iOS 16'da iPhone'a Gelen Beş Faydalı Özellik

iOS 16'nın ana özelliği , Kilit ekranını yeni yazı tipleri, widget'lar ve daha fazlasıyla özelleştirme yeteneği olsa da , güncelleme, aşağıda vurgulanan favori eklemelerimizden beşi ile iPhone'da birkaç kullanışlı özellik daha içerecek.


iOS 16 şu anda yalnızca Apple geliştiricileri için beta sürümündedir, ancak Apple , Temmuz ayında bir noktada herkese açık bir betanın sunulacağını söyledi . iOS 16, Eylül ayı civarında tüm kullanıcılar için piyasaya sürülecek ve güncelleme, iPhone 8 ve daha yenisi ile uyumlu.
Canlı Aktiviteler


iOS 16, iPhone'un Kilit ekranında canlı bildirimler sağlayan yeni bir Canlı Etkinlikler özelliği içerir. Canlı Etkinlikler, bir spor maçının skorunu takip etmek, bir Uber yolculuğunun ilerlemesini takip etmek, bir Starbucks siparişinin durumunu izlemek, bir zamanlayıcıyı görüntülemek ve daha fazlası gibi canlı etkinliklerden veya diğer görevlerden haberdar olmak için faydalı olacaktır. 

Apple, Canlı Etkinlikler'in bu yıl içinde iOS 16'ya bir güncelleme geleceğini söyledi, yani iOS 16 tüm kullanıcılara ilk kez yayınlandığında kullanılamayacak. Apple, geliştiricilere üçüncü taraf uygulamalarında Canlı Etkinlikler sunmaları için bir API sunacak, bu nedenle bu kullanışlı yeni özellik için muhtemelen her türlü farklı kullanım durumu olacaktır.

Bir iMessage'ı Düzenleme veya Göndermeyi İptal Etme


iOS 16, yakın zamanda gönderilen iMessage'ları düzenleme veya göndermeyi geri alma ve ayrıca iMessage konuşmalarını açtıktan sonra okunmadı olarak işaretleme özelliğini sunar. Apple, kullanıcıların bir iMessage'ı gönderdikten sonra 15 dakikaya kadar düzenlemesine veya göndermesini iptal etmesine izin verir.

Bir mesajı düzenlemek veya göndermeyi iptal etmek için, kullanıcıların bir balonu basılı tutmaları ve beliren menüden uygun seçeneği seçmeleri yeterlidir. Düzenlenen iMessage'lar, mesaj balonunun altında "düzenlendi" olarak işaretlenir ve düzenlenen veya gönderilmeyen mesajlar, iOS 15 gibi daha eski yazılım sürümlerini çalıştıran kullanıcılar tarafından orijinal formlarında görünmeye devam eder.

Nintendo Joy-Cons Desteği


Apple'ın web sitesinde bir özellik olarak tanıtılmamasına rağmen, iOS 16, Nintendo Switch'in Joy-Cons ve Pro Controller'ı için destek ekler. iOS 16 çalıştıran iPhone'lar, tek bir sol veya sağ Joy-Cons ile veya her ikisi de tek bir denetleyici olarak kullanılabilir.


Geliştiriciler için iOS 16 sürüm notlarında Apple, iPhone'un iOS 16'da birçok ek Bluetooth oyun denetleyicisini desteklediğini, ancak Apple'ın yeni uyumlu denetleyicilerin bir listesini sağlamadığını söyledi. Bu, iOS 14.5'in piyasaya sürülmesinden bu yana iPhone'un PS5 ve Xbox Series X denetleyicileriyle mevcut uyumluluğunun üstündedir.

Apple Pay Sipariş Takibi


iOS 16'daki Apple Pay, Apple Pay aracılığıyla tamamlanan çevrimiçi siparişler için Cüzdan uygulamasında yerleşik sipariş izleme bilgileri alıyor. Takipçi, bir siparişin tahmini teslim tarihini sağlar ve bir paketin ne zaman teslim edileceğini gösterir.

Apple Watch Olmadan Fitness Uygulaması


iOS 16'dan itibaren, Fitness uygulaması artık bir Apple Watch'a sahip olmasalar bile tüm kullanıcılar için iPhone'da kullanılabilir. Uygulama, bir kişinin yaktığı kalorileri ve günlük adımlarını tahmin etmek için iPhone'un hareket sensörlerine dayanan günlük bir Aktivite halkasına sahiptir.
To Top