WhatsApp Sohbet Yedekleme: Android Mobil ve iPhone'da WhatsApp Mesajları Nasıl Yedeklenir

Bu adımları izleyerek WhatsApp'taki tüm sohbetlerinizi nasıl kolayca yedekleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır!

WhatsApp, arkadaşlar, aile, iş arkadaşları ve daha fazlasıyla iletişim kurmak söz konusu olduğunda en çok kullanılan uygulamalardan biridir. Mesajlaşma uygulaması ayrıca müşterilerinize, patronunuza ve daha fazlasına resmi mesajları iletmek için yaygın olarak kullanılır. Bu nedenle, acil bir durumda tüm sohbetleri, fotoğrafları, videoları ve daha fazlasını yedeklemeniz son derece önemlidir. Neyse ki WhatsApp, tüm mesajlarınızı, fotoğraflarınızı, belgelerinizi ve daha fazlasını bulut depolama alanında kolayca yedeklemenizi sağlar. WhatsApp sohbetlerini Google Drive ve iCloud deposunda kolayca yedekleyebilirsiniz. Bu yazıda, bazı basit adımları izleyerek WhatsApp sohbetinizi Android ve iPhone'da nasıl yedekleyeceğinizi anlatacağız. O halde vakit kaybetmeden başlayalım.

Android'de WhatsApp Sohbetleri Nasıl Yedeklenir?

WhatsApp, tüm sohbetlerinizi, mesajlarınızı, videolarınızı, belgelerinizi ve daha fazlasını Android cihazlarda yedeklemenize olanak tanır. Tek yapmanız gereken Google Drive'ınızda bir miktar ücretsiz depolama alanına sahip olmak ve geri kalanı uygulamanın kendisi tarafından halledilecektir. Android akıllı telefonunuzda WhatsApp sohbetlerini yedeklemek için yapmanız gerekenler:

Android akıllı telefonunuzda WhatsApp uygulamasını açın.

Ayarlar simgesine tıklayın ve Sohbetler bölümüne gidin.

Orada, Sohbet Yedeğine tıklamanız ve ardından Google Drive'a Yedekle'ye tıklamanız gerekir.

Ardından, yedekleme sıklığını seçmeniz gerekir. Günlük, Haftalık, Aylık ve Manuel olarak farklı seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, Google Hesabına tıklayın ve sohbet geçmişinizi yedeklemek istediğiniz hesabı seçin. Verileri yeni bir Google Hesabına yedeklemek için bir hesap da eklenebilir.

Ardından, mesajlarınızı bir ağ veya WiFi üzerinden yedeklemek isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir. WiFi kullanarak sohbetlerinizi yedeklemek her zaman daha iyidir.

Bununla, Android akıllı telefonunuzdaki verilerinizi kolaylıkla yedekleyebileceksiniz.

İPhone'da WhatsApp sohbetleri nasıl yedeklenir?

WhatsApp ayrıca WhatsApp mesajlarınızı bulut depolama alanına yedeklemenizi sağlar. Ancak bu durumda, Google Drive'da değil iCloud'da saklanacaktır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

iPhone'unuzda WhatsApp uygulamasını açın ve Ayarlar simgesine gidin.

Sohbetler seçeneğine tıklayın ve ardından Sohbet Yedeğine gidin.

Tüm Sohbetlerinizi, fotoğraflarınızı ve daha fazlasını iCloud saklama alanına yüklemek için Şimdi Yedekle'ye tıklamanız yeterlidir.

Ayrıca, Otomatik Yedekleme'ye tıklayarak ve ardından iCloud hesabınıza giriş yaparak otomatik güncellemeleri de etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca bu menüden video yükleyip yüklememe seçeneğiniz de vardır.

Android'de WhatsApp Sohbeti Nasıl Dışa Aktarılır?

Tüm sohbetlerinizi veya mesajlarınızı Google Drive'da yedeklemek istemiyorsanız, WhatsApp size uygulamadan belirli sohbetleri dışa aktarma seçeneği sunar. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Android cihazınızda WhatsApp uygulamasını açın ve Dışa Aktarmak istediğiniz sohbete gidin.

Ekranın sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayın.

Oradan Daha Fazla'ya ve ardından Sohbeti Dışa Aktar'a tıklamanız gerekir. Sohbeti medya ile veya medya olmadan dışa aktarmanızı isteyen bir açılır mesaj olacaktır. Arzu seçeneğini seçin.

Tamamlandığında, Sohbeti Dışa Aktar'ı E-posta ve diğer yöntemlerle paylaşabilirsiniz.

Sohbet geçmişinizin .txt belgesi olarak eklendiği bir e-posta gönderebilirsiniz.

İPhone'da WhatsApp Sohbeti Nasıl Dışa Aktarılır?

WhatsApp sohbetini iPhone'unuzdan da dışa aktarabilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

iPhone'unuzda WhatsApp uygulamasını açın ve Expo0rt yapmak istediğiniz sohbete dokunun.

Profile dokunun ve sonuncuya doğru aşağı kaydırın. Orada Sohbeti Dışa Aktarma seçeneği görüyorsunuz. üzerine dokunun.

Sohbeti Medya ile veya medya olmadan dışa aktarmanız istenecektir. İstediğiniz seçeneği seçin.

Daha sonra dışa aktarılan sohbeti paylaşma seçeneğini göreceksiniz veya daha sonra paylaşmak için dosyayı kaydedebilirsiniz.

WhatsApp Google Drive'da ne kadar yer kaplıyor?

WhatsApp yedeklemesinin Google Drive bulut depolama alanınızı tüketeceğini düşünüyorsanız endişelenmenize gerek yok. Bunun nedeni, WhatsApp'ın WhatsApp sohbet yedeklemesinin Google Drive'da hiç yer kaplamadığını açıkça belirtmesidir. Ancak, Google Drive'da yedeklediğiniz medya ve mesajların WhatsApp'ın uçtan uca şifrelemesiyle korunmadığını unutmamak önemlidir.

Google Drive'da WhatsApp Deposunu nasıl görebilirim?

WhatsApp'tan Google Drive'da yedeklenen tüm verileri görmenin doğrudan bir yolu yok. Bunun temel nedeni, verilerin uçtan uca şifrelenmiş olmasıdır, yani bu verileri PC'nizde veya başka herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını kullanarak okuyamayacaksınız. WhatsApp yedeklemesine erişmenin tek yolu, aynısını WhatsApp hesabınızda geri yüklemektir. Bununla birlikte, Google Drive'ınızda WhatsApp yedeklemesinin ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. İşte nasıl:

Dizüstü bilgisayarınızda drive.google.com adresine gidin ve Google hesabınızı kullanarak oturum açın.

Giriş yaptıktan sonra, üst köşede bir Dişli simgesi göreceksiniz. Üzerine dokunun ve ardından Ayarlar'a tıklayın.

Burada, yan panelden Uygulamaları yönetme seçeneğine tıklamanız ve WhatsApp klasörünü bulana kadar aşağı kaydırmanız gerekir.

Bununla, WhatsApp'ın Google Drive'da aldığı tüm depolama alanını görebileceksiniz.

To Top