Microsoft, Gelecek Yıl Windows 8.1 Versiyonu Desteğini Sona Erdirmeye Hazır: Tüm Ayrıntılar

Şirket, önümüzdeki aydan itibaren kullanıcıları bilgilendirecek ve kutudan Windows 11 ile birlikte gelen yeni bir PC'ye geçmelerini önerecek.

Windows 11'in piyasaya sürülmesi ve Windows 10'un varlığı ile Microsoft, bu sefer Windows 8.1 olan eski sürümlerinden bir başkasını kapatıyor.
Microsoft, Ocak 2023'ten itibaren Windows 8.1'in güncellemeler ve özellikler için desteğini kaybedeceğine karar verdi. Şirket, önümüzdeki aydan itibaren hala sürümü kullanan kullanıcılara uyarılar gönderecek. Şirket bir güncellemede “Windows 8 desteği 12 Ocak 2016'da sona erdi ve Windows 8.1 desteği 10 Ocak 2023'te sona erecek” dedi.

“Microsoft 365 Apps, destek bitiş tarihlerine ulaştıktan sonra artık Windows 8 veya Windows 8.1'de desteklenmiyor. Performans ve güvenilirlik sorunlarından kaçınmak için Windows'un daha yeni bir sürümüne geçmenizi öneririz" diye ekledi şirket.

Temel olarak Microsoft, Windows 8.1 için genişletilmiş güvenlik güncellemesi (ESU) programı sunmayacaktır. “Bu tarihten sonra, Microsoft 365 kullanıyorsanız, artık Office uygulamaları için güncelleme almayacaksınız; buna özellik, güvenlik ve diğer kalite güncellemeleri dahildir" dedi ve kullanıcılara desteklenen bir işletim sistemine geçmelerini tavsiye etti.

Çoğu Windows 8.1 veya Windows 8 cihazı, Windows 11'e yükseltme için donanım gereksinimlerini karşılamayacaktır. “Alternatif olarak, uyumlu Windows 8 ve 8.1 bilgisayarlar, yazılımın tam sürümünü satın alıp yükleyerek Windows 10'a yükseltilebilir” dedi. şirket.

Açıkçası, Microsoft şimdi Windows 8 veya 8.1 sürümündeki kişilerin Windows 11 sürümüyle birlikte gelen yeni sistemlere yükseltme yapmalarını önermektedir. Şirket ayrıca Windows 10'un 14 Ekim 2025'e kadar destekleneceğini doğruladı; bu, önümüzdeki üç yıl içinde başka bir bilgisayar satın alma konusunda rahat değilseniz, bir sonraki bilgisayar satın alımınızın ideal olarak Windows 11'e sahip olması gerektiği anlamına gelir.
Birkaç gün önce Microsoft, Internet Explorer web tarayıcısı desteğini sonlandırdı ve dünya genelinde çalışan Windows sistemlerinin çoğunda bunu Microsoft Edge tarayıcısıyla değiştirdi. Yeni Edge tarayıcı, Chromium motorunu temel alır ve en son ürün yazılımı ve eklentiler için destek sunar.
To Top