iPhone'a iOS 16 Public Beta Nasıl Kurulur?

Apple'ın işletim sisteminin yeni sürümü, uygulama güncellemelerinin yanı sıra kilit ekranında haberleri de beraberinde getiriyor.

iOS 16 deneme sürümü artık iPhone kullanıcıları için mevcut. Hala tutarsızlıklar ve bazı önemli hatalar olsa da yeni işletim sistemini Apple cihazlarınıza ücretsiz olarak kurmanız mümkün. WWDC 2022'de duyurulan iOS 16 genel beta sürümünün nasıl yükleneceği aşağıda açıklanmıştır.

Cihazları yedekleyin

Yeni işletim sisteminin beta sürümü olduğundan kuruluma geçmeden önce cihazınızın yedeğini almanız önerilir. Bu şekilde, kullanırken sorun yaşarsanız, kişisel verilerinizin yedeğini garanti edebilirsiniz.

iCloud'u kullanarak veya doğrudan bilgisayarınızdan buluta yedekleyebilirsiniz. Windows ve macOS Catalina'dan daha eski sürümlerin kullanıcıları, iTunes aracılığıyla bu tür özelliklere erişebilir. Daha yeni sistemlerde Finder'ı kullanmak mümkündür.

Deneme sürümü daha ileri düzey geliştiriciler ve kullanıcılar için yapıldığından bu beta sürümlerinde bazı sorunlar ve uyumsuzluklarla karşılaşmanız olasıdır. Bu güncelleme, Apple'ın sistemi iyileştirmesine yardımcı olmak için tam olarak topluluk için önceden hazırlanmıştır.

iOS 16 genel beta nasıl yüklenir

Gerekli süre: 5 dakika.

Yeni iOS'un genel beta sürümünü yüklemek için Apple tarafından sunulan beta sürümüne kaydolmalısınız. Zaten bir hesabınız varsa, aynı sayfaya erişin ve Apple Kimliğinizle giriş yapın.

Safari kullanarak iPhone'da erişim  beta.apple.com web sitesine gidin ;

oturum açma  Test programına kaydolmak için  “ Kaydol ”a veya  zaten bir hesabınız varsa “ Giriş ”e dokunun  ;

Kurulum profilini  indirin iOS 16 beta kurulum profilini indirmek için sayfayı aşağı kaydırın ve “  iOS cihazınızı kaydettirin ”e dokunun. Yedeklemeden sonra, ekranda gösterilen talimatları izleyerek “  Profili  indir ” üzerine dokunun ve indirmeye izin verin;

profili  açın iPhone'unuzda  “ Ayarlar ”a gidin  ve adınızın altındaki “ İndirilen Profil  ”i seçin;  Sağ üst köşedeki “ Yükle ” ye dokunun  ve şifrenizi girin;

Kurun ve yeniden başlatın Kullanım koşullarını okuyun ve tekrar “  Yükle  ”ye dokunun. Kurulumdan sonra iPhone'unuzu yeniden başlatmanız gerekecek;

güncellemeyi bekleyin “ Genel ” girin   ve son olarak,   normal şekilde yüklemek için “ Yazılım Güncellemesi ”ne gidin.

Hazır! iOS 16 genel beta sürümündeki bazı yeni özelliklerin keyfini çıkarmak için güncellemenin indirilip yüklenmesini bekleyin.iOS 16'daki Yenilikler

Apple'ın WWDC 2022'de sunduğu yeniliklerden biri de iOS 16 kilit ekranı.

İşletim sisteminin yeni sürümünde, her biri farklı yazı tipi, renk, duvar kağıdı ve widget içeren farklı ekranlar yapılandırmak mümkün. Bu şekilde kullanıcı, örneğin kilit ekranının kendisine hava durumu tahmini, sıcaklık ve hatta takvim olayları hakkında veri ekleyebilir.

Bu özellik, iPhone'un kilidini açmak zorunda kalmadan görünen uygulama widget'ları olan Canlı Etkinlikler ile daha da dinamik hale geliyor. Sunumda Apple, sürücünün işe gidip gelme süresini ve basketbol maçlarından alınan puanları gösteren Uber ile bir örnek gösterdi.

Yeni iOS güncellemesi, Fotoğraflar  uygulamasında da iyileştirmeler getirdi   . Yeni bir özellik, kullanıcının altı kişiye kadar paylaşılan bir kitaplık oluşturmasına olanak tanır ve herkes resim ve video ekleyebilir.

Ayrıca iCloud, iMessage ve Apple Pay'deki yeni özellikler de iOS 16 sürümünde Apple tarafından sunuldu.

To Top