iOS 16 Sağlık ve Fitness Güncellemeleri: İlaç Takibi, Uyku Aşamaları, iPhone Aktivite Takibi ve Daha Fazlası

iOS 16 yüklü Apple , Sağlık uygulamasına, bir dozun kaçırılmadığından emin olmak için kullanıcıların ilaçlarını takip etmelerini sağlamak için tasarlanmış yeni bir ilaç yönetimi özelliği ekledi. Bu özellik, Apple Watch'taki yeni İlaçlar uygulamasıyla birlikte çalışıyor ve reçetelerden vitaminlere kadar her şey için kullanışlı...
Bu kılavuz, diğer yeni ‌iOS 16‌ Health uygulaması özellikleriyle birlikte ilaç izleme özelliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsar.

İlaç Takibi

"İlaçlar", Sağlık uygulamasında bulunan ve Gözat bölümüne gidip İlaçlar'a kaydırarak veya Sağlık uygulaması arama çubuğuna yazarak erişilebilen yeni bir bölümdür.

İlaçlar uygulamasında, tüm reçeteli ilaçları, reçetesiz satılan ilaçları ve aldığınız vitaminleri girerek ilaç almanız, etkileşimleri kontrol etmeniz ve daha fazlası için hatırlatmalar alabilirsiniz.

İlaç eklemek, Sağlık uygulamasındaki İlaç Ekle düğmesine dokunmak kadar basittir. Buradan bir ilacın veya vitaminin adını yazabilir veya hap şişenizin etiketini taramak için iPhone'unuzun kamerasını kullanabilirsiniz. Tarama yoluyla eklemek basittir, ancak her zaman tüm bilgileri almaz, bu nedenle dozu ve formu (hap, sprey vb.) manuel olarak seçmeniz gerekebilir.

Oradan ilacı ne zaman alacağınızı seçebilirsiniz. Belirli bir gün veya gün aralığını, haftanın belirli günlerini seçebilir veya gerektiği gibi seçebilir ve ardından ilacı almak istediğiniz zamanı ayarlayabilirsiniz.

İlaçlar, hızlı ve kolay tanıma için gerçek hayatta aldığınız hapla eşleşecek bir şekil ve renkle özelleştirilebilir.

Tüm ilaçlarınızı ve vitaminlerinizi Sağlık uygulamasına ekleyebilirsiniz, her şey bir listede görüntülenebilir.

İlaç Hatırlatıcıları

İlacınızı Sağlık uygulamasına ekledikten ve onu almak için bir saat ve gün belirledikten sonra, ‌iPhone‌ ilacı alma zamanı geldiğinde size bir bildirim gönderecektir. Sağlık uygulamasında bir programa atanan tüm ilaçlar için bildirim alabilirsiniz.

İlaç bildirimleri zamana duyarlı bildirimler olarak sınıflandırılır ve ayarı geçersiz kılmadığınız sürece belirttiğiniz saatte teslim edilir.

Bildirimler, aldığınız zaman için belirli bir saati ve/veya günü olan tüm ilaçlar için otomatiktir.

İlaç Günlüğü

Bir hatırlatıcı bildirimi açıldığında, bir ilacı "Alındı" veya Atlandı olarak işaretleyebileceğiniz bir açılır pencereye gitmek için ona dokunabilirsiniz. İlaçlar, Sağlık uygulamasındaki ilaç listesinden günlüğe kaydedilmiş olarak da işaretlenebilir.

Sağlık uygulaması, zaman içinde aldığınız ilaçları takip edebilir, böylece ilaçlarınızı düzenli olarak alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz. Gün, hafta, ay, altı ay ve yıla göre düzenlenmiş verileri görebilirsiniz.

Apple ayrıca, Sağlık özetinizde, son 28 gün içinde ne sıklıkta ilaç aldığınızı size bildirecek bir İlaçlar "Öne Çıkanlar" da sağlayacaktır.

Apple Watch İlaç Uygulaması

watchOS 9'da daha hızlı günlük kaydı için kullanabileceğiniz özel bir İlaçlar uygulaması vardır . Her ilacı uygulamada ayrı ayrı kaydedebilir veya hepsine aynı anda ulaşmak için "Tümünü Alındı ​​Olarak Günlüğe Kaydet" i kullanabilirsiniz. Bir dozu atladıysanız, "Atlandı" seçeneğini seçebilirsiniz.

Apple Watch uygulaması, yalnızca ilaçları alındığı gibi işaretlemek içindir ve diğer tüm ilaç yönetiminin Sağlık uygulamasında yapılması gerekir.

İlaç Etkileşimleri

Sağlık uygulaması, aldığınız ilaçların birbirleriyle etkileşime girmediğinden emin olmak için düzenli olarak kontrol eder ve sizi tehlikeli olabilecek bir ilaç kombinasyonunu almaktan alıkoyar.

İlaç Yan Etkileri ve Diğer Bilgiler

Sağlık uygulaması listenizden herhangi bir ilaca dokunursanız, varsa o ilaca ilişkin listelenen yan etkileri görmek için "Yan Etkiler" düğmesini seçebilirsiniz.

Tüm ilaçların yan etkileri listelenmemiştir ve bilgiler, ilaç yan etkilerine ilişkin Yıllık ScienceDirect kitap serisi de dahil olmak üzere tıbbi içerik konusunda uzmanlaşmış Hollanda merkezli bir şirket olan Elsevier tarafından sağlanmaktadır.

İlaçları Dışa Aktar

Sağlık uygulamasının İlaçlar bölümünde, adından da anlaşılacağı gibi, aldığınız ilaçların basit bir PDF'sini oluşturan "İlaç Listesi PDF'sini Dışa Aktar" seçeneği vardır. Bu listeyi bir doktorla paylaşabilirsiniz.

Uyku Özellikleri

Apple Watch'u uyku takibi amacıyla yatağa takanlar için ‌watchOS 9‌ ve ‌iOS 16‌ yeni işlevler getiriyor. Apple Watch tarafından kaydedilen uyku, Uyanık, REM, Çekirdek (hafif) ve Derin uyku kategorilerine ayrılır, böylece gece boyunca ne kadar iyi uyuduğunuza dair bir fikir edinebilirsiniz.

Apple Watch ne zaman yatağa girdiğinizi, ne kadar sürede uykuya daldığınızı, ne sıklıkta uyandığınızı ve REM, Core ve Deep uykuda ne kadar zaman geçirdiğinizi takip edecek.

Apple, farklı uyku kategorilerini şu şekilde tanımlar:

• Uyanış - Bir uyku seansının bazı bölümlerinde kendinizi uyanık bulabilirsiniz. İnsanların ara sıra uyanması normaldir. Hemen uykuya dalmanız ve gece uyandığınızı hatırlamamanız olasıdır.

• REM - Uykunun bu aşaması öğrenme ve hafızada rol oynayabilir. Bu aşamada kaslarınız en gevşemiş durumdadır ve gözleriniz hızla bir yandan diğer yana hareket eder. Bu aynı zamanda rüyalarınızın çoğunun gerçekleştiği zamandır.

• Çekirdek - Bazen hafif uyku olarak adlandırılan bu aşama, diğerleri kadar önemli kabul edilir. Bu aşama genellikle her gece uykuda geçirdiğiniz zamanın çoğunu temsil eder. Biliş için önemli olabilecek beyin dalgaları bu aşamada ortaya çıkar.

• Derin - Beyin dalga desenleri nedeniyle yavaş dalga uykusu olarak da bilinen bu aşama, vücut dokularının onarıldığı ve temel hormonların salındığı aşamadır. Bu aşama genellikle uyku seansınızın ilk yarısında daha uzun sürelerde gerçekleşir.

Apple Watch tarafından toplanan uyku verileri, Sağlık uygulamasının "Uyku" bölümünde görüntülenebilir. Uyku verileri artık sadece haftalara göre değil güne göre görüntülenebilir, böylece uyku kalitenizi günden güne inceleyebilirsiniz.

Yeni uyku kategorileri dışında, Uyku işlevi aynıdır. Yavaşlatma ve Uyku Odaklama seçeneklerine bağlanan aynı Uyku Vakti ve Uyanma özelliklerini kullanmaya devam edersiniz.

Sağlık Paylaşım Davetiyeleri

‌iOS 16‌'da aile üyelerini verilerini sizinle paylaşmaya davet ederek yaşlı aile üyelerinin veya çocukların sağlık bilgilerinin takibini kolaylaştırabilirsiniz. Bir davet alındığında, kişi sizinle hangi verilerin paylaşılacağını seçebilir.

Fitness Aktivite Takibi

iOS 15 ve önceki sürümlerde , Fitness uygulamasından yararlanmak için bir Apple Watch'a ihtiyacınız vardı, ancak bu, ‌iOS 16‌'da değişti.

Aktivite seviyenizi takip etmek için Fitness uygulamasını ‌iPhone‌un hareket sensörleriyle birlikte kullanabilirsiniz. ‌iPhone‌, bir günde kaç kalori yaktığınızla ilgili ayrıntılar sağlamak için adımları, yürüdüğünüz mesafeyi tahmin edebilir ve üçüncü taraf antrenmanlarını takip edebilir.

Apple Watch olmadan, mevcut Egzersiz ve Duruş hedefleri olmadan günlük bir Hareket hedefiyle sınırlandırılırsınız.
To Top