iOS 16, eSIM'inizi Bluetooth Üzerinden Yeni Bir iPhone'a Geçmenize İzin Verecek

iOS 16 güncellemesi yeni bir Kilit Ekranı tasarımı getiriyor ve eSIM ayarlarını Bluetooth üzerinden değiştirme seçeneği de geliyor.


En son Dünya Çapında Geliştirici Konferansı'nda (WWDC) duyurulan Apple'ın yaklaşan iOS güncellemesinin, henüz kamuya açıklanmayan yeni bir özellik de getireceği bildiriliyor. Bu özellik, dünya çapında iPhone'larda bulunan iPhone'lardaki elektronik gömülü SIM kart olan eSIM ile ilgilidir. İki yeni iPhone arasında geçiş yapmak için kullanıcıların eSIM'lerini yeniden kaydetmeleri gerekirken, iOS 16 geliştirici beta sürümünde Macrumors tarafından tespit edilen yeni bir güncelleme, kullanıcıların eSIM ayarlarını Bluetooth kullanarak aktarabileceklerini gösteriyor.
iOS 16 eSIM Özelliği: Nasıl Çalışabilir?

Macrumors raporuna göre iOS 16, kullanıcılara yeni cihaz kurulurken eSIM ayarlarını yeni iPhone'larına aktarma seçeneği sunacak. Bu özellik, adım adım basit bir süreç olabilir ve yeni cihazlarda eSIM kayıtlarının yapılma şeklini kolaylaştırabilir.

Ancak rapor, bu özelliğin çalışması için kullanıcıların ağ operatörlerinin de bu tür ayarları entegre etmesini beklemesi gerektiğini de ekliyor. iOS 16 hala geliştirici beta aşamasındayken, telekom ağ operatörlerinin sonunda desteğin nerede olduğu belli değil.

Özelliğin benimsenmesi başladığında bile, muhtemelen Hindistan ile değil, uluslararası pazarlarla başlayacağını belirtmek önemlidir. Uluslararası olarak, Apple, iPhone'ları için Hindistan'da sahip olduğundan çok daha büyük bir pazar payına sahiptir.

Konuyla ilgili raporlar, 2021'in sonunda Apple'ın Hindistan'da yüzde 4,4'lük bir pazar payına sahip olduğunu belirtti - Hintliler geçen yıl her zamankinden daha fazla iPhone satın aldıktan sonra bile. Hindistan'da eSIM'leri destekleyen çoğu cihaz Apple tarafından satıldığından, Hindistan'da Bluetooth tabanlı eSIM geçişinin benimsenmesinin arkasında bu önemli bir faktör olacaktır.

Reliance Jio'nun resmi destek sayfasına göre, Apple'ın iPhone XR'den başlayan iPhone'ları eSIM'leri destekliyor. Bunların dışında Galaxy S20 serisi ve sonrasındaki amiral gemisi Samsung telefonları, Galaxy Z serisi ve Motorola'nın Razr katlanabilir telefonları eSIM'i destekliyor. eSIM destekli telefonların niş teklifleri göz önüne alındığında, yeni iOS 16 özelliğinin Hindistan'da nasıl benimsendiğini göreceğiz.

iOS 16'nın ayrıca her zaman açık ekranlar için destek sunması bekleniyor , ancak aynı şey Apple iPhone 14 serisini piyasaya sürdüğünde ortaya çıkması için ayrılabilir. Konuyla ilgili raporlar, iPhone 13 Pro serisinin de alabilmesine rağmen, bu özellikle iPhone 14 Pro ve Pro Max'in piyasaya sürüleceğini belirtti.
To Top