iOS 16'da Siri ve Dikte ile Yeni Her Şey

Her iOS yinelemesinde Apple, yerleşik Siri sesli yardımcısında iyileştirmeler yapar ve iOS 16 da bir istisna değildir. Çevrimdışı destek genişletildi, ‌Siri‌ sonunda aramaları kapatabilir ve ‌Siri‌'ye ne zaman ve nerede erişebileceğiniz konusunda iyileştirilmiş rehberlik var.

Bu kılavuz ‌Siri‌ ile ilgili tüm yenilikleri özetlemektedir ve ayrıca Dikte güncellemeleriyle ilgili ayrıntıları içermektedir.


Siri

Daha Basit Kısayollar

‌Siri‌ tarafından etkinleştirilen kısayollar artık bunları kullanmak için bir kurulum işlemi gerektirmez. Bir uygulamayı indirip yüklediğinizde, kısayollar ‌Siri‌ tarafından hemen etkinleştirilebilir.


Metinlerde Emoji

‌Siri‌ kullanarak bir mesaj gönderirken, ‌Siri‌‌den mesajınıza bir emoji eklemesini isteyebilirsiniz. İstediğin karakter hakkında net olman gerekecek ve ayrıca her istekten sonra "emoji" demek de yararlı olur, böylece ‌Siri‌'nin kafası karışmaz.


Aramaları Kapatma

Biriyle eller serbest görüşme yapıyorsanız ve görüşme biterse, ‌Siri‌'den aramayı kapatmasını isteyebilirsiniz.


Otomatik Mesaj Gönderme

Ayarlar uygulamasında, ‌Siri‌ ve Arama bölümünde ‌Siri‌ ile otomatik olarak mesaj göndermek için yeni bir seçenek bulunur; bu, ‌Siri‌ üzerinden metin gönderirken geçmeniz gereken onay adımını ortadan kaldırır.


Biriyle uzun bir görüşme yapıyorsanız ve yazmak için telefonunuza erişiminiz yoksa, her mesajı onaylamak bir hayal kırıklığı olabilir, bu nedenle bu işlemi kolaylaştırır ve ayrıca CarPlay ile çalışır .


Bu, isteğe bağlı bir özelliktir ve istenirse araba ve kulaklıklar için kapatılabilir.


Siri Komut Kılavuzu

‌Siri‌'den nasıl yararlanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sormanız yeterli. Bir uygulamadayken veya iPhone'unuzda bir şey yaparken "Hey ‌Siri‌, burada ne yapabilirim?" deyin . ‌Siri‌'nin neler yapabileceğiyle ilgili ayrıntıları almak için.


Ayrıca ‌Siri‌'ye "Hey ‌Siri‌, [uygulama adını girin] ile ne yapabilirim?" gibi bir komutla belirli bir uygulama hakkında soru sorabilirsiniz.


Daha Çevrimdışı İşlevsellik

‌Siri‌, bir Apple sunucusuna başvurmak zorunda kalmadan ‌iOS 16‌'da cihaz üzerinde daha fazlasını yapabilir; bu, internet bağlantınız olmadığında kullanılabilen daha geniş bir işlev yelpazesi olduğu anlamına gelir.


‌Siri‌, çevrimdışı olduğunuzda HomeKit , Intercom ve Voicemail isteklerini işleyebilir.


Erişilebilirlik Özellikleri

"‌Siri‌" başlığının altındaki Ayarlar uygulamasının Erişilebilirlik bölümünde, ‌Siri‌'nin duraklama süresini değiştirmek için yeni seçenekler var, bu da sesli asistanın daha uzun bir süre konuşmanızı bitirmenizi beklemesine neden oluyor. ‌Siri‌ Duraklatma Süresi Varsayılan, Daha Uzun ve En Uzun olarak ayarlanabilir.


‌Siri‌'nin bildirimleri yüksek sesle söylemesi için "Hoparlörden Bildirimleri Duyur" seçeneği de vardır ve telefonun sessize alınması gibi durumlarda ‌Siri‌nin yüksek sesle konuşmasına neden olmak için "Sözlü Yanıtları Tercih Et" seçeneği açılabilir.


Dikte

‌iOS 16‌ ile Apple, dikte deneyimini tamamen elden geçirerek ses ve dokunma arasında geçiş yapmayı kolaylaştırdı. ‌iPhone‌ veya iPad'de metin dikte ederken , metin alanına dokunup klavyeyle yazabilir ve dikte işlemini durdurmak zorunda kalmadan düzenlemeler yapabilir ve QuickType önerileri ekleyebilirsiniz.


Ayrıca, metni dikte ederken kullanılabilen yeni bir imleç açılır penceresi vardır ve buna dokunursanız dikteyi daha hızlı durdurabilirsiniz.


Otomatik Noktalama

Metni dikte ederken, cihazınız akıllı bir şekilde noktalama işaretleri ekleyerek uygun yerlere virgül, nokta ve soru işaretleri koyar.


‌iPhone‌ veya ‌iPad‌ söylediklerinizi dinleyecek, bitirmenizi bekleyecek ve ardından kelimelerinizin yapısına göre virgül ve nokta ekleyecektir. Her zaman mükemmel değildir, ancak iOS 15 ve önceki sürümlerde gerektiği gibi noktalama işaretleri konuşmak zorunda kalmaktan daha iyidir .


Emoji Desteği

‌Siri‌'de olduğu gibi, yerleşik dikte özelliği de sesli komutla emoji eklemeyi destekler.


Mesajlarda Dikte

‌iOS 16‌ Mesajlar uygulamasında, Dikte simgesi mesajlar metin kutusunun tam içindedir ve bu, erişimi çok daha kolay hale getirir. Dikte etkinse, bir dikte ayarını başlatan dokunulabilir bir mikrofon simgesi görürsünüz.


Dikte simgesi, ‌iOS 15‌'te Mesajlar metin giriş kutusunun sağ tarafında bulunan sesli mesaj simgesinin yerini alır. Dikte etkin değilse, metin kutusunda simge yoktur.

To Top