Instagram, çok nefret ettiğiniz TikTok benzeri değişikliklerini geri alıyor

Popüler sosyal medya hizmeti Instagram, son değişikliklerin hayran kitlesi tarafından oldukça sevilmediğini kanıtladıktan sonra , TikTok tarzı bir video beslemesine dönüşünü yeniden gözden geçiriyor .


Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca Instagram, uygulamanın tam ekran fotoğraf ve video akışına açılan bir sürümünü test ediyor ve görünüşe göre hizmeti TikTok'a daha çok benzeyen bir şeye dönüştürmeye çalışıyor. Benzer şekilde, yeni besleme de orantısız bir şekilde rastgele görünen “önerilen” gönderileri iterek, Instagram kullanıcılarının gerçekten takip etmeyi seçtiği kişilerden gelen içeriği sıkıştırıyor.

Instagram şefi Adam Mosseri şimdi sosyal medya platformunun “büyük bir geri adım atacağını ve yeniden gruplanacağını” duyurdu. Mosseri, The Verge'den Casey Newton ile yaptığı bir röportajda geri dönüşü duyurdu ve şunları ekledi: "Risk aldığımıza sevindim - arada bir başarısız olmuyorsak, yeterince büyük veya yeterince cesur düşünmüyoruz."

Dikkat edin, bu kalıcı bir geri çekilme değil ve Mosseri, Instagram'ın "düzgün çalışmayı" ve değişikliklerden "bir tür yeni fikir veya yineleme ile geri gelmeyi" öğrenmeyi planladığını açıklıyor. Şimdilik, sosyal medya hizmeti uygulamanın tam ekran test sürümünü aşamalı olarak kaldırıyor  ve önerilen gönderi ve hesapların sayısını geçici olarak azaltıyor. Ancak amaç, kişiselleştirme algoritmalarında ince ayar yapmak ve daha alakalı öneriler sunarak kullanıcıları memnun edecek bir yayınla tekrar denemek.

“Alanınızda daha önce takip etmediğiniz bir şey keşfettiğinizde, yüksek bir bar olmalı - harika olmalı. Bunu görmekten memnun olmalısınız, ”dedi Mosseri, Newton'a bunun şu anda olmadığını kabul ederek.

Instagram Instagram'ı tekrar yap

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu değişiklikler , en sevdikleri sosyal medya hizmetinin haline gelmesinden memnun olmayan hayranlardan büyük bir tepkiyle sonuçlandı. Twitter, hızla on binlerce beğeni ve retweet biriktiren sinirli kullanıcılardan gelen Tweetlerle dolu ve Kylie Jenner ve Kim Kardashian gibi büyük ünlüler , ana şirket Meta'nın "Instagram'ı yeniden yap" konusunda ısrar ederek ağırlığını koydu.

Ancak Instagram'ın geri adım atmasına ve bu değişiklikleri geri almasına neden olan yalnızca halkın tepkisi değildi. Şirketin kendi analizleri, yeni tasarımın pratik açıdan ne kadar popüler olmadığını da kanıtladı. Neredeyse tüm sosyal medya, fotoğraflardan videoya bir geçiş görürken, Instagram çok düşüncesizce hareket etmiş olabilir. Mosseri, "yüksek profilli memnuniyetsizliğin" Instagram'ın kendi dahili verileri tarafından desteklendiğini söyledi. Ancak, en yoğun eleştiri, tasarım değişikliklerine odaklanıyor gibi görünüyor.

Mosseri, The Verge'e “Yeni yem tasarımları için insanlar hayal kırıklığına uğradı ve kullanım verileri harika değil” dedi. "Bu yüzden orada büyük bir geri adım atmamız, yeniden gruplandırmamız ve nasıl ilerlemek istediğimizi bulmamız gerektiğini düşünüyorum."

Yine de net görünen bir şey, Instagram'ın videoya dönüşmesinin ortadan kalkmayacağı. Yakın tarihli bir kazanç çağrısında Mark Zuckerberg, insanların Reels'i izlemek için harcadıkları zamanın son çeyrekte %30 arttığını paylaştı. Algoritmik olarak önerilen kısa biçimli videoya açıkça bir talep var ve Meta, hem Facebook'ta hem de Instagram'da öne çıkan bir yer vermek için çalışmaya devam edecek. Mosseri ve ekibi için en büyük zorluk, Instagram deneyimini eksiltmek yerine onu tamamlayan bir şekilde uygulamaya nasıl sığdırılacağı olacak.

To Top