iOS 16 beta, iPhone'unuzun mesaj düzenlemelerinizi gerçekten gizlemediğini ortaya koyuyor

Apple'ın kullanıcı kontrollü mesajlaşma vizyonu odak haline geliyor ve belki de iMessage'ın gönderilmemesi ve düzenlenmesi pek de beklediğimiz gibi çalışmıyor.


Çarşamba günü, iPhone üreticisi , yeni iletişim kontrollerinin nasıl çalışacağını ve çalışmayacağını daha iyi anlayan Mesajlar ve Posta güncellemelerini içeren uzun zamandır beklenen iOS 16 Developer Beta 4'ü nihayet yayınladı. En yeni sürüm, Apple'ın ilk iOS 16 genel beta sürümünden birkaç hafta sonra geliyor .

Mesaj cephesinde, gönderilen mesajların alınması ve düzenlenmesi, Apple'ın bu özelliği ve bir bütün olarak iOS 16'yı Haziran ayında WWDC geliştiriciler konferansında duyurduğu zamana çok daha fazla benziyor. Ancak şirket, o zamanlar tamamen açık olmayan bazı nüanslar da ekliyor.

Mesajlar, gönderdikten sonra 15 dakikaya kadar düzenlenebilir. Alıcı tarafında, değişikliklerinizin bir günlüğünü görürler. Bu, hem orijinal mesajı hem de "Düzenleme yeri" ile başlayan yeni mesajı gördükleri anlamına gelir. Mesajları iOS 16'da düzenlemek geçmişi değiştirmiyor. Orijinal kelimelerinizin kaydı kalır.

Ayrıca yapabileceğiniz düzenleme sayısının bir sınırı vardır. Beş tane var. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, mesajı silmeyi düşünün.

İletiyi geri gönderme işlevine gelince, pencere çok daha küçüktür. Sözlerini yeniden düşünmek için iki dakikan var. Ancak mevcut beta sürümünde gönderiyi geri alma güvenilmezdir ve iOS 16 beta sürümlerinden birini çalıştırmayanların telefonlarından kelimeler kaybolmayabilir.

Posta geri çağrıldı

Posta aksaklıklarınızı kontrol etmek için araçlar da bir araya geliyor. iOS 16 Developer Beta 3, kapalı veya 10, 20 veya 30 saniye olarak ayarlamanıza izin veren Göndermeyi Geri Al tercih ayarına sahipti. Gmail , benzer bir 30 saniyelik gönderilmeme aralığı sunar.

Mesajını tekrar gözden geçirmek ve geri çekmek için yarım dakika. Göndermeyi Geri Al, o zaman diliminde e-posta ekranının alt kısmında görünür ve saatin ilerlemesiyle gözden kaçırmak oldukça kolay olabilir. Sonuçta 30 saniye oldukça hızlı geçiyor. 

Fazlası var

Bu derlemedeki diğer güncellemeler, geliştiricilerin yeni bir API aracılığıyla Canlı Etkinlikler oluşturma yeteneğini içerir. Bu aktivite pencereleri yeni Kilit Ekranında yaşayabilir ve örneğin favori spor takımlarınızın canlı skorlarını size gösterebilir.

Yeni aracın erken kullanıma sunulması, normalde geliştiricilerin, Eylül ayında piyasaya sürüldüğünde iOS 16 için Canlı Etkinliklerini hazır hale getirebilecekleri anlamına gelir. Ancak, Apple'ın Geliştirici sayfasında bir güncelleme(yeni sekmede açılır), geliştiricilere "Canlı Etkinlikler ve ActivityKit'in iOS 16'nın ilk genel sürümüne dahil edilmeyeceğini" hatırlatır. Geliştiricilerin bu widget'ları oluşturmak ve bu yıl içinde Canlı Etkinlikler başlatılmadan önce App Store onayına göndermek için daha fazla zamanı olacak.

Tüm bu geliştirici güncellemeleri, geldiğinde bir sonraki iOS 16 genel beta güncellemesine gitmelidir.

İOS 16'yı desteklemek için yeni bir iPhone almayı düşünüyorsanız, en iyi iPhone'lar özetimizi okumalısınız.

To Top