Beş Apple Ürünü USB-C'ye Geçeceği Söylentileri

iPhone şimdilik Lightning konektörünü kullanıyor olsa da, Apple son yıllarda birçok cihazını USB-C'ye geçiriyor.


Apple artık MacBook Air'den Mac Pro'ya kadar şu anda sattığı her Mac'te USB-C bağlantı noktaları sunuyor. USB-C bağlantı noktasına sahip diğer cihazlar arasında 2018 ve daha yeni iPad Pro, 2020 ve daha yeni iPad Air, altıncı nesil iPad mini, Studio Display ve Pro Display XDR bulunur. Apple ayrıca iPad için Magic Keyboard'da, Beats Flex'te ve Beats Studio Buds ve Beats Fit Pro için şarj kutularında bir USB-C bağlantı noktası içerir.

Söylentiler, aşağıda belirtildiği gibi gelecekte en az beş diğer Apple ürünü ve aksesuarının da USB-C'ye geçeceğini gösteriyor.

iPhone 15

Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre iPhone 14'ün Lightning konektörüne bağlı kalması beklenirken, en az bir yeni iPhone 15 modelinde USB-C bağlantı noktası bulunacak . Kuo bu bilgiyi paylaştıktan kısa bir süre sonra, Bloomberg'den Mark Gurman, Apple'ın gerçekten de USB-C bağlantı noktalarına sahip prototip iPhone modellerini test ettiğini bildirdi .

Geçen ay Avrupa Birliği, USB-C'yi 2024 sonbaharına kadar tüm yeni akıllı telefonlar, tabletler, kulaklıklar ve diğer birçok elektronik cihazda ortak şarj bağlantı noktası yapacak yeni bir yasayı yürürlüğe koymak için bir anlaşmaya vardığını duyurdu . Avrupa Birliği'nin son teslim tarihinden önce, Eylül 2023 civarında piyasaya sürülecek.

Giriş Seviyesi iPad

Apple, hem 9to5Mac'in Filipe Espósito hem de Gurman'a göre giriş seviyesi/düşük maliyetli iPad'ini bir USB-C bağlantı noktasıyla güncellemeyi planlıyor . Apple, cihazın son üç neslinde olduğu gibi Eylül ayında 10. nesil iPad'i piyasaya sürebilir.

10. nesil iPad'in piyasaya sürülmesi, Apple'ın dört yıl sonra tüm iPad serisinde USB-C'ye geçişini tamamlayacak.

AirPods Şarj Kutuları

Kuo, iPhone USB-C'ye geçtiğinde, yakın gelecekte AirPods şarj kılıfları da dahil olmak üzere diğer Apple aksesuarlarının USB-C'yi benimsemesini beklediğini söyledi .

Apple'ın bu yılın sonlarında ikinci nesil AirPods Pro'yu duyurması bekleniyor, ancak yeni şarj kutusunun Lightning konektörünü kullanmaya devam edip etmeyeceği veya bir USB-C bağlantı noktasına geçip geçmeyeceği konusunda çelişkiler var .

MagSafe Pil Paketi

Kuo'nun gelecekte Lightning'den USB-C'ye geçmesini beklediği bir diğer aksesuar ise iPhone 12 ve daha yenisi için MagSafe Pil Paketi.

Magic Mouse/Trackpad/Klavye Üçlüsü

Son olarak Kuo, Apple'ın Mac için Magic Keyboard, Magic Trackpad ve Magic Mouse aksesuarları üçlüsünün gelecekte USB-C bağlantı noktalarını benimsemesini bekliyor. Her üç aksesuar da şu anda şarj için bir Lightning konektörü ile donatılmıştır.

2023'ün ikinci yarısında piyasaya sürülen iPhone 15'in ötesinde, diğer Apple ürünlerinin USB-C'ye geçişi için net bir zaman çerçevesi yok.

To Top