F1 22 İncelemesi: İşte F1'in EA-kurgusunun Resmi Olarak Başladığı Yer

Electronic Arts'ın geçen yılın başlarında Codemasters'ı satın almasının ardından, Formula 1 oyun serisinin geleceği hararetle tartışıldı. 'EA, FIFA gibi oyun içi satın alımlarla dolu başka bir slot makinesi benzeri oyuna mı dönüştürecek?' taraftarların en çok sorduğu soruydu. Şaşırtıcı bir şekilde, F1 21, bir EA oyunu için çok yumuşak bir deneyimdi. Elbette, aşırı dramatik 'Fren Noktası' modu vardı, ama o zaman, bu bir para kazanma planı değildi. Bir bakıma yeni doğmuş bir EA bebeğiydi.


Şimdi, F1 22 burada ve ergen bir EA çocuğu - mobilya (cidden), süper arabalar, Puma ve AntiSocialSocialClub'dan yapışkan ürünler şeklinde oyun içi satın alımları var. Oh, ayrıca en yeni Formula 1 arabalarına da sahip.


Ama mantıklı. Formula 1, pazarlamada büyük ilerliyor ve Netflix'in Drive to Survive serisinin başarısı, ölmekte olan spora çok sayıda Gen-Z hayranını getirdiği için bunun kanıtı. Erişilebilirlik ve eğlence mantrasını pasif olarak tüketilebilir bir tarzda izledi. F1 22, aynı şeyin aktif olarak tüketilebilir versiyonudur. Oyunun safları ve uzun vadeli hayranları için süper arabalar ve gösterişli 'F1 Life' çok az şey ifade ediyor, ancak ilk kez gelenler için bu, simcade yarış dünyasına sağlam bir basamak olabilir. Bu incelemede nasıl olduğunu öğrenelim.


F1 22 İnceleme: Yenilikler

Mobilya, süper araba ve yapışkan giysi seçenekleri

F1 22'nin en çok konuşulan konusu 'F1 Life'ın tanıtılması oldu. Esasen, pist dışı görünümünüzü (yüksek cadde markalarıyla), evinizi (satın alınabilir mobilyalarla) ve hatta bir garajı kişiselleştirmenize izin veren bir yaşam tarzı simülatörüdür. Garajınızda, tıpkı F1 sürücülerinin yaptığı gibi havalı roadcar'larınızı tutabilirsiniz. Ya da en azından niyet buydu. Gerçekte, bu modun çocuksu, marka takıntılı doğası birçok insanı hayal kırıklığına uğrattı. Mobilya seçimi yersiz ve tatsız görünüyor ve kıyafet seçimi son derece yapışkan.

Süper arabalar aslında inanılmaz. Aslında oyun, ilk açtığınızda bir süper araba seçmenizi ve yarışmanızı sağlıyor ve o kadar da kötü değil. Aston Martin, Ferrari, Mercedes AMG ve Mclaren'den 10'a kadar süper otomobille üç şekilde yarışabilirsiniz - kariyer etkinliklerinde, solo menüde Pirelli Hot Laps ve zaman denemelerinde.

Pirelli Hot Laps modu gerçek hayattaki karşılığından alınmıştır, burada üç tür yarış elde edersiniz – otokros, drift ve düellolar. Bu moddaki yarışlar çok kısa ve heyecandan yoksun ve onlarla çok kısa sürede işimiz bitti.


Yine de zaman denemeleriyle çok eğlendik. Süper arabalardan gerçekten zevk almaya başladığımız yer burası. Tam teşekküllü pistlerde süper arabalarla zamanımızı mükemmelleştirmek için F1 arabalarıyla yarışmaktan daha fazla zaman harcadık. Alışveriş arabaları gibi yönlendirilirler, ancak el frenini kullanmak onları bir sürüklenme halinde serbest bırakır. Tüm süper arabaların farklı direksiyon ve motor özellikleri vardır.

Bunu düşünürseniz, bu, EA'nın Need For Speed ​​ve yarışın teknik olduğu Formula 1 gibi hızlı tempolu arcade yarışçıları dünyası arasındaki boşluğu doldurma yolu gibi görünüyor.

yeni formül

2022 Formula 1 sezonu, düzenlemelerde bir değişiklik görüyor - otomobiller basitleştirilmiş ön ve arka kanatlara ve otomobilin arkasındaki türbülanslı hava akışını azaltmak için daha yuvarlak bir tasarıma sahip. Ayrıca 1978 ve 1982 yılları arasında çeşitli Formula 1 takımları tarafından kullanılan 'zemin etkisini' geri getiriyorlar. Esasen bu, virajlarda daha iyi kavrama elde etmek için otomobilin zemini ile yol arasında emme yaratmanın bir yoludur. Bütün bunlar daha yakın yarış yapmak için yapılır.


F1 22, yeni arabaların tüm aerodinamik, ışın izlemeli görkemine sahip olmasına rağmen, oyunda yer etkisi ne yazık ki deneyimlenemiyor. Birkaç sürücünün yukarıda bahsedilen yer etkisinin neden olduğu 'porpoising' adı verilen bir sorunla mücadele ettiğini gördük. Düz bir yolda giderken arabaların bir aşağı bir yukarı zıplayarak yol tutuşunu kaybetmesine neden olur. Taşıma modeli önemli ölçüde değiştirilmiş olsa da, yunuslama burada değil.


Yol tutuştan bahsetmişken, pist yüzeyleri F1 21'den bu yana önemli ölçüde iyileştirildi ve oyun, Monza'daki 4. ve 5. virajlarda olduğu gibi, kaldırımdaki hayalet bir tümseğin arabanızı çakıllara fırlatmasına neden olacağı gibi önemli virajlarda aksaklığa neden olmuyor. . Direksiyon doğal geliyor ve rakiplerle savaşmak eğlenceli. Bununla birlikte, çekiş kontrolü biraz daha zorlaştırılmıştır. Orta çekiş kontrolü artık F1 2021'de kapalı tutmaya eşdeğerdir ve gaz kelebeği geçişini yeniden öğrenmenizi gerektirir. Özellikle Bahreyn'deki 10. viraj ve Red Bull Ring'in tamamı gibi bombeli köşelerde kontrolcülerle oynayanlar için gerçekten sinir bozucu olabilir. Yeni otomobiller ayrıca, otomobillerin daha yüksek boş ağırlığı sayesinde daha fazla savrulmaya sahip. Yani, Kendinizi arabalardan daha iyi yol tutuşu elde etmek için her zamankinden daha fazla araba ayarlarıyla uğraşırken bulacaksınız. Çekiş kontrolünü Tam'da tutmak, daha yeni oyuncular için en rahatı olacaktır, ancak daha yavaş tur süreleri pahasına olacaktır.


Yepyeni bir pist var – Miami! Sokak devrelerinde kontrolörler üzerinde yarışmak zorlu bir iştir, ancak Miami, üzerinde yarışmak için eğlenceli bir parkurdur. Kısa, geniş şeritleri ve uzun düzlükleri var. Ayrıca, üç yıldır ilk kez, oyun ve gerçek sezon aynı parkurlara ve aynı ilerlemeye sahip. Portimao ve Şanghay takvimde yer almasalar da, hala oyunda bonus pistler olarak yer alıyorlar.


Pitlerde ve yarış başlangıçlarında ayrıntılı kontroller

Modern F1 oyunları ortaya çıktığından beri pit stoplar çok sıkıcıydı, çünkü arabanız pite girdikten sonra oturup bakmanız yeterli. Pit stoplar için geçen süre de çok rastgeleydi. Daha heyecanlı hale getirmek için F1 22'de bir beceri unsuru var. Daha hızlı bir pit stop yapmak için, şimdi pit kutusuna dönüşlerinizi zamanlamanız gerekiyor. Bunda ustalaşmak biraz zaman alır, ancak uzun bir yarışta belirleyici bir faktör olabilir. Ayrıca, artık arabanızı bir ızgara yuvasına yerleştirebilirsiniz. Bu göründüğü kadar zarif değil, çünkü gereken mükemmellik seviyesi nedeniyle oyunun pozisyonunuzu sıfırladığını sık sık bulacaksınız. Bize göre manuel pit stop, terli bir yarışın sonucuna gerçekten karar verebileceği için daha mantıklı. İkincisi bir hile gibi görünüyor.

Daha Akıllı Yapay Zeka

F1 22, sürüş düzenlerinizi öğrenen ve zorluk seviyenize uyan, daha gerçekçi ve daha yakın bir yarış için uyarlanabilir yapay zekaya sahiptir. Oyunun önceki sürümlerinde en iyi noktamız %80 olurdu, ancak F1 22'de dinamik doğası nedeniyle zorluğu azaltmak zorunda kaldık. Seri tarihinde ilk kez yapay zekanın bizi şaşırtan dalış bombaları gibi manevralar yaptığını gördük. Ancak, daha düşük zorluk seviyelerinde, AI sürücülerinin erken fren yaptığını ve arabalarını yarış hattına park ettiğini göreceksiniz. AI ayrıca kendilerini gerçekçi bir şekilde yarıştırır, genellikle üç kişi yan yanadır. Bu, pozisyonları yükseltiyorsanız daha gerçekçi bir eylem sağlar, çünkü bir savaşa giren arabalar zaman kaybederse ve gerçekten tatmin edici bir hareketle iki ila üç nokta kapabilirsiniz.


F1 Sprint burada

Sprint yarışları 2021 sezonunda tanıtılmasına rağmen, F1 oyunlarına sadece bu yıl geldiler. Dürüst olmak gerekirse o kadar büyük bir şey değil, çünkü sprint mesafesini de azaltabilirsiniz ve sprint yarışının amacını ortadan kaldırır. Ancak, gerçekten bir meydan okumaya hazırsanız, tam uzunlukta bir sprint deneyebilirsiniz, ancak burada lastik yönetimi anahtar olacaktır, aksi takdirde bir yarışın son aşamalarında kayabilirsiniz.


hareketli müzik

Ayrıca oyunun artık tek bir film müziği temasına sahip olmamasından da gerçekten memnunuz. EA kurgusunun belirgin olduğu yer burasıdır, çünkü artık menüleri süsleyen elektronik, R&B ve Hip-Hop şarkılarının akılda kalıcı bir karışımına sahipsiniz. F1 21 gerçekten iç karartıcı bir menü müziğine sahipti ve bu çok temiz bir nefes.


F1 sanal oluyor

Ayrıca bu, sanal gerçeklik kulaklıklarını destekleyen ilk F1 oyunudur ve oyuna her başladığınızda size oyunun normal ve VR versiyonu arasında seçim yapmanız için bir istem gösterir. Ne yazık ki hiç deneme şansımız olmadı, ancak YouTube'da neler olduğunu düşünürsek, oyunun gerçekçiliğine katkıda bulunan eğlenceli küçük bir ekleme gibi görünüyor.


Hoşçakal, Jeff

Codemasters günlerinden beri sadık bir yarış mühendisi olan Jeff, artık sizi kötü zamanlanmış satırlarla rahatsız etmek için burada değil. Bunun yerine, kulağa çok daha doğal gelen eski Mclaren tamircisi Marc Preistley var. F1 22 ayrıca Natalie Pinkham ve Alex Jacques'ı yorumcu olarak tanıtıyor. Bunları o kadar sık ​​duymayacaksınız ama yine de daha fazla insanın olması güzel.


Oynanış ve grafikler

Oyunu Nvidia GeForce RTX 3050 grafik kartı ve 16GB RAM ile Ryzen 7 6800H CPU'lu bir oyun dizüstü bilgisayarında denedik.


Ekibim ve Sürücüm gibi kariyer oyun modları, çok az değişiklikle doğrudan F1 21'den alınmıştır. İlki, sizi bir takım patronu-şoför koltuğuna oturtur ve daha fazla zorluk için iyi para kazanan bir takıma veya düşük bütçeli, gelecek vaat eden bir takıma liderlik etmeyi seçebilirsiniz. İkinci mod, sizi Formula 1 dünyasında üst sıralarda yer alan bir sürücü yapar. Yolculuğunuza F2'den başlayabilir veya seçtiğiniz herhangi bir takımda doğrudan F1'e gidebilirsiniz.


Frenleme Noktası'nın utanç verici festivali bu yıl rafa kaldırıldı, ancak birkaç yıl içinde geri dönmesi planlanıyor.


Çok oyunculu lobi F1 21'den alınmıştır ve arayüz, sıradan ve ciddi yarışlar için farklı sekmelerle gereksiz yere karmaşıktır. F1 2020'deki uygulama bunun en iyi uygulamasıydı. Sunucu sorunlarını oldukça fazla düzelttiler ve şu an itibariyle oyunun yükleme ekranında veya garaj öncesi ara sahnede takılacağı garip oturum başlatma aksaklıkları fark etmedik. Espor modu ve F1 Etkinlikleri de oyunun son iki tekrarında olduğu gibi burada.


Motor sesleri açısından, F1 22 karışımdaki turbonun yüksek perdeli vızıltısını azalttı ve şimdi motorun gerçekten güzel alt uç gürültüsünü duymaya başlıyorsunuz. Bu özellikle Alp ve Mercedes motorlarında belirgindir. Geriye dönüp bakıldığında, V6 sesleri, elektrikli süpürge gibi ses çıkardıkları 2014'ten bu yana çok yol kat etti.


Çarpışma fiziği bu sefer biraz düzeltildi, ancak büyük ölçüde F1 21'inkine dayanıyor. Yani kanatlar ve lastiklerin yanı sıra aracın zeminine de zarar vererek aracın performansı üzerinde önemli bir etki yaratabilirsiniz. Havası inmiş lastikler sürmek zor olsa da F1 2012'dekiyle aynı görünüyorlar.


Araba modelleri, özellikle ışın izleme açıkken harika görünüyor. Mat cilalı arabalar daha iyi görünebilirdi, ancak arabanın genel görünümleri çarpıcıdan başka bir şey değil.


Ego Engine 4'teki yarış tulumları, sürücülerin direksiyondaki elleri ve kalabalıklar, bulutlar ve destek arabaları gibi diğer unsurlar eskimiş görünüyor. Aynı motor, son yedi yıldır franchise'da kullanılıyor ve ışın izlemeli grafikler ve yeni kullanım modelleri, Ego Engine 4'ün çatlaklarında sadece bir boya kaplaması. yakında yeni bir motorda.


F1 22 İnceleme: Karar

F1 22, yeni başlayanlar açısından son derece çekici. Süper arabaları, yeni F1 22 arabaları, çoğunlukla iyi grafikleri, hoş bir yol tutuş modeli, eski ama tamamen ilgi çekici bir kariyer modu ve eğlenceli bir çok oyunculu modu var. Kıyafetler ve ev dekor öğeleri bir yarış oyunu için uygun mu? Bunun yargıcı olmana izin vereceğiz. Oyun motoru da bir revizyon gerektiriyor, ancak bu yıl için gayet iyi çalışıyor gibi görünüyor. Rs bir fiyata. 2,999, oyun her zamanki gibi biraz pahalı ama yeni bir F1 hayranıysanız, bundan zevk alacaksınız. Gaziler için, resmi görünümlere sahip yeni düzenleme arabalarının çekiciliği var, ancak şu anda yaklaşık on yıllık olan daha uygun fiyatlı ve yoğun şekilde modlanabilir Assetto Corsa'da kesinlikle çok daha iyi bir simülasyon deneyimi bulacaksınız.

To Top