Elden Ring için en iyi ayarlar: PC performans kılavuzu

Elden Ring , en azından konsollarda 2022 için erken bir hit. Oyun, düşük performans nedeniyle piyasaya sürüldüğü gün gözden geçirildikten sonra Steam'de Mostly Positive işaretini geçti. PC bağlantı noktasında, Yazılımdan tipik olduğu gibi bazı sorunlar vardır. Bundan en iyi şekilde yararlanmak için en iyi ayarları bulmak içinbir dizi  Elden Ring  karşılaştırması yaptık.
Oyunda hala bazı performans sorunları var ve yeni bir PC istiyor. Birkaç ayar optimizasyonu ile,  yine de kare hızı sınırına ulaşırken Elden Ring'in  istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Elden Ring için en iyi ayarlar

Tüm ayarları tek tek test ettikten sonra, Elden Ring için en iyi ayarlar şunlardır:

• Doku kalitesi: Orta

• Kenar yumuşatma kalitesi: Düşük

• SSAO: Orta

• Alan derinliği: Kapalı

• Hareket bulanıklığı: Kapalı

• Gölge kalitesi: Yüksek

• Aydınlatma kalitesi: Orta

• Efekt kalitesi: Orta

• Hacimsel kalite: Yüksek

• Yansıma kalitesi: Yüksek

• Su yüzeyi kalitesi: Düşük

• Gölge kalitesi: Orta

• Küresel aydınlatma kalitesi: Yüksek

• Çim kalitesi: Yüksek

Elden Ring'i  , performans kılavuzları yazdığımız diğer birçok oyundan farklı şekilde ele  alıyoruz. PC'deki önceki her From Software sürümünde olduğu gibi,  Elden Ring  saniyede 60 kare (fps) ile sınırlandırılmıştır. Bu, birçok modern teçhizatın kolayca sınıra çarpabileceğinden, farklı kartlarla test yapmayı zorlaştırır.

Sonunda, Sekiro: Shadows Die Twice  ve  Dark Souls 3'te  olduğu gibi, kapağı devre dışı bırakan bir mod olmalı  . Yazılım oyunlarından genellikle kare hızına bağlı fizik ve diğer şeyler vardır, bu nedenle kapağın açılması muhtemelen oyunu bozacaktır.

Platonik performans yerine, birkaç yıl önceki orta seviye parçaları kullanan bir bilgisayarı bir araya getirdik - Ryzen 7 1700X, 8GB RX 580 ve 16GB RAM. Bu aslında From Software'in önerilen spesifikasyonunun altındadır, ancak ayar tweaks ile 1440p'de oynanabilir bir kare hızını ve Orta ön ayar ile 1080p'de tam 60 fps'yi yönetebildik.

En büyük iki kazanç, alan derinliği ve hareket bulanıklığıdır. İkisini de kapatmalısın. Harika görünmüyorlar ve ikisinin de performans etkisi var. Oyunda da kekemeliğe neden olmaları mümkün, bu yüzden onları bırakın.

Aksi takdirde, temelde her seçenek performansınızı artıracaktır. Çok fazla ücretsiz ayar yok. Gölge, yansıma, global aydınlatma ve hacimsel kaliteden taviz verdik ve sadece görsel amaçlı olarak yüksekte bıraktık. Ekstra performans arıyorsanız, gölgeden yansıma kalitesine kadar birçok ayara dikkat edin. Bunlar en önemlileri.

1440p'de, optimize edilmiş ayarlarla Maksimum ön ayarda ortalama 29 fps'den 37 fps'ye gittik. Fena değil. Açık olmak gerekirse,  Elden Ring'i  bizim kullandığımız gibi bir teçhizatla 1440p'de oynamamalısınız. 60 fps sınırını aşmak için test için 1440p kullandık.
Elden Ring sistem gereksinimleri

Elden Ring  , görsel kalitesinin önerdiğinden çok daha yüksek bazı zorlu sistem gereksinimlerine sahiptir. Alt uçtan eski bir GPU ile kurtulabilseniz de, CPU ve RAM gereksinimleri yüksektir . 8GB RAM ile idare edebilirsiniz, ancak oyunun kekemelik sorunlarını göz önünde bulundurarak 16GB'a bağlı kalmanızı öneririz.

AsgariÖnerilenİşlemciAMD Ryzen 3 3300X
Intel Core i5-8400AMD Ryzen 5 3600X
Intel Core i7-8700KGPUAMD Radeon RX 580 4GB
Nvidia GeForce GTX 1060 3GBAMD Radeon RX Vega 56 8GB
Nvidia GeForce GTX 1070 8GBVeri deposu12 GB16 GBDepolamak60 GB60 GBişletim sistemiWindows 10 veya 11Windows 10 veya 11

CPU gereksinimleri çok ilginç. Genellikle oyunların bu tür yeni işlemcileri çağırdığını görmüyoruz. God of War'ın PC bağlantı noktası  bile  yalnızca Core i5-8400'ün  altı nesil  gerisinde olan Intel Core i5-2500K'yı gerektirir. Sorun, eski nesil Intel işlemcilerin kaç tane iş parçacığına sahip olduğu gibi görünüyor.

Daha eski Intel i5 işlemcilerde hiper iş parçacığı yoktur ve Core i5-8400, altı çekirdekli ilk Intel i5 modelidir. Ryzen 3 3300X yalnızca dört çekirdeğe sahiptir, ancak hiper iş parçacığına sahiptir ve toplam sekiz iş parçacığı sunar. Bütün bunlar şunu söylemek içindir: Sistem gereksinimlerine inanmayın. Testlerimize göre, son birkaç nesilden bir işlemciye sahip olmaktansa en az altı iş parçacığına sahip olmanız daha önemli.

CPU gereksinimleri çok yüksek ve GPU gereksinimleri çok düşük . 8GB RX 580 ile bile 1080p'de 60 fps'ye ulaşmakta zorlanıyorduk. 4GB modeli daha fazla sorunla karşılaşacaktır. Elden Ring  , 8GB video belleği ile en iyi durumda, ancak 6GB GTX 1060 gibi bir şey de işe yarayabilir.

Elden Ring PC testleri, test edildi

Elden Ring  kıyaslamaları için  sonuçlarımızı yukarıda 1440p'de görebilirsiniz. 8GB RX 580, Ryzen 7 1700X ve 16GB RAM'i test ettik ve bu yapılandırmayı 1440p için önermeyiz. Bu 1080p için daha iyi bir donanım, ancak kare hızı sınırını aşmak için daha yüksek çözünürlükte test ettik.

Ön ayarlar iyi ölçeklenir ve kolay bir kazanç istiyorsanız, Orta ön ayara geçmek %40 performans artışı sağlar. Optimize edilmiş ayarlarımız daha az iyileştirmedir - Maksimum ön ayarın yaklaşık %31'i üzerinde - ancak Yüksek'te birkaç ayar daha içerir.

RX 580'e ek olarak,  Elden Ring'i  RTX 3090, 32GB RAM ve Core i9-10900K ile kişisel bir donanım üzerinde test ettik. Rapor edilecek bir şey olmadığı için bu teçhizat için bir grafik oluşturma zahmetine girmedik. 4K'da ön ayardan bağımsız olarak 60 fps sınırına ulaştım. Elden Ring'in  dar bir performans penceresi var; ya 60 fps'ye ulaşırsın ya da vurmazsın.

Sonuçlardan gelen iyi haber şu ki 60 fps'ye ulaşmak için bol miktarda bant genişliğiniz var. Görüntü kalitesini bozan bazı ayarlar vardır - özellikle gölge kalitesi ve SSAO. Yine de başka alanlarda keserseniz, grafik kartınız için gereken çözünürlükte sınıra vurabilirsiniz.

Ortalama kare hızının dışında, referans olması için %1'lik düşükleri de dahil ettik. Bu, karelerin en düşük %1'inin ortalamasıdır ve performans tutarlılığının iyi bir göstergesidir. Elden Ring  ile sürpriz olmayan bazı büyük boşluklar var  . Oyunda takılma sorunu var. İlginç olan, %1'lik düşüşlerin, bu sorunu düşünmeleri gerekenden çok daha yüksek olmasıdır.

Benchmarklardaki %0,1'lik en düşük seviyeyi (ortalama daha da küçük bir çerçeve kümesi) kaydettik ve sonuçların neredeyse tamamı tek haneli rakamlardaydı. Elden Ring'in  kekemelik sorunları var ama çok uzun süre ortalıkta kalmıyorlar. Belki bir veya iki saniyelik kısa bir duvara çarpacaksınız ve sonra oyun düzelecek.

PC performansı hakkında bir not

Yayınlandığı sırada  Elden Ring'in  PC'de bazı ciddi performans sorunları var . Hangi donanıma sahip olursanız olun, hangi ayarlarda çalıştırdığınız önemli değil, şu anda oyunda takılmalar ile karşılaşacaksınız. From Software, yakında bir yama sözü verdi, ancak henüz mevcut değil.

Sorun, gölgelendirici derleme ve yükleme bölgelerine iniyor. Temel olarak, oyun bazılarının tam zamanında (JIT) işleme sistemi dediği şeye sahiptir. Şu anda sorun şu ki, tam zamanında değil, motor yeni bir bölge yükledikçe veya yeni varlıklarda akış yaparken kekemelere neden oluyor. Şu anda bu sorunu aşmanın bir yolu yok, bu yüzden düzeltmek için performans optimizasyonlarına bakmayın.

Ayrıca oyunda, belirli iş yükleri için grafik kartınızı atlayarak daha düşük performansa neden olacak bir sorun var. Yazılımdan bu sorun için zaten bir düzeltme eki yayınlandı, bu nedenle hala sorun yaşıyorsanız oyununuzu güncellediğinizden emin olun.
To Top