OPPO ColorOS 12, Android 12 Tabanlı: Yeni Özellikler, Çıkış Tarihi, Uygun Cihazlar Listesi ve Daha Fazlası

İşte Android 12 tabanlı Color OS 12'deki yenilikler...

Android 12'nin Ekim ayındaki resmi sürümünün ardından akıllı telefon üreticileri, özel Android görünümleri için Android 12 tabanlı güncellemeleri yayınlamak için çok çalışıyor. Örneğin Realme, Android 12 tabanlı Realme UI 3.0 ile karşımıza çıktı ve şu anda beta testleri yapıyor. Samsung, OnePlus ve Xiaomi gibi diğerleri de kendi Android 12 beta programlarına odaklanıyor.


OPPO nihayet dünya çapında Android 12 tabanlı ColorOS 12'yi tanıttı. Yeni güncelleme tonlarca görsel yükseltmeyle birlikte geliyor ve Android 12'nin gizlilik özelliklerini ele alıyor . Bu makalede, ColorOS 12'nin en iyi özelliklerinden bazılarına, çıkış tarihine ve desteklenen cihazların listesine bakacağız.

ColorOS 12 Çıkış Tarihi

OPPO, ColorOS 12'yi 11 Ekim Pazartesi günü saat 14:30'da (IST) küresel olarak tanıttı. Şirket, YouTube'da çevrimiçi olarak canlı yayınlanan sanal bir etkinlik düzenledi. Bu, Android 12 kaynak kodunun Android Açık Kaynak Projesi'ne (AOSP) eklenmesinden birkaç gün sonra ve ColorOS China lansmanından bir ay sonra geldi.

ColorOS En İyi Özellikler

OPPO'nun en yeni işletim sistemi, yeni kapsayıcı tasarım, Kenar Çubuğundaki yeni araçlar, daha iyi gizlilik kontrolleri ve daha fazlası gibi bir dizi ilginç özellikle yüklü olarak gelir. Bu özelliklere daha yakından bakalım:

Yenilenmiş Kullanıcı Arayüzü

Kullanıcı arabiriminden başlayarak, son nesil ColorOS 11'den pek çok fark göreceksiniz. En son yükseltme, içerik arasında daha fazla boşluk bulunan temiz ve düzenli bir kullanıcı arabirimi ile geliyor. OPPO, doğru kullanıcı arayüzü metni sağlamak için dil uzmanlarıyla da çalıştığını söylüyor. ColorOS 12, 13'ten fazla Hint dilini destekler. OPPO ayrıca animasyonlara da çok emek vermiş. Animation Engine 3.0 sayesinde, güncellemedeki animasyonlar gerçeğe uygun. Geçişlerde de iyileştirmeler var.

OPPO, ColorOS 12'de simgelerin görünümünü iyileştirdi. Daha gerçekçi görünmelerini sağlamak için eklenen ışık ve gölgelerle daha fazla ayrıntıya sahipler. ColorOS ve OxygenOS birleşmesi nedeniyle ColorOS 12'de birçok OxygenOS öğesi de göreceksiniz.

Akıllı Kenar Çubuğunda Ekran Çevirme

Color OS'deki akıllı kenar çubuğu da yenileniyor. Artık üç parmakla ekran görüntüsü seçeneği, Ekran Çevirisi ve Arka Plan Akışı gibi yeni araçlar içeriyor.   Yeni Ekran Çevirme özelliği, kenar çubuğundan kullandığınızda ekrandaki tüm metni çevirmenize olanak tanır. Kenar Çubuğundaki yeni Arka Plan Akışı aracı, ekran kilitliyken bile arka planda bir video çalıştırmanıza olanak tanır.

Çapraz ekran bağlantısı muhtemelen ColorOS 12'nin en büyük özelliğidir. Telefonunuzu bilgisayarınızdan kullanmanızı ve inanılmaz hızlarda dosya paylaşmanızı sağlar. Bu özellik, OPPO telefonunuzda depolanan PC'lerdeki belgeleri düzenlemek için de kullanılabilir. OPPO, özelliğin çoğu Windows 10 cihazıyla çalışacağını söylüyor. 

ColorOS 12 Gizlilik özellikleri

Yeni Color OS yükseltmesi, doğal olarak Android 12 gizlilik özelliklerine sahip olacak. Örneğin, bir uygulama kamera, mikrofon ve konum dahil olmak üzere hassas izinler kullanıyorsa durum çubuğunda gizlilik göstergeleri göreceksiniz. 

Kesin konumunuzu göndermek yerine uygulamaya yaklaşık bir konum da gönderebilirsiniz. Bunun dışında, uygulamalar tarafından kullanılan izinlerin kaydını tutan bir gizlilik panosu var. Fotoğraf veya video paylaşırken, artık veri, konum vb. gibi özel bilgileri kaldırma olanağına sahip olacaksınız. Gözetleme önleme bildirim sistemi de ColorOS 12'de geliştirildi. Bunda, telefon sahibinin fotoğrafı görüntüleyip görüntülemediğini otomatik olarak algılar. bildirim içeriği. Değilse, içerik görünmez.

Duvar Kağıdı Tabanlı Tema Sistemi

Duvar kağıdı tabanlı tema, Android 12'nin en büyük özelliklerinden biri ve ColorOS 12'de geliyor. Bu özellik ile duvar kağıdının rengine göre ayarların ve diğer menülerin rengi değişiyor. Yeni güncellemede OPPO, algoritmayı kullanarak duvar kağıdı rengini otomatik olarak seçecek.

İyileştirilmiş Pil Optimizasyonu

Pil gösterge paneli yenilendi ve ne kadar güç tüketildiğinin ayrıntılı bir görünümünü sunuyor. Üstelik kenar aydınlatmasını kapatma, arka plan etkinliğini kapatma, bildirimlerin uyanmasını önleme gibi daha fazla güç tasarrufu seçeneği var.

ColorOS 12 Desteklenen Cihazlar

OPPO, 11 Ekim'den itibaren Android 12 tabanlı ColorOS 12'nin beta sürümüne başladı. Şu an itibariyle, bir dizi OPPO cihazı kararlı güncellemeyi aldı. ColorOS 12 güncellemesini alan OPPO cihazlarının listesi aşağıdadır...

OPPO Find X3 Pro

OPPO Bul X3

OPPO Find X2 Pro

OPPO Bul X2

OPPO Find X2 Otomobil Lamborgini Sürümü

OPPO Reno 6 Pro 5G

OPPO Reno 6 Pro 5G Diwali Sürümü

OPPO Reno 6 5G

OPPO Reno 5 5G

OPPO Reno 5 Pro 5G

En son duyuruya göre, önümüzdeki aylarda Android-12 tabanlı ColorOS 12 güncellemesini alacak OPPO cihazlarının listesi burada.

Ocak
17 Ocak'tan itibaren

OPPO Find X3 Neo 5G (Fransa)

OPPO Reno5 5G (Hong Kong ÖİB, Çin)

18 Ocak'tan itibaren

OPPO Reno6 Z 5G (Kamboçya, Tayland, Vietnam, BAE)

OPPO Reno5 Pro 5G (Hindistan, Tayland)

OPPO Reno5 Pro (Pakistan)

OPPO Reno5 Z 5G (BAE, Suudi Arabistan)

OPPO F19 Pro+ 5G (Hindistan)

20 Ocak'tan itibaren

OPPO A73 5G (İtalya, İspanya, BAE, Suudi Arabistan)

2022 İlk Yarı

OPPO F19 Pro+

OPPO A74 5G

OPPO A73 5G

OPPO Find X3 Lite 5G

OPPO Find X3 Neo 5G

OPPO Find X2 Neo

OPPO Find X2 Lite

OPPO Reno 10X Yakınlaştırma

OPPO Reno 5 F

OPPO Reno 5 Lite

OPPO Reno 5 Z 5G

OPPO Reno 4 Pro 5G

OPPO Reno 4F

OPPO Reno 4 Lite

OPPO Reno 4 Z 5G

OPPO Reno 4 Pro

OPPO Reno 4

OPPO Reno 4 Mo Salah Sürümü

OPPO Reno 3 Pro 5G

OPPO Reno 3 Pro

OPPO Reno 3

OPPO Reno 5A

OPPO F19 Pro

OPPO F17 Pro

OPPO A94 5G

OPPO A94

OPPO A93

OPPO A54 5G

OPPO A53s 5G

2022 İkinci Yarı

OPPO F17

OPPO F19'lar

OPPO F19

OPPO A74

OPPO A53

OPPO A53'ler

OPPO A16'lar

To Top