iPhone için iOS 16 WWDC 2022'de Tanıtılıyor

WWDC 2022'de Apple, iPhone yazılımının bir sonraki ana sürümünün bir önizlemesini gösterdi.
iPhone yazılımının bir sonraki ana sürümü olan iOS 16, Apple'ın yıllık geliştirici konferansı olan WWDC 2022'de ilk kez sahneye çıktı. Aslında büyük, küçük ve aradaki oldukça fazla yeni özellik var. iOS 16 , Mesajlar uygulamasında önceden gönderdiğiniz mesajları düzenleyebilmek gibi yeni iletişim yolları , kilit ekranınızın görünümünü özelleştirme yeteneği gibi iPhone'unuzu kişiselleştirmek için yeni araçlar ve Fotoğraf paylaşma yeteneği gibi paylaşım için yeni otomasyonlar ekler. Arkadaşlarla kütüphaneler. Tüm bunlar, taze ve çağdaş hissettiren bir iOS'a katkıda bulunur. iOS 16, büyük ihtimalle bu Eylül'de, çokça söylentileri dolaşan iPhone 14  ile birlikte piyasaya sürülecek ve iPhone 8 ve sonrası için mevcut olacak .

Apple'ın iOS 16 duyurusu, şirketin Cupertino'daki genel merkezi olan Apple Park'ın bahçesinde açık havada gerçekleşti. iOS 16 önizlemesi, Apple Cash, Photos Memories ve Podcasts uygulamasına yönelik güncellemeleri içeren iOS 15.5'in piyasaya sürülmesinden hemen sonra gelir. Apple ayrıca yakın zamanda iOS 15.6 için bir geliştiricinin beta sürümünü piyasaya sürdü, bu şu anda herhangi bir önemli özellikten yoksun ve esas olarak hataları düzeltmeyi hedefliyor gibi görünüyor.

iOS 16, mesajları düzenlemenize ve göndermenize izin verir

Apple'ın yazılım mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, Mesajlar uygulaması için en çok istenen üç özelliği tanıtırken "Utanç verici yazım hataları geçmişte kaldı" dedi.

İlk olarak, şimdi gönderilen mesajları düzenleyebilirsiniz. Bu nedenle, bir mesajdan sonra bir yazım hatası fark ederseniz, şimdi mesajın ardından mesajı düzenleyebilirsiniz. Mesajın altındaki durumda küçük bir "düzenlendi" görünür.

Mesajlar'da önceden gönderilmiş mesajları düzenleyebilirsiniz.

Ardından, en sevdiğim yeni özellik olabilecek, gönderilen bir mesajı hemen geri çağırabilirsiniz. Yanlışlıkla tamamlanmamış bir mesaj gönderdiyseniz, geri alma aracını kullanarak mesajın okunmasını engelleyebilir ve arkadaşlarınıza ve ailenize daha az kaotik görünmesini sağlayabilirsiniz.

Son olarak, mesajları ve dizileri okunmadı olarak işaretleyebilirsiniz. Bu, bir mesaja o anda yanıt vermek için zamanınız olmadığında ancak daha sonra geri dönmek istediğinizden emin olmak istediğinizde mükemmel bir araçtır.

iPhone'unuz yeni bir özelleştirilebilir kilit ekranı alır

iPhone'unuzda en çok baktığınız şeylerden biri, özellikle FaceID donanımlı bir iPhone'unuz varsa Kilit Ekranıdır. iOS 16, iPhone'un kilit ekranında yapılan en önemli güncellemedir . Kilit ekranınızı düzenlemek için basılı tutun. Bir düzenleyici, çok sayıda farklı stilleri denemek için kaydırmanıza izin verir. Her stil renk filtresini, arka planı ve yazı tipini birbirini tamamlayacak şekilde değiştirir.

Ayrıca yazı tiplerini saat ve tarih için beğeninize göre özelleştirebilirsiniz. Sıcaklık, aktivite halkaları ve bir takvim widget'ı gibi kilit ekranı widget'ları da ekleyebilirsiniz. Widget'lar, Apple Watch kilit ekranındaki komplikasyonlara benzer. 

iPhone'unuz iOS 16'da çok daha özelleştirilebilir hale gelecek. Kilit ekranınızın yazı tipine ve rengine göre nasıl görüneceğini seçebilirsiniz.


Farklı widget'larla birden fazla özelleştirilmiş kilit ekranı ayarlayabilir ve bunlar arasında geçiş yapmak için kolayca kaydırabilirsiniz. Kilit ekranınızdaki resimleri otomatik olarak değiştiren bir fotoğraf karıştırma seçeneği bile var.

Ne yazık ki Apple'ın eklediğini görmeyi umduğumuz bir özellik Her Zaman Açık Ekrandı. Neredeyse tüm Android telefonların ve hatta Apple Watch'ın sahip olduğu bir şey. Sanırım iPhone 14 ile çıkacağına dair bir umut var.

Bildirimler ve canlı etkinlikler

Bazen bildirimler fotoğrafınızın üzerini kapatabilir, böylece iOS 16, kilit ekranı bildirimlerini siz alırken ekranınızın altına taşır. Bu, iPhone'unuzu tek elle kullanmak için büyük bir yardım olacaktır.

iOS 16 ayrıca başka bir bildirim sorununu çözmeyi hedefliyor. Bazen bir uygulamadan bir basketbol maçının skoru gibi bir sürü bildirim alırsınız. Geliştiriciler için Canlı Etkinlikler adlı yeni bir araç, kilit ekranınızdan gerçek zamanlı olarak olup bitenlerden haberdar olmanızı kolaylaştırır.

Bir NBA oyunu için bir uygulamadan birden fazla bildirim almak yerine iOS 16, geliştiricilerin Canlı Aktiviteleri arayarak kullanabileceği bir özellik ekler. Bu aslında bir antrenmanın, spor etkinliğinin veya Uber yolculuğunun gerçek zamanlı ilerlemesini iPhone'unuzun kilit ekranından görmenin mini bir yoludur.

Canlı Aktiviteler, spor etkinlikleri ve hatta bir Uber yolculuğunun ilerlemesi gibi şeyleri takip etmeyi kolaylaştırmalıdır.

Cüzdan ve Apple Daha Sonra Öde

Kimlik kartları, daha fazla güvenlik ve gizlilik özelliğiyle daha fazla eyalette sunulacak. iOS 16'da kimliğinizi ve yaşınızı koruyabilirsiniz. Bu nedenle, tam doğum tarihinizi vermek yerine, sadece 21'in üzerinde olduğunuzu paylaşabilirsiniz.

iOS 16, Mail ve Mesajlar gibi uygulamalarla anahtar paylaşımını kolaylaştırır. Arkadaşınız anahtarı aldığında cüzdanına ekleyebilir. Apple, paylaşılan anahtarların bir endüstri standardı olduğundan ve diğerleri için ücretsiz olduğundan emin olmak için çalıştığını söyledi.

IOS 16'daki Cüzdan uygulaması, Apple Pay Later ödeme planı da dahil olmak üzere bir dizi küçük ama dikkate değer güncelleme alır.


Apple Pay, yeni ödeme türlerini destekleyecek ve Apple Pay satın alma maliyetini, sıfır faiz ve ücret olmaksızın altı haftaya yayılan dört eşit ödemeye bölmenize olanak tanıyan Apple Pay Later adlı yeni bir özellik ekleyecektir. Yaklaşan ödemeler, Cüzdan uygulaması aracılığıyla yönetilir, bu da tarihlerin ve ödemelerin takibini kolaylaştırır.

Ancak Apple Pay burada bitmiyor. Yeni bir özellik ayrıca Apple Pay siparişlerini izlemenize yardımcı olacak ve satıcıların ayrıntılı makbuzlar ve takip bilgileri sunmasına olanak tanıyacak. Bu, tüm siparişlerinizin durumu hakkında güncel kalmayı kolaylaştırmalıdır.

SharePlay Mesajlara Geliyor

Share Play, iOS 15'te piyasaya sürüldü ve FaceTime üzerinden biriyle bağlantı kurarken paylaşılan bir deneyim yaşamanıza olanak tanır. TV şovlarını izleyebilir, senkronize müzik dinleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. iOS 16, SharePlay uygulamalarını doğrudan FaceTime'dan keşfetme yeteneği ekler.

Ama belki de Apple'ın SharePlay için yaptığı en harika şeylerden biri, SharePlay'in Mesajlar uygulamasında çalışmasını sağlamaktı. Apple, bunun geliştiricilerden gelen en büyük taleplerden biri olduğunu söyledi. Artık Disney Plus'ta bir film paylaşmak istediğinizde, Mesajlar'da sohbet ederken SharePlay'i birlikte başlatabilirsiniz. 
To Top