Meta, metaverse VR ortamında 18+ içeriğe resmi olarak izin verecek

 Meta, giderek daha popüler hale gelen Horizon Worlds için 18'den fazla içeriğe izin verileceğini kabul ederek bir "olgun içerik" politikası ekledi. Bu paylaşılan, çok oyunculu VR ortamı, Meta'nın meta veri deposu için ne planladığının en iyi temsilidir .


Gerçek dünya, çocuklar için uygun olmayan konular ve görüntüler içerdiğinden ve yetişkinlere yönelik içerik kaçınılmaz olarak sanal gerçeklikte görüneceğinden, Meta, yetişkinlere yönelik bir içerik politikasını halka açık bir şekilde ortaya koyarak herhangi bir sorunun önüne geçmeye çalışıyor.

Horizon Worlds'de bir alan oluşturduysanız, Meta'dan yeni politika hakkında bir e-posta almış olmalısınız. E-posta, dünyanızı 30 gün içinde derecelendirmeniz gerektiğini belirtir, aksi takdirde içerik ne olursa olsun eseriniz 18+ olarak işaretlenir. Meta ayrıca bazı içeriklere asla izin verilmediğine ve yetişkinlere yönelik içerik politikasının hem izin verilen hem de yasaklanan içerik için yönergeler içerdiğine dikkat çekti.

Meta'nın "Ufukta Olgun Dünyalar Politikası" dediği şeyde büyük sürprizler bulunamıyor. Müstehcen materyaller ve tam çıplaklık ile suç faaliyetlerini, yasa dışı uyuşturucu kullanımını teşvik eden veya gerçek hayattaki yoğun şiddeti tasvir eden içerikler yasaktır.

18+ puan verilmesi gereken içerik , neredeyse çıplaklık, müstehcen malzeme veya ortamlar, kan ve vahşet içeren yoğun kurgusal şiddet ve kumar, alkol ve tütün ya da esrar kullanımı gibi 18'den fazla etkinliğin teşvik edilmesine odaklanan dünyaları içerir. Politikanın tamamı Meta'nın web sitesinde görülebilir .

Bu politika eklemesi, Meta'nın ebeveyn denetimlerini son zamanlarda genişletmesini takip ediyor. Açıkçası, Facebook'un sahibi sorunları gelmeden önce proaktif olarak çözmeye çalışıyor . Meta, Horizon Worlds yaratıcılarından kendi içeriklerini derecelendirmelerini ister ancak bu, içeriğin uygunluk açısından incelenmeyeceği anlamına gelmez. Herhangi bir şikayette bulunulursa, dünyanın ortadan kaldırılma riski vardır, bu nedenle dürüst bir derecelendirme sağlamak daha iyidir ve uygun etiketleme Horizon Worlds'ün paylaşılan alanını herkes için daha iyi hale getirecektir.

To Top