Apple'ın iPhone 14 Max için iPhone 14 mini'den vazgeçtiği bildirildi

Küçük telefonlar yakında geçmişte kalabilir


Mart ayında iPhone 14 mini'nin iptal edildiğine dair söylentiler çıkmıştı . Daha sonra Haziran ayında, iPhone 14 Max'in mini'nin yerini alacağı ve kendisini iPhone 14 Pro ve Pro Max'ten daha ucuz bir geniş ekran seçeneği olarak farklılaştırmak için potansiyel olarak iPhone 14 Plus olarak adlandırılacağı sızdırıldı. Max adı ile Plus hakkında bazı tartışmalara rağmen, mini sonsuza dek bir kenara atılmış gibi görünüyordu.

Apple, Eylül ayındaki Apple etkinliğine kadar iPhone 14 ve iPhone 14 Pro serisini piyasaya sürmeyecek , bu nedenle teknik olarak iPhone 14 mini'nin sonsuza kadar gittiğini bilmiyoruz. Ancak, tüm göstergeler Apple'ın Max (veya Plus) için mini takas göreceğimiz yönünde. Asıl soru şu: neden? 

Apple neden iPhone 14 mini'yi öldürsün? 

İlk bakışta, Apple'ın daha küçük iPhone teklifini ortadan kaldırmak garip geliyor. Sonuçta, zaten büyük ekranlı üç telefonu var. Neden dördüncü yapmak? Bu, Apple'ın ürün yelpazesinde bir boşluk yaratmaz mı?

Kısa cevap, müşterilerin daha küçük bir akıllı telefon istememeleridir. Bir Google araması ve anekdot niteliğindeki kanıtlar bunun doğru olmadığını gösterse de, en yüksek sesle para konuşuyor ve müşterilerin küçük ekranları sevmediğini söylüyor.

Google Pixel 6a ile ilgili yakın tarihli bir makalede, Counterpoint'ten 2021 akıllı telefon satış verilerini alıntıladık(yeni sekmede açılır)Bu, iPhone'un hâlâ baskın akıllı telefon olduğunu gösteriyordu. Ancak aynı verilere daha ayrıntılı bir bakış, büyük iPhone'ların baskın akıllı telefon olduğunu gösteriyor. Aslında iPhone ya da değil, 2021'de ilk 10'da 6 inçten küçük ekran boyutuna sahip tek akıllı telefon iPhone SE 2020 oldu .

Apple'ın aynı verilere ve muhtemelen çok daha fazlasına erişimi var ve mini'nin sonuyla ilgili söylentiler doğruysa, bunu açıkça izliyorlar. Ayrıca muhtemelen Counterpoint gibi daha yeni verilere bakıyorlar.(yeni sekmede açılır)'in Nisan 2022 tarihli raporu. Yine ilk 10'da 6 inçten küçük ekrana sahip tek akıllı telefon 4.7 inç iPhone SE 2020. 

Dikkat çekici bir şekilde yok mu? iPhone 13mini . İlk üç sırayı işgal eden iPhone 13'ten gelen diğer tüm tekliflere rağmen, iPhone mini hiçbir yerde bulunamadı. 

Bu bilgilerle Apple'ın mini'ye öncelik vermesi için bir dava açmak zor. Bazı kullanıcılar daha küçük telefon günlerini tercih edebilirken, piyasa açıkça daha küçük ekranların geçmişte kaldığını düşünüyor.

Apple neden konsolide etmek yerine yeni bir iPhone 14 Max piyasaya sürsün? 

İyi soru. Zaten pazarda ilk üç sırada yer alıyorsanız, neden sadece düşük performans gösteren çizgiyi öldürüp neyin işe yaradığına bağlı kalmıyorsunuz?

En iyi tahmin, Apple'ın daha büyük telefonlara talep gördüğü yönünde. Samsung, Counterpoint'in Nisan 2022 ilk 10 listesinde en alttaki beş noktadan üçünü alan bir dizi daha büyük, daha ucuz akıllı telefona sahip. Apple kesinlikle Samsung'u bu noktalardan çıkarmak istiyor ve belki de iPhone Pro serisinin tüm üstün özelliklerine sahip olmayan daha büyük bir telefonun müşterilerin bu ihtiyacını karşılayacağını düşünüyorlar.

Buradaki tek sorun fiyattır. iPhone 14 Max, muhtemelen iPhone 14 Pro veya Pro Max'ten daha ucuz olacak olsa da, iPhone 14 Max'in söylenti fiyatının 899 dolar olduğu söyleniyor . Samsung telefonları 350 doları bile kırmıyor ve Google Pixel 6a gibi daha ucuz diğer telefonlar hala iPhone Max/Plus söylentili fiyatından daha ucuz.


iPhone 14 Max'in yenilecek yeni iPhone olmasının nedeni, büyük ekran deneyimi sunarken iPhone 14 Pro Max'ten çok daha ucuza mal olması. 899$'lık bir fiyat yüksek görünebilir, ancak 100$'lık bir zam alacağı söylenen iPhone 14 Pro Max ile karşılaştırıldığında değil ; bu, onu normal iPhone 14 Max'ten 1.199 $ veya 300 $ daha fazla yapar. 


To Top