan sonra Apple Developer uygulamasındaki Hesap sayfanıza yönlendirileceksiniz. Burada şimdi kayıtlı olduğunuzu doğrulayabilir ve ayrıca üyeliğinizin gelecek yıl sona erme tarihini de kontrol edebilirsiniz.

Kablosuz güncellemeyle iOS 16'yı iPhone veya iPad'inize indirin

iOS 16'yı indirmenin en kolay yolu, cihazınızdaki diğer yeni yazılım sürümlerine güncelleme yaptığınız gibi, kablosuz güncellemedir. İşte nasıl:

1 . iPhone veya iPad'inizde Apple Geliştirici Programı  indirme sayfasına gidin, iOS 16 beta (iPhone) veya iPadOS 16 beta (iPad) için Profil Yükle'ye dokunun ve İzin Ver'e basın.

2 . Ardından, Ayarlar uygulamasını açın, İndirilen Profil'e dokunun ve göründüğünde sağ üstteki Yükle'ye basın. İstenirse parolanızı girin ve ardından  iki kez daha Yükle'ye dokunun. Telefonunuzun yeniden başlatılması gerekecek.

3 . Telefonunuz yeniden başlatıldığında, güce bağlayın, Wi-Fi'ye bağlı olduğunuzdan emin olun ve Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme seçeneğine gidin . Mevcut bir güncellemeyi anında görmezseniz, birkaç dakika bekleyin ve tekrar kontrol edin.

4 . Son olarak, İndir ve Yükle > Yükle'ye basın ve cihazınızı güncellemek için şifrenizi girin.

Telefonunuz yeniden başlatmayı tamamladıktan sonra, en son iOS 16 geliştirici beta sürümüne erişiminiz olmalıdır.

Mac'inizi kullanarak iOS 16'yı da indirebilirsiniz

Kablosuz güncellemeler belirli bir miktarda depolama alanı gerektirir ve buna sahip değilseniz, bilgisayarınızı kullanmak, alanı manuel olarak temizlemeden iOS 16'ya güncellemenin gerçekten tek yoludur.

1 . Mac'inizde Apple Geliştirici Programı  indirme sayfasına gidin , iOS 16 beta veya iPadOS 16 beta'yı bulun ve Resimleri Geri Yükle'yi İndir'i tıklayın .

2 . Belirli cihazınız için iOS beta yazılımı geri yükleme görüntüsünü indirin.

3 . Ardından, cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın ve cihaz şifrenizi girin veya istenirse Bu Bilgisayara Güven'e basın.

4 . Finder'ı açın ve Konumlar altındaki kenar çubuğunda cihazınızı tıklayın .

5 . Genel olarak, Yazılım'ın yanında, cihazınızın çalıştığı en son yazılımı göreceksiniz. 

6 . Option tuşunu basılı tutun , Güncellemeyi Kontrol Et'i tıklayın ve Apple Developer sayfasından az önce indirdiğiniz iOS 16 beta yazılımı geri yükleme görüntüsünü seçin.

iOS 16 beta yazılımı cihazınıza yüklenecektir. Birkaç dakika bekleyin ve telefonunuz yeniden başladığında iOS 16'ya erişiminiz olmalıdır.
To Top