iOS 16 özelliği evlilikleri ve diğer ilişkileri mahvedebilir

Önümüzdeki üç ay içinde Apple , iOS 16'yı piyasaya sürecek. İşletim sisteminin bir sonraki sürümüne iki büyük yeni özellik geliyor; biri, kullanıcıların kilit ekranındaki saatin renginde ve ekranda kullanılan yazı tipinde değişiklik yapmasına olanak tanıyan özelleştirilebilir bir kilit ekranıdır. Hava durumu animasyonları bir fırtınaya hayat verecek ve kilit ekranı ayarları ayrı Odak Modu ayarlarına entegre edilebilir.

Apple, cinsel taciz mağdurlarına geri tepebilecek iOS 16'da değişiklikler yapıyor

Başka bir deyişle, uyku için yapılmış başka bir kilit ekranı ile çalışmak için farklı bir kilit ekranı oluşturulabilir. Geliştiriciler özel widget'lar ekleyebilecek ve spor puanlarını gerçek zamanlı olarak görmek isteyen iOS kullanıcıları, oyun ilerledikçe puanları görebilecek. Örneğin, her biri aynı oyunun skorunu gösteren 50 bildirimi görüntüleyerek bir oyunu takip etmek yerine, skor değişikliklerini gerçek zamanlı olarak gösteren canlı bir widget kullanılabilir.Bu ayın başlarında WWDC'de duyurulduğu gibi, iOS 16'daki iMessages özelliğine heyecan verici değişiklikler geliyor. Kullanıcılar mesajları düzenleyebilir, mesajları "göndermeyebilir" ve hatta "okunmamış" mesajlar alabilir. Bunlar iPhone kullanıcılarının özlediği özellikler olsa da geri tepebilir. Birkaç Twitter kullanıcısı, iPhone kullanıcılarının iMessage'ları düzenlemesine, "göndermemesine" ve "okunmaması"na izin vererek, evlilikler de dahil olmak üzere ilişkilerin nasıl parçalanabileceği hakkında konuştu.

iMessage'ları düzenleme yeteneği, cinsel taciz mağdurları için tehlikeli olabilir. 14 Haziran tarihli ve Apple CEO'su Tim Cook'a yazılan bir mektupta avukat Michelle Simpson Tuegel, Cook'tan yeni özelliklerde bazı değişiklikler yapmasını istedi. iPhone kullanıcılarının bir mesajı düzenlemek veya silmek için 15 dakikaya sahip olması, kötü bir oyuncuya kurbana tehdit edici bir e-posta gönderme yeteneği verir ve tehdidi sanki hiç var olmamış gibi gizlemek için hala 15 dakikası vardır.

15 dakika boyunca, kötü oyuncu mesajı birkaç kez düzenleyebilir. Simpson Tuegel mektubunda, "Bu tür durumlardaki istismarcıların, kurbanlarının travmasını kullanarak artık mağdur olduklarına inanmamaları için "gaz yakmak" için taciz edici mesajlar gönderdiklerini bile inkar etmeleri nadir değildir.

Apple'ın bazı değişiklikler yapması için iOS 16'nın piyasaya sürülmesinden önce çok zaman var Simpson Tuegel tarafından önerilen bir çözüm, kullanıcılara mesajlarını düzenlemeleri ve silmeleri için verilen süreyi 15 dakikadan iki dakikaya indirmektir. Bu da kötü oyuncunun zamanında yakalanmadan gerekli silmeleri yapabileceğini aklında belirsiz hale getirecektir.

Michelle Simpson Tuegel, Tim Cook'a yazarak cinsel istismar mağdurlarını korumak için gerekli değişiklikleri yapmasını istiyor

Bir mesajı gönderen kişi bir mesajı düzenlediğinde veya "göndermeyi iptal ettiğinde", kullanıcılar bilgilendirilir. Ancak, mesajın silinmesinden veya düzenlenmesinden önce mesajın gerçekte ne söylediği söylenmez. Ve iOS 16 kullanmayan iPhone kullanıcıları orijinal mesajı görebilecekler.

Simpson Tuegel hukuk firması , kullanıcıların düzenleme/silme özelliğini devre dışı bırakmalarına izin verilmesini önermektedir. Bunu yaparak, kullanıcılar mesajlarını düzenleyemez veya silemez. iOS 16 ile, "Son Silinenler" özelliği, kullanıcıların 30 güne kadar silinmiş mesajları okumasına olanak tanır. 30 gün sonra bu mesajlar kalıcı olarak silinir ve sonsuza kadar kaybolur. Kullanıcı, 30 günlük süre sona ermeden mesajları manuel olarak silebilir.

Avukatın mektubu, "Apple, teknoloji endüstrisinde bir liderdir ve bu yeni iMessage özelliklerinin kullanıma sunulması, şirkete örnek olarak liderlik etme ve diğer mesajlaşma platformlarının kullanıcılarını taciz ve istismardan nasıl koruması gerektiğini etkileme fırsatı sunuyor" diyerek sona erdi. "

Michelle Simpson Tuegel, yeni özellikleri güçlendirmek için gereken değişiklikleri yapması için Tim Cook'a başvurdu. "Apple'ın yeni iMessage özelliğinin duyurulmasıyla kasıtlı olarak herhangi bir zarara girmeye çalıştığına inanmıyorum," diye yazıyor ve ekliyor: "Umarım bu endişeleri, mağdurların ve hayatta kalanların haklarına saygı gösterilmesini ve hesap verilmesini sağlamak için ciddiye alırsınız. "

To Top