iOS 16: iPhone'unuza Gelen En İyi Yeni Özellikler

Pazartesi günkü WWDC açılış   konuşmasında Apple, iPhone için bir sonraki büyük yazılım yükseltmesi olan iOS 16'yı gösterdi. iOS 16 önizlemesi sırasında iPhone'unuzun kilit ekranına, Mesajlar uygulamasına ve Cüzdanınıza gelecek olan bir dizi önemli güncelleme vardı. Kağıt üzerinde iOS 16, iletişimi, kişiselleştirmeyi ve gizliliği kolaylaştırmaya odaklanan iyileştirmelerle yeni ve çağdaş bir his veriyor.


iOS 16 geliştirici betası şu anda çıktı ve genel beta sürümü Temmuz'da geliyor . iOS 16, bu sonbaharda piyasaya sürülecek, büyük olasılıkla yoğun söylentiler iPhone 14 ile birlikte . Yeni yazılım iPhone 8 ve daha yeni modellerinde çalışacak.
İşte bilmeniz gereken tüm iOS 16 özellikleri.

iOS 16, mesajları düzenlemenize ve 'göndermenize' izin verir

Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, Mesajlar uygulaması için en çok istenen üç özelliği tanıtırken "Utanç verici yazım hataları geçmişte kaldı" dedi.

İlk olarak, iOS 16'da gönderilen mesajları düzenleyebileceksiniz . Bu nedenle, bir mesajdan sonra bir yazım hatası fark ederseniz, mesajdan sonra mesajı düzenleyebilirsiniz. Mesajın altındaki durumda küçük bir "düzenlendi" görünür.

Sonraki -- ve bu benim en sevdiğim yeni özellik olabilir -- gönderilen bir mesajı hemen geri çağırabilirsiniz. Yanlışlıkla tamamlanmamış bir mesaj gönderirseniz, mesajın okunmasını önlemek için Göndermeyi Geri Al aracını kullanabilir ve umarız arkadaşlarınız ve aileniz için daha az kaotik görünür.

Son olarak, mesajları ve dizileri okunmadı olarak işaretleyebilirsiniz. Bu, bir mesaja o anda yanıt vermek için zamanınız olmadığında, ancak daha sonra geri dönmek istediğinizden emin olmak istediğinizde mükemmel bir araç olabilir.

iPhone'unuz yeni bir özelleştirilebilir kilit ekranı alır

iPhone'unuzda en çok baktığınız şeylerden biri, özellikle Face ID donanımlı bir iPhone'unuz varsa, kilit ekranıdır. iOS 16 , iPhone'un kilit ekranına şimdiye kadarki en önemli güncellemeyi getiriyor . Kilit ekranınızı düzenlemek için basılı tutun. Birkaç farklı stili denemek için kaydırabilirsiniz. Her stil, arka plan fotoğrafı için renk filtresini ve kilit ekranındaki yazı tipini değiştirir, böylece her şey birbirini tamamlar. Bu, Apple'ın Android 12 ile piyasaya sürülen Google'ın Material You ürününü ele almasına benziyor.

Ayrıca yazı tiplerini saat ve tarih için özelleştirebilir ve sıcaklık, aktivite halkaları ve takvim gibi kilit ekranı widget'ları ekleyebilirsiniz. Widget'lar, Apple Watch kilit ekranındaki komplikasyonlara benzer. 

Hatta farklı widget'larla birden çok özelleştirilmiş kilit ekranı ayarlayabilir ve bunlar arasında geçiş yapmak için kolayca kaydırabilirsiniz. Kilit ekranınızdaki resimleri otomatik olarak değiştiren bir fotoğraf karıştırma seçeneği bile var.

Apple'ın eklediğini görmeyi umduğumuz bir özellik , her zaman açık olan bir ekrandı. Bu, neredeyse tüm Android telefonların sahip olduğu bir şeydir; Apple Watch bile yapar. Umarım iPhone 14 ile çıkar .
Bildirimler ve canlı etkinlikler

Bazen bildirimler, kilit ekranınızın fotoğrafını kapatabilir, bu nedenle iOS 16, bildirimleri ekranınızın altına taşır. Bunları aldığınızda, bir liste halinde derlenmek yerine dikey bir atlıkarınca gibi görünürler. Bu sadece daha iyi görünmekle kalmaz, aynı zamanda iPhone'unuzun tek elle kullanımı için büyük bir yardım olmalıdır.

iOS 16 ayrıca başka bir bildirim sorununu çözmeyi hedefliyor. Bazen, bir basketbol maçının skoru gibi, tek bir uygulamadan arka arkaya bir sürü bildirim alırsınız. Geliştiriciler için Canlı Aktiviteler adlı yeni bir araç, bir dizi kesinti yerine kilit ekranınızdan gerçek zamanlı olarak olup bitenleri takip etmeyi kolaylaştırıyor.

Cüzdan ve Apple Daha Sonra Öde

Daha fazla eyalete ait kimlik kartları, daha fazla güvenlik ve gizlilik özelliğiyle birlikte Cüzdan uygulamanızda mevcut olacak. iOS 16'da kimliğinizi ve yaşınızı da koruyabilirsiniz. Bu nedenle, Cüzdan uygulaması tam doğum tarihinizi göstermek yerine kimliğinizi ve 21 yaşından büyük olduğunuzu gösterir.

iOS 16, Mail ve Mesajlar gibi uygulamalarla anahtar paylaşımını kolaylaştırır. Arkadaşınız anahtarı aldığında, onu iPhone'larındaki Cüzdan uygulamasına ekleyebilir. Apple, paylaşılan anahtarların bir endüstri standardı olduğundan ve diğerleri için ücretsiz olduğundan emin olmak için çalıştığını söyledi.

Apple Pay, yeni ödeme türlerini destekleyecek ve Apple Pay satın alma maliyetini, sıfır faizli ve ücretsiz olarak altı haftaya yayılan dört eşit ödemeye bölmenize olanak tanıyan Klarna benzeri bir hizmet olan Apple Pay Later adlı yeni bir özellik ekleyecektir . Yaklaşan ödemeler, Cüzdan uygulaması aracılığıyla yönetilir, bu da tarihlerin ve ödemelerin takibini kolaylaştırır.

Ancak Apple Pay burada bitmiyor. Yeni bir özellik ayrıca Apple Pay siparişlerini izlemenize yardımcı olacak ve satıcıların ayrıntılı makbuzlar ve takip bilgileri sunmasına olanak tanıyacak. Bu, tüm siparişlerinizin durumu hakkında güncel kalmayı kolaylaştırmalıdır.

Fotoğraflar için Görsel Arama'nın dokun ve sürükle

iOS 15'te Görsel Arama, fotoğraflarınızı analiz eder ve bitkiler, önemli noktalar ve evcil hayvanlar gibi nesneleri tanımlayabilir. iOS 16 bunu bir sonraki seviyeye taşıyor. Yukarıdaki resimdeki köpek gibi bir fotoğrafın konusuna dokunduğunuzda, onu arka plandan kaldırabilir ve Mesajlar gibi uygulamalara ekleyebilirsiniz. Esasen, bir fotoğrafın arka planını kaldıran bir dokun ve basılı tut aracıdır.

Apple bazen "sihir" kelimesini aşırı kullanır, ancak bu özellik gerçekten öyle görünüyor.

SharePlay Mesajlar'a geliyor

iOS 15'te piyasaya sürülen SharePlay, FaceTime üzerinden biriyle bağlantı kurarken paylaşılan bir deneyim yaşamanıza olanak tanır. TV şovları izleyebilir, senkronize müzik dinleyebilir ve başka şeyler yapabilirsiniz. iOS 16, FaceTime içinden SharePlay'i destekleyen daha fazla uygulama keşfetme yeteneği ekler.

Ama belki de Apple'ın SharePlay için yaptığı en harika şeylerden biri, onu Mesajlar uygulamasında çalıştırmaktı. Apple, bunun uygulama geliştiricilerinden gelen en büyük taleplerden biri olduğunu söyledi. Artık Disney Plus'ta bir film paylaşmak istediğinizde, Mesajlar'da sohbet ederken bir arkadaşınızla birlikte SharePlay'i başlatabilirsiniz.

Güvenlik Kontrolü, kötü niyetli ilişkilerde insanlara yardım etmeyi amaçlar

Güvenlik Kontrolü  , taciz edici ilişkilerde bulunan kişilere yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir özelliktir. Bir iPhone'daki konum bilgilerine, şifrelere, mesajlara ve diğer uygulamalara kimlerin erişimi olduğunu gözden geçirmenizi ve sıfırlamanızı sağlar.

Odak modu güncellemeleri ve Odak filtreleri

Odak modu birkaç güncelleme alır. İlki, Odak davranışlarını widget'lara ve kilit ekranı görünümlerine uygular. Böylece, Çalışma Odağınız etkinleştirildiğinde ve egzersizler için başka bir kilit ekranınız olabilir.

Apple, iPhone'unuzun Odak modunu uygulamalar içinde uygulayan belirli Odak filtreleri ekledi. Örneğin, Safari'de, hangi Odak modunun etkin olduğuna bağlı olarak hangi sekmelerin gösterileceğini sınırlayabilirsiniz.

Apple Haritalar toplu taşıma ücret kartları ekler

Haritalar birkaç güncelleme alacak. Yol boyunca 15'e kadar farklı durakla geziler planlayabileceksiniz. Mac'inizdeki Haritalar uygulamasıyla bir gezi planlamaya başlarsanız, bunu iPhone'unuzla paylaşabilirsiniz.

Google'ın Android 13'te Google Cüzdan için duyurduğuna benzer bir şekilde, toplu taşıma ücreti tahminlerini görebilecek ve Apple Haritalar'dan bir ücret kartına daha fazla para ekleyebileceksiniz.

iCloud ailesi kontrol listesi

iCloud birkaç yeni özellik kazanıyor. Daha ilginç olanlardan biri, çocuğunuz için hızlı bir şekilde yeni bir cihaz kurma seçeneğidir. Hızlı Başlangıç ​​göründüğünde, yeni cihaz için bir kullanıcı seçme ve önceden seçip yapılandırdığınız tüm mevcut ebeveyn denetimlerini kullanma seçeneğiniz vardır. Ancak, çoğumuzun hala istediği bu değil: aynı cihaz için ayrı kullanıcılar ayarlayabilme.

Konum paylaşımı ayarlarınızı kontrol etmeniz veya iCloud Plus aboneliklerinizi paylaşmanız için bir hatırlatıcı gibi, çocuklarınız büyüdükçe ayarları güncellemek için ipuçları içeren yeni bir aile kontrol listesi var.
To Top