FIFA 22 - Oyuncular için En İyi 4-5-1 Taktikleri ve Talimatları

Bu kılavuzda, 4-5-1'in neden şu anda FIFA 22'deki en iyi kurulum olduğunu size açıklayacağız. Ayrıca size bireysel taktikleri ve oyuncu talimatlarını da göstereceğiz.


FIFA 22 - Oyuncular için En İyi 4-5-1 Taktikleri ve Talimatları

FIFA 22'de takımlarınızı istediğiniz gibi sıralayabilirsiniz ancak 4-5-1 meta gibi göz ardı etmemeniz gereken bazı taktikler var. Ve şimdi bunun hakkında konuşacağız.

Bireysel taktikler

Bu, bu yılki en iyi diziliş çünkü her yerde çok sayıda oyuncunuz var. Temel olarak, oyunda ultra savunma, defansif saldırı, ultra saldırı var.

Ultra saldırı ve ultra savunma konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Ama bu oyunda defans oynamak istiyorsanız aşırı defansa geçin. Geri tepme, doğrudan pas ve denge en iyi sonucu verir.

Direkt pas, topun yolunu kestiğinizde oyuncularınızın hemen ileri gitmesi anlamına gelir. Geri itme, rakibinizin gidip sizinle yüzleşemeyeceği anlamına gelir. Bu yıl kontra ataklar ve püf noktaları ile çok gol atılıyor.

Arkada çok sayıda oyuncunuz varsa, rakibiniz topa isabetli bir şekilde vuramaz, bu da kontra atakta gol atamayacağı anlamına gelir. Ana şey, karşı saldırı yaptığınızda kutuda birkaç oyuncu olduğundan emin olmaktır.
Oyuncu Talimatları


Şimdi talimatlara gelirsek, oyuncular geniş bir alana yayılmalı, geride kalmalı, temel savunma/destek ve saldırganın önünde olmalıdır. Saldırganların geri dönmesi için zaman kazandığınız için temel savunma desteğini öneriyoruz.


Ultra defans oynuyorsanız, bir veya iki gol önde olacak ve defansı bu önde tutacaksınız demektir. Merkez ofansif orta saha oyuncunuz tekrar savunmaya ayarlanmalıdır.


Sağ ve sol ortadaki savunucularınız kısa bir mesafeyi korumalıdır. Bu şekilde tüm oyuncularınız birbirine çok yakınlaşacak ve ortada çok sayıda oyuncu olacak.


Saldırırken izlemeniz gereken taktik budur ve merkezinizi bölgenizin ortasına kadar koruyun.


taktiklerin açıklaması


Bu kılavuzun önemli bir kısmı, oyuna bu kurulumla girdiğinizde savunmaya geçmenizdir. Kendinizi savunun ve dengeli bir şekilde hareket edin. Dengeli ve düz olmalıdır. Bir ileri koşu ve düz bir pas temelde aynı şeydir, ancak ileriye doğru bir koşu kullanarak daha fazla oyuncuyu ileriye taşıyacaksınız ve gol atmanız daha kolay olacaktır.


Saldırganınız için eylem talimatı artık ücretsiz olmalıdır. Ayrıca takımınız savunmaya ve serbest dolaşıma dönecek şekilde ayarlanmalıdır. Serbest hareket, topun yolunu kestiğinizde topun tüm boş yerlere dağılacağı anlamına gelir. Böylece oyuncularınız boş yerler ve pozisyonlar bulmaya çalışacaklardır.


Şimdi sol ve sağ ortadaki savunuculara dönelim. Merkez defans oyuncunuzla hücum edip kanadı korumayın, yoksa onu merkeze gitmek için kullanabilirsiniz. Sağ ve sol defans oyuncuları CB'nin arkasında olmalıdır.


Şimdi, rakibinizin çok iyi olmadığını görüyorsanız, çünkü birçok oyuncu bu sene gerçekten en iyi kadrolara sahip değil ve iyi bir kadroya sahipseniz, rakibinizi kaybettikten sonra basına gidebilirsiniz.


4-5-1 dizilişiyle nasıl oynanır


Kutunun maksimum sayıda oyuncu içerdiğinden emin olun. Artık topu kestiğinizde önünüzde 3 veya 4 oyuncu göreceksiniz. Forvet önde durmalıdır çünkü top sahaya girdiğinde oyuncularınız ileriye doğru koşacaktır. CAP'niz (Merkezi Hücum Orta Saha Oyuncusu) iki taraf arasında geniş bir alanı işgal etmelidir.


Takımınızdaki herhangi bir oyuncuya pas verirseniz, bu, hemen ileriye koşabilecek üç oyuncusu olduğu anlamına gelir. Şimdi önünüzde kalmayı veya sağ veya sol ortanızda geride kalmayı seçmelisiniz. Her zaman önde olmanızı öneririz, ancak bu nedenle ceza sahasında her zaman üç oyuncunuz olacaktır.


Geri gelip ileri koşan iki merkezi hücum orta saha oyuncunuz var. Yani topu aldığınızda, hücum eden ve ilerleyen beş oyuncunuz var. Orta stop arkada kalmalı ve kanadı korumalı çünkü sizi önde tutmak için iki DAC'ınız var.


Ayrıca kanadı korumak için stoperinize de ihtiyacınız var. Sola ve sağa dönün çünkü zaten çok şey oluyor. Artık ultra atak, direkt pas üzerinde sürekli bir baskı var ve aslında kaybedecek hiçbir şeyiniz yok. 

To Top